عرب سرخی : جناح مخالف به دنبال تلقین چرخش به راست روحانی است

نگام ، سیاسی _ وعده‌های آقای روحانی از قبیل رفع حصر با اعتقادات آقای روحانی سازگار بود اما سخت‌تر از آن است که به سادگی دست یافتنی باشد. اما به هر حال اخبار حاکی از تلاش‌های ایشان است و ما هم باید پیگیر مطالباتمان از راه‌های مدنی باشیم. در عین حال فعالان سیاسی و رسانه‌ای شاهد آن هستند که با شیب ملایم در حال پیشرفت است

به گزارش امتداد ، روحانی به راست چرخیده یا راست به سمت روحانی؛ این موضوعی است که این روزها در بسیاری از گپ و گفت‌های سیاسی مطرح می‌شود. امتداد در این باره با فیض‌الله عرب سرخی فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت‌وگو کرده است که با هم می‌خوانیم:

این روزها گفته می‌شود روحانی گردش به راست دارد و انتقادهای فراوانی در این خصوص به او وارد کرده‌اند؛ آیا شما موافق این تحلیل‌ها هستید؟

در شرایطی که بسیاری از عقلای اصولگرا در حال فاصله گرفتن از هسته تندرو اصولگرا هستند و اعتدال و میانه‌روی پیشه کرده‌اند طرح موضوع گردش به‌راست آقای روحانی که خود سابقه اصولگرایی دارد ولی محور نیروهای میانه‌رو شده و در عمل هم این محوریت و حتی در موارد زیادی گرایشات اصلاح طلبانه را هم نشان داده زیاده روی جهت‌داری‌ست که توسط جناح مخالف به آن دامن زده می‌شود و منطق چندانی هم ندارد الا اینکه فشارهای وارده به ایشان را نادیده گرفته و صرفا برخی انتصابات ایشان را نشانه گردش به راست تلقی کنیم.

چرا انتقاد از روحانی در خصوص مواضع سیاسی‌اش زیاد شده است؟

به‌نظرم مواضع نسبتا تند آقای روحانی در ایام تبلیغات انتخابات که مورد انتقاد بسیاری از اصلاح‌طلبان هم قرار گرفت و مقایسه عملکردهای تحت فشار پس از انتخابات باعث شده که افکار عمومی ناراضی شود و جریانات افراطی که در پی ناامید کردن مردم هستند از این ضعف استفاده کنند و به شعار گردش به راست روحانی دامن بزنند.

سیدمصطفی تاج‌زاده گفته روحانی عاقل‌تر از آنی است که به راست گردش کند و آشنا پاسخ داده ممکن است راست به سمت او گردش کند؛ نظر شما چیست؟

سخن هر دو بزرگوار می‌تواند صحیح باشد، همانطور که اشاره کردم عقلای راست در حال گرایش به اعتدال و میانه‌روی هستند که موید سخن جناب آشناست و اینکه رییس جمهور شناخت مناسبی از راست دارد و احتمال گردش ایشان منطقی نیست و در این باره حق با آقای تاج‌زاده است.

بدنه جریان اصلاح‌طلب (جوانان) به روحانی در ارتباط با وعده‌های سیاسی و فرهنگی زیاد انتقاد می‌کنند، اما در مقابل ما با بحران‌های شدید اقتصادی مواجه هستیم؛ چرا این بخش فراموش شده؟

جوانان اصلاح‌طلب انتظار حرکت با سرعت بیشتر را دارند که این اقتضای شور جوانی و حرکت آرمانگرایانه نسل جوان است، باید این عزیزانمان را دعوت به صبوری بیشتر کنیم که اقتضای مشی اصلاح‌طلبی‌ست که معتقد به رفورم با شدت کمتر است تا در فرایند خود به فرهنگی پذیرفته شده در جامعه بدل شود. حرکت‌های تند و شتاب‌زده با سرعت می‌آیند و با همان سرعت از بین می‌روند.

البته مشکلات اقتصادی به مراتب پیچیده‌تر و صعب‌العلاج‌تر است اما بیشتر سن‌های بالا و صاحبان خانواده با آن مواجه هستند لذا در شعارهای جوانان کمتر به آن پرداخته می‌شود.

هرچند معتقدم باید فضای جوانان را هم شناخت و درک کرد که آینده این کشور از آن آنان است و دغدغه‌هایشان طبیعی. باید به نقدهایشان یا پاسخ روشن داده شود و یا برای رفع مشکلات، مشارکتشان را به میدان طلبید. مشارکت جوانان از هر سو یک تجربه برنده است. ورود نوگرایی و خلاقیت و نیروی جوانی که اقتضای هر نسل جدیدی است و همچنین درگیر شدن با مشکلات واقعی کشور، نگاه آرمانگرایانه را کمی زمینی‌تر کرده و همراهی و همکاری آنان را به همراه دارد.

بهزاد نبوی اخیرا گفته که آقای روحانی هر ۹ ساعت با بحران مواجه است؛ درست می‌دانید و اگر بله این بحران‌ها چیست؟

در دوره آقای خاتمی هم ساختار بجا مانده از دوره آقای هاشمی با آقای خاتمی بیشتر همراه بود و هم مخالفین از انسجام کمتری نسبت به این دوره برخوردار بودند لذا هم توان بحران آفرینی مخالفان کمتر بود و هم قدرت ایستادگی اصلاح‌طلبان بیشتر، بنابراین در مورد وضعیت شدیدا بحرانی این دوره باید سخن مرد با تجربه سیاست آقای نبوی را پذیرفت. در عین حال باید به این نکته توجه کرد که حتی مدیران مشترک دو دوره هم بدلیل فشارهای پیش گفته عملکرد یکسانی نداشته‌اند.

روحانی خود در دو هفته آخر سطح مطالبات رو بالا برد؛ اما همه می‌دانیم موانع شدیدی از سوی نهادهای قدرت در پیش روی اوست؛ مگر این بحران‌ها را نمی‌شناخت پس چرا وعده داد؟

وعده‌های آقای روحانی از قبیل رفع حصر با اعتقادات آقای روحانی سازگار بود اما سخت‌تر از آن است که به سادگی دست یافتنی باشد. اما به هر حال اخبار حاکی از تلاش‌های ایشان است و ما هم باید پیگیر مطالباتمان از راه‌های مدنی باشیم. در عین حال فعالان سیاسی و رسانه‌ای شاهد آن هستند که با شیب ملایم در حال پیشرفت است