ییلدیریم: همکاری آمریکا با پ.ک.ک به نفع منطقه نیست

نگام ، بین الملل _ بنعلی یلدریم، نخست وزیر ترکیه در گفتگو با شبکه سی.ان.ان تاکید کرد همکاری آمریکا تاثیری در برقراری صلح و ثبات منطقه نخواهد داشت.

به گزارش تی آر تی فارسی ، بنعلی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه در گفتگو با سی.ان.ان اظهار داشت: «آمریکا برای سرکوب داعش با این گروه پ.ک.ک/پ.ی.د همکاری می کند. این همکاری تاثیری در برقراری صلح و ثبات در منطقه ندارد.این ها گروه های مارکسیست-لنینیست هستند. برای ترکیه مشکلات به وجود می آورند».

وی در این مصاحبه همچنین تصریح کرد:

«در ۵۰۰ سال گذشته میان ترکیه و ایران هیچ درگیری صورت نگرفته است. موضع ترکیه در قبال مسائل منطقه کاملا روشن است. تلاش برای گسترش (انتشار) هر مذهبی برای ثبات، امنیت و صلح منطقه ای مفید نیست.

گسترش مذهب شیعه، برای منطقه یک تهدید است. در صورت آغاز جنگ دینی معلوم کی به پایان می رسذ یا تا چه ابعادی خواهد رفت. لذا همسایه خود ایران را گهگاه بصورت دوستانه هشدار می دهیم.

روابط ایران و آمریکا از زمان اشغال نخست و دوم عراق خوب نبوده است. در زمان ریاست جمهوری اوباما توافقنامه هسته ای با اعضای دائمی سازمان ملل و آلمان به امضا رسید.

اکنون دولت ترامپ بیشتر خواهان مواجهه با ایران است. می خواهند که توافقنامه را از بین ببرند. این اقدام طبق قانون ممکن نیست، زیرا این توافقنامه نه دوجانبه، بلکه چند جانبه است.

کشورهای اروپایی به عنوان طرف دیگر این قرارداد با آمریکا در این خصوص اتفاق نظر ندارند. می دانید که آمریکا در پی ایجاد یک ائتلاف جدید است.

یکی از این موارد افول طولانی مدت روابط این کشور با ایران و عربستان سعودی بوده و دیگری نیز اتحاد کشورهای کوچک در مقابل قطر است.

این نوع موضعگیری بسیار خطرناک است. در منطقه دچار مشکلاتی هستیم. جنگ داخلی در سوریه و عراق ادامه دارد. خلأ مدیریتی وجود دارد و گروه های تروریستی مانند داعش در آنجا مستقرند. همه مدعی مبارزه با گروه تروریستی داعش هستند.

میلیون ها نفر در سوریه آواره شدند. بیش از یک میلیون نفر از مردم بی گناه این کشور به بهانه هایی کشته شدند. ۳.۵ میلیون نفر از این مردم برای نجات حیات خود به ترکیه پناه آوردند.

ما بیش از ۶ سال است که میزبان آنها بوده و برای شان امکانات تحصیلی و اسکان فراهم کرده ایم. این یک مشکل اساسی برای ماست. نمی توانیم به کسانی که تحت خطر و محتاج کمک هستند، بگوییم که ما شما را نمی پذیریم.

همواره با آغوش و درهای باز به استقبال این مردم رفتیم. نگرانی ما این است که در صورت بروز یک جنگ در منطقه یا ایجاد یک خطر، تاوان آن را چه کسی پرداخت خواهد کرد؟

ترکیه کشوری با ثبات و قدرنمند در منطقه و تمدنی در بین آسیا و اروپا است. همچنین پل ارتباط بین جوامع مسیحی و مسلمان به شمار می آید. کشور ما نقش مهمی در زمینه عدم گسترش تروریسم به اروپا و کشورهایی که در آن سوی آب قرار دارند، ایفا می کند. بنابراین باید قدردانی شود».