گفتگوی نگام با سعید اکبری : فشارهای داخلی از سوی دولت موازی به دولت لبنان

نگام ، محمد هادی بازیاری _ از مجموعه گفتگوهای نگام در خدمت آقای سعید اکبری فعال سیاسی هستیم که با ایشان پیرامون استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان به گفتگو نشسته ایم.

 

به عنوان اولین سوال :با توجه به استعفای آقای حریری و ابراز نگرانی آقای حریری از احتمال ترور شدن خود در لبنان واینکه انتقادات شدیدی را متوجه سازمان حزب الله لبنان و دخالتهای حکومت ایران در لبنان کرد. لطفا تحلیل خود را بیان بفرمایید.

 

آقای حریری با متهم کردن ایران و حزب الله ضمن اینکه که اداره لبنان را غیرممکن دانسته بیان میکند که ساختار “دولت در دولت” در لبنان ایجاد شده است.
آقای حریری درباره نقش حکومت ایران گفتند که هر جا پای ایران در میان باشد آنجا را ویرانی، فتنه انگیزی و خرابی دربرمیگیرد. آقای حریری حزب الله را متهم کرد که اسلحه خویش را به سمت مردم لبنان و سوریه گرفته است. که در نهایت شر وفتنه ای که ایران در منطقه به پا کرده روزی گریبان آن کشور را خواهد گرفت و کشور لبنان هیچگاه تحت قیومیت هیچ کشور خارجی نخواهد بود و در نهایت از این مرحله گذر خواهد کرد.

 

استنباط خودتان را در مورد سخنان آقای حریری در مورد حزب الله لبنان و تبعات آن برای کشور و مردم لبنان بیان بفرمایید؟

 

انچه از اظهارات حریری برمی آید بیانگر فشارهای داخلی به ارکان دولت از سوی “دولت موازی” ایجاد شده توسط ایران و حزب الله و در تنگنا قرار گرفتن این کشور در عرصه بین المللی و سیاست خارجی است. اعلام استعفای حریری بعد از آن صورت میگیرد که هفته قبل دولت آمریکا تحریمهای جدیدی را علیه حزب الله، اعضای آن و برخی افراد مرتبط با آن اعلام کرده بود. دولت آمریکا سازمان حزب الله را به عنوان یک سازمان تروریستی و هم عرض با داعش میشناسد و مسلماً این رویه تاثیر بسیار منفی و نامطلوب از دید بین الملل برای دولت و مردم لبنان در پی دارد.

علی رغم غیرقانونی بودن فعالیتهای مسلحانه حزب الله براساس قوانین سازمان ملل و کشور لبنان، این سازمان فعالیتهای خود را فراتر از مرزهای لبنان گذاشته و آشکارا در جریان جنگ داخلی سوریه دخالت نظامی کرده است و گزارشهای متعددی از طرف نهادهای بین المللی ناظر بر امور سوریه مبنی بر نقض گسترده حقوق بشر و جنایات جنگی از سوی حزب الله لبنان ارایه شده است.

استعفای حریری واظهارات تند وی علیه دخالتهای ایران در لبنان و منطقه زنگ خطر جدی را برای ایران و نیروهای منطقه ای آن به صدا در خواهد آورد تا جامعه بین الملل را به اعمال فشار بیشتر بر ایران و حزب الله جهت دست کشیدن از جنگ افروزیها و دخالتهای منطقه ای وادارد.

استعفای آقای حریری و سخنانشان چه تاثیری بر سوریه دارد؟

اعمال فشار بر حزب الله مسلما اوضاع داخلی سوریه را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد که در آنجا حزب الله علاوه بر داشتن هزاران شبه نظامی بنا به گزارشها در حال تاسیس پایگاهها و زرادخانه‌های متعدد در جنوب سوریه است. تحولات داخلی لبنان همچنین میتواند جبهه بشار اسد و ایران را در سوریه متزلزل کند که چند روز قبل آقای ولایتی اعلام کرده بود قصد لشگرکشی به سمت رقه را دارند که به تازگی به تصرف شبه نظامیان کرد با حمایت آمریکا درآمده بود.

 

موضع و عکس العمل اسراییل با توجه به اتفاقات اخیر چه میتواند باشد؟

باتوجه به سابقه حزب الله و نقش مخربی که به عنوان بازوی جمهوری اسلامی در منطقه و جهان دارد این احتمال وجود دارد که بعد از افشاگری حریری و اجماع جهانی بر مخرب بودن نقش حزب الله ،اسراییل پیش دستانه به مواضع حزب الله در سوریه و حتی لبنان حمله نماید چون مسلما استراتژی اسراییل اجازه نخواهد داد که حزب الله در لبنان صاحب پایگاه و قدرت و نفوذ بیشتری گردد و اسراییل تلاش میکند از تمام ابزار لازم در جهت تضعیف و نابودی حزب الله استفاده کند اما احتمال جنگ در زمین لبنان بسیار کم است

 

عکس العمل عربستان چه خواهد بود؟

احتمال دخالت نظامی عربستان اندک است چون عربستان در جبهه یمن درگیر هست و نباید از این نکته غافل شویم که سیاست عربستان متمرکز به تبلیغات و عملگرا نیست در این مورد.

 

به عنوان سوال آخر بفرمایید با توجه به تحولات اخیر در لبنان ایران چه استراتژی در پیش خواهد گرفت؟

 

ایران با توجه به سرمایه گذاری عظیمی که در جهت حفظ و پشتیبانی مالی و نظامی از حزب الله در این سالها انجام داده است قطعا تمام تلاش خود راخواهد کرد که به کمکهای مالی و نظامی به حزب الله حتی بیشتر از قبل ادامه داده و با کمک کردن از سوریه و بشار اسد وسعت عمل حزب الله را در منطقه گسترش ببخشد .البته با توجه به عزم جامعه جهانی در مقابله با تروریسم حمایت ایران از حزب الله ریسک بالایی دارد و بعید نیست بازنده اصلی تحولات اخیر ایران باشد.

 

سپاسگزارم از شما و وقتی که در اختیار ما قرار دادید.