گفتگوی نگام با بیژن شاملو : روحانی خیلی تغییر موضع نداده بلکه جامعه خواهان تعجیل در گشایش های سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی است

نگام _سرویس گفتگو ، پدرام صفوی: موضع گیری های اینروزهای رئیس جمهور در مسائل جاری و خاص سیاسی شاید برای خیل کسانی که با انگیزه رفع بسیاری از مشکلات اینچنینی به ایشان و شعارهای انتخاباتی وی رای دادند مورد انتظار نباشد ، اقبال عمومی مردم با توجه به این مسائل در انتخابات های بعدی چگونه خواهد بود ؟ فقهای شورای نگهبان به موضوعی ورود کرده و رد نموده اند که پیش تر آن را مصوب کرده بودند!! برجام کماکان مورد تایید اروپائیان است این حمایت تا چه زمانی و تحت چه شرایطی ادامه خواهد یافت و مسائل جاری این روزها ما را بر آن داشت تا گفتگویی داشته باشیم با بیژن شاملو فعال سیاسی…

 

نگام :مواضع رئیس جمهور در خصوص موضوعات داخلی چه میزان با انتظارات مردم و جامعه از ایشان ، خصوصا” مواضع وی در ایام تبلیغات انتخاباتی همخوانی دارد؟

 

واقعیت این است که آقای روحانی خیلی تغییر موضع نداده اند! بلکه جامعه، خواهان تعجیل در گشایش های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی می باشد. وضعیت موجود شکننده است و فشارهای اقتصادی بر روی اقشار مردم بسیار زیاد است. لذا مردم تاخیر در اجرای برنامه های اعلام شده انتخاباتی و یا تعامل با عاملینی که بی لیاقتی و بی تدبیری شان باعث این همه محدودیت برای مردم شده است را نمی توانند تاب بیاورند.

 

نگام: موضوع ورود شورای نگهبان و تصویب مشکل شرعی دانستن حضور اقلیت های دینی در شورای شهر آن هم پس از گذراندن مصوبه های سال های قبل مبنی بر تایید این موضوع در این ایام در چه راستایی است ؟ و اینکه شورای نگهبان در رد عضویت سپنتا نیکنام اساسا” چه هدفی را دنبال می کند ؟ و جایگاه رای مردم در این بین از منظر فقهای شورای نگهبان کجاست؟

 

شاید فقهای شورای نگهبان سعی در توسعه حوزه عمل و وظایف این شورا، برای در اختیار گرفتن نبض امور جمهوری در نظام جمهوری اسلامی را دارند! این مسئله مبانی جمهوریت را دچار مشکل می کند و رای مردم هر زمان امکان نادیده انگاشته شدن پیدا می کند! اینکه قانونی (جدا از درستی و نادرستی آن) در زمان های گوناگون تفسیر متفاوت داشته باشد سنگ روی سنگ بند نمی شود! قانون باید آنقدر صریح، شفاف و کارآمد باشد که همگان برداشتی یکسان از آن داشته و امکان هدفگذاری و برنامه ریزی صحیح زندگی را در داشته باشند. اساسا” زمانیکه شما سخنان برخی مسوولین را مطالعه می کنید به اینکه آیا ایشان اعتقادی به جمهوری در اسلام دارند شک می کنید! لذا با این تفاصیل راه بر روی هرگونه برداشت باز می شود.

 

نگام : در حال حاضر برجام مورد حمایت کشورهای اروپایی است این حمایت در طولانی مدت تداوم خواهد داشت؟ آیا در تقابل طولانی مدت بین ایران و آمریکا نهایتا” چرخش اروپا به کدام سمت خواهد بود و آیا می شود بر حمایت مداوم اروپا از برجام امیدوار بود؟

 

به نظر اینجانب ، بله، اروپاییان در بلند مدت هم از برجام پشتیبانی خواهند کرد. وضعیت امروز جهان با گسترش شدت تنش و تروریسم و بالاخص افول هژمونی آمریکا با رئیس جمهوری آقای ترامپ، اروپاییان را به سمت منافع بیشتر در تنش کمتر سوق می دهد. آقای ترامپ نشان داد که تاجری خبره است و برای بدست آوردن سود از هر وسیله ای استفاه خواهد کرد نمونه بارز آن را در جدایی آمریکا از تعدادی از قرادادهای مهم بین المللی برای کسب منافع خود را می توان مثال زد. بنابراین دل بستن به حمایت آمریکایی که جز به منافع خود نمی اندیشد ضرر جبران ناپذیری خواهد داشت.در اینکه چرخشی به سمت ایران یا آمریکا توسط اروپاییان صورت گیرد باید گفت چرخش همیشه به سمت منافع بیشتر است باید دید در بلند مدت کفه ترازوی سیاست و اقتصاد برای کدامین یک از طرفین چالش و یا فرصت ایجاد می کند آن زمان می توان در رابطه با نوع و چگونگی چرخش صحیت کرد.در زمینه برجام باید عرض کنم، برای باز ماندن و گسترش باب گفتگو با سایر کشورها و دولت های که منافع غرب با آنها در تضاد است ویا طرف گفتگو غربیان باشند باید این پشتیبانی از برجام صورت گیرد و همین طور نیز خواهد شد. در صورت هرگونه شکست در اجرای تعهدات برجام توسط طرف های مقابل ایران خسارت جبران ناپذیری برای آینده تعاملات سیاسی دولت های غربی خواهد بود. اما اگر عدم اجرای تعهدات از سوی ایران باشد باید آماده فشارهای بی امان و حتی جنگ باشیم.

 

نگام : با توجه به عملکرد روحانی تا این لحظه، حضور اصلاح طلبان و اقبال عمومی مجدد مردم از ایشان را در انتخابات بعدی بخصوص ریاست جمهوری چطور ارزیابی می کنید؟

 

معتقدم آقای روحانی با توجه به سابقه امنیتی ایشان و تسلط شان بر مسایل اینچنینی، خواهان حل و فصل مشکلات و گره های سیاسی و غیره با رقبا در همان فضای غیررسانه ای و عمومی و بدور از تنش های اجتماعی هستند هرچند که در بین هوادارنش منتقدین و معترضین وجود داشته باشد. ایشان به نتیجه این تعاملات و البته خرید زمان برای اصلاح برخی امور دلبسته اند.

اما اینکه برخورد مردم و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود برای سنجش عملکرد ایشان هنوز زود است قضاوت کنیم. عرض کردم بسیار کم صبر، ضعیف و درمانده و عجول شده اند و البته این نگرانی فقط مختص جناب روحانی نخواهد بود بلکه کل نظام باید حواسشان را جمع کنند!

اصلاح طلبان بیش از اینکه مشکلی با رفتارها وعملکرد آقای روحانی داشته باشند با خودشان مشکل دارند آنان از یک ساختار ناقص و سترون و سنگین که امکان انعطاف مطابق میل و خواست عمومی را ندارد رنج می برند بنابراین برخی از آنان به دنبال، علت بیرونی و انداختن بار مسوولیت به گردن آن می گردند و چه علتی بهتر از روحانی که دوره دوم ریاست جمهوری خود را طی می کند!

 

نگام: و در پایان اگر مطلب خاصی هست ، مطرح بفرمایید؟

 

برای اصلاح امور، اعتقاد به اصلاح اساسی و مبنایی دارم. یعنی اینکه باید در ابتدا ساختار قدرت حقیقی و حقوقی در کشور یکی و شفاف شده و اصلاح قانون اساسی صورت گیرد. قانون اساسی کنونی دارای ظرفیت حل مشکلات کشور نیست و خلاهای قانونی و وظایف و حدود و ثغور بسیاری از مسئُولیت های کلان کشور دچار گنگی و عدم شفافیت است.

برای انجام اصلاحات ساختاری، نیازمند افراد و تشکل های مردمی دمکراتیک هستیم تا هزینه این جهش را بر دوش بکشند . احزاب و اصنافی که با جدیت نسبت به دمکراتیزه شدن و گردش نخبگان در درون خود، با داشتن مبانی سیاسی و اقتصادی و فرهنگی مختص خود ( و نه کپی برداری ساده لوحانه از روی یکدیگر) و با آموزش موثر، در بدنه جوان کشور شور و شوق و امید پیشرفت ایجاد کنند و نیروی توسعه انسانی را آزاد نمایند. اما دریغ که متاسفانه احزاب اصلاح طلب با داشتن دبیران کل و شوراهای مرکزی دست چین شده و دایمی ، همچنین حضور دایمی همین افراد برای مدت طولانی در کنار هم در مجامع تصمیم گیرنده ارایه لیست های انتخاباتی و انتصاباتی،رانتی را بین آنان برقرار نموده که ماحصل آن را در انتخابات قبل در لیست های شرف (شرکا ، رفقا و فامیل ) به نام امید دیدیم! حتی با اعتراف صریح خانم الهه کولایی برخی با دادن پول به لیست اضافه شدند! تشکل های که تعدادشان هر روز بیشتر می شود و به باند بیشترشبیه هستند تا حزب! اینان افسار اسب اصلاحات را بدست گرفته اند و خود از علل اصلی شکست اصلاحات در ایران هستند. تندروی و کندروی های طراحی شده در گعده های دوستانه اشان چه مصیبت ها به بر سر این مردم بار ننموده است. “باید اصلاحات و تغییرات اساسی و گردش نخبگان از درون همین جماعت اصلاح طلب آغاز شود” ، وگرنه که همان آش و همان کاسه برای انتخابات و بعد از انتخابات در پیش است.

 

نگام : از وقتی که برای گفتگو قرار دادید صمیمانه سپاسگزاریم

 

سلامت و شاد و موفق باشید.

بدرود