عضو کمیسیون حقوقی مجلس: ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال غیر قانونی است

نگام، اجتماعی – محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی درباره نادیده گرفتن مسأله ازدواج دختران زیر ۱۳ سال در لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان گفت که ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال غیر قانونی و مستحق مجازات است.

به گزارش خبرگزاری بهداشت نیوز، محمدعلی پورمختار، در پاسخ به سوال چرایی دیده نشدن موضوع ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال در لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان گفت: “قانون حمایت از خانواده ازدواج دختران زیر ۱۳ سال را ممنوع کرده و به صراحت برای عاقد و عامل آن مجازات تعیین شده است. این قانون هم اکنون اجرا می شود. به طوری که در صورت وقوع مجازاتی مانند لغو پروانه دفاتر ازدواج و طلاق در نظر گرفته شده است”.

عضو کمیسیون حقوق و قضائی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ازدواج کودکان در برخی مناطق کشور اظهارداشت: “در حال حاضر ازدواج کودکان در برخی از شهرها و روستاهای کشور به صورت غیررسمی به دلیل فرهنگی که در آن مناطق وجود دارد، انجام می شود. بلوغ در شرع برای دختران ۹ سال و برای پسران ۱۵ سال تعیین شده و در قانون ۱۳ سال را برای ازدواج تعیین کرده است اما بعضا به همان ۹ سال استناد می کنند. در قانون هم مواردی به صورت استتثنا وجود دارد به طوری که اگر دختر بین ۹ تا ۱۳ سال از لحاظ روحی آمادگی ازدواج داشته باشد با اجازه دادگاه امکان پذیر است”.

این نماینده مجلس تأکید کرد: “اگر ازدواج خارج از آنچه در قانون آمده رخ دهد، غیر قانونی است و برای آن مجازات تعیین شده است”.