نان ۱۵ درصد گران می‌شود/ تاخیر دوباره در اعلام گزارش کیفی نان

نگام، اقتصادی – با وجود گذشت سه هفته از آبان‌ماه، هنوز نتایج ارزیابی کیفی خودروهای داخلی اعلام نشده و این در حالی است طی چند ماه گذشته، گزارش مربوطه به‌طور مرتب طی یکی دو هفته ابتدایی هر ماه منتشر می‌شد.

به گزارش مشرق، روزنامه دنیای اقتصاد درباره  گزارش کیفی خودروهای داخلی اینطور نوشته است: با وجود گذشت سه هفته از آبان‌ماه، هنوز نتایج ارزیابی کیفی خودروهای داخلی اعلام نشده و این در حالی است طی چند ماه گذشته، گزارش مربوطه به‌طور مرتب طی یکی دو هفته ابتدایی هر ماه منتشر می‌شد.

* همشهری

–   رؤیای ناکام بهبود محیط کسب و کار

همشهری از وضعیت نامطلوب محیط کسب و کار گزارش داده است:‌  ‌بخش خصوصی از محقق نشدن رؤیای بهبود محیط کسب و کار گلایه‌مند است و ناکامی سیاست‌های نجات‌بخش اقتصادی برای گذاشتن نام ایران در ردیف کشورهای توسعه‌یافته را به چالش می‌کشد.

به گزارش همشهری، براساس جدیدترین گزارش بانک جهانی، رتبه ایران در محیط کسب‌وکار ۴ پله تنزل داشته و از ۱۲۰ به ۱۲۴ رسیده است که دیروز گلایه از این وضعیت، یکی از بحث‌های اصلی نشست هیأت نمایندگان پارلمان بخش خصوصی بود. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران معتقد است:

با وجود همه تلاش‌هایی که قوه مجریه برای بهبود محیط کسب‌وکار داشته‌، بدنه اجرایی دولت علاقه‌ای به اجرای قانون ندارد؛ چراکه از ویژگی‌های این قانون، اعتبار دادن به بخش خصوصی است و این عملا به‌معنای محدود شدن اختیارات دولت است که البته بدنه آن، تمایلی به این وضعیت ندارد. شافعی به‌عنوان نمونه به بخشنامه رسمی معاون اول رئیس‌جمهور برای اجرای بند ۲و ۳قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار اشاره می‌کند که به همه دستگاه‌های اجرایی ارسال شده اما بیش از ۹۰درصد از سازمان‌ها آن‌ را اجرا نمی‌کنند.

دوره نسخه‌پیچی‌ جزیره‌ای گذشته

اقتصاد کشور در حال گذراندن دومین سال پس از برجام و نخستین سال دور دوم ریاست‌جمهوری حسن روحانی است و رئیس اتاق ایران آن ‌را به غریقی تشبیه می‌کند که در تلاش است خود را روی آب نگه دارد و نیازمند همیاری است. شافعی می‌گوید: در وضعیت فعلی اقتصاد کشور باید با تکیه بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و شراکت همگانی، شرایطی فراهم کرد که این غریق خسته بتواند در برابر موج‌های قدرتمند تاب بیاورد و خود را از آب بیرون بکشد.

رئیس اتاق ایران با بیان اینکه سال‌ها برای هر یک از حوزه‌های مختلف جامعه ایرانی به‌صورت جداگانه و جزیره‌ای نسخه پیچیدیم، می‌افزاید: امروز زمان آن رسیده که نگاهی جامع و علت و معلولی به مسائل و مشکلات کلان کشور داشته باشیم و روند و سلسله‌مراتب این معضلات را به‌صورت ریشه‌ای درک کنیم تا بتوانیم راه‌حل مؤثر و درخوری را برای خروج از آنها ارائه دهیم. از سوی دیگر، شافعی به توسعه‌نیافتگی کشور با وجود هزینه‌کرد منابع هنگفت اشاره و اظهار می‌کند:

توسعه‌نیافتگی کشور را نمی‌توان به نبود منابع مرتبط دانست، بلکه این مسئله حاصل عدم‌به‌کارگیری شیوه‌های درست در تخصیص منابع و ایجاد فضای سالم و به دور از رانت و فساد برای ظهور کارآفرینان در عرصه‌های مختلف به‌خصوص بخش مولد کشور است.

مقصران توسعه‌نیافتگی

شافعی با بیان اینکه همه فکر و ذکر ما جمع‌آوری منابع مالی شده است بی‌آنکه بخواهیم برنامه بلندمدتی برای تخصیص این منابع در بخش‌های توسعه‌آفرین در کشور داشته باشیم، اظهار می‌کند: کمبود منابع نبوده که کشور را به اینجا رسانده، بلکه مشکل امروز اقتصاد ایران نبود برنامه و عدم‌درک درست از تخصیص این منابع در فعالیت‌هایی است که بتواند این اهداف را برای ما تأمین کند. به عقیده او، رشد اقتصاد پایدار و توسعه یافتگی زمانی حاصل می‌شود که همراه با توزیع بهتر درآمدها باشد و توزیع درآمدها خود حاصل اشتغال پایدار و اشتغال پایدار نیز حاصل انباشت سرمایه است و نه حاصل تزریق پول به اقتصاد.

رئیس اتاق ایران همچنین می‌افزاید: انباشت سرمایه نیازمند افزایش بهره‌وری تولید است و در مقابل کاهش نرخ تشکیل سرمایه منجر به کاهش بازدهی می‌شود و عملا زمینه استفاده از رانت‌های مخرب از سوی برخی افراد را فراهم می‌کند. این در حالی است که رانت‌خواری‌ها مانع اصلاح ساختار می‌شوند و به‌دلیل وجود رقابت‌های سیاسی عملا نهادهای نظارتی ایجادشده هم قادر به عملکرد مثبت و مشارکت فعال نیستند.

۵پیشنهاد برای برون‌رفت از وضعیت فعلی

رئیس اتاق ایران معتقد است: راه برون‌رفت از وضعیت فعلی اقتصاد، بسته نیست و ۵پیشنهاد برای خروج از این وضعیت ارائه می‌کند. او در پیشنهاد اول خواستار مشارکت‌ بخش‌خصوصی در تصمیمات حوزه‌های غیرحاکمیتی است و در پیشنهاد دوم از متولیان صنعت کشور می‌خواهد که دغدغه اصلی آنها تمرکز بر ایجاد صنایع با تکنولوژی مدرن باشد.

رئیس اتاق ایران در سومین پیشنهاد، توصیه می‌کند که برنامه توسعه اقتصاد با تمرکز بر چند بخش مشخص آغاز شود و نحوه انتخاب این بخش‌ها به‌گونه‌ای باشد که بیشترین اشتغال‌زایی، بیشترین اثرگذاری بر بخش‌های دیگر و بیشترین تحرک در سرمایه‌گذاری در زنجیره‌های بعدی را ایجاد کند.

تعیین مفهوم رقابت به‌طور کاملا مشخص و غیرقابل تفسیر و تعبیر، چهارمین پیشنهاد شافعی است و در پنجمین پیشنهاد نیز می‌گوید که باید مردم را بدون اغراق، از وضعیت واقعی اقتصاد کشور آگاه کرد و براساس همین واقعیت‌ها به چاره‌اندیشی برای رفع مشکلات پرداخت چراکه مبالغه‌گویی مخرب ممکن است سیاست‌های کلان اقتصادی کشور را به بیراهه بکشاند و موجب تشدید و تعمیق بحران‌ها شود.

– نان ۱۵ درصد گران می‌شود

همشهری از موج جدید گرانیها خبر داده است:‌ بر اساس مصوبه هفته گذشته کارگروه ستاد تنظیم بازار کشور، کارگروه‌های استانی تنظیم بازار و شوراهای آرد و نان مجاز خواهند بود تا از ابتدای آذرماه امسال و متناسب با شرایط اجتماعی و الگوی مصرف نان در استان‌های مختلف ، حداکثر تا سقف ۱۵درصد نسبت به تعدیل و افزایش قیمت انواع نان سنتی اقدام کنند.

این ستاد همچنین برای حمایت از چغندرکاران و جبران هزینه تمام شده تولید شکر، با افزایش ۸درصدی نرخ این محصول موافقت کرد. دبیر ستاد تنظیم بازار کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به نشست هفته گذشته کارگروه ستاد تنظیم بازار کشور به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت از اتخاذ دو تصمیم مهم در خصوص اقلام معیشتی مردم خبر داد و گفت: محور نخست این تصمیم‌گیری اصلاح نرخ نان بود که بر اساس آن کارگروه تنظیم بازار به کارگروه‌های استانی تنظیم بازار و شوراهای آرد و نان سراسر کشور که به ریاست استانداران تشکیل می‌شود، اجازه داد تا قیمت انواع نان سنتی شامل لواش، بربری ، سنگک و تافتون را متناسب با شرایط اجتماعی و الگو و ذائقه مصرف شهرهای استان‌ها (توجه به این نکته که در هر شهری ممکن است مصرف یک یا چند نوع نان بیشتر باشد)، حداکثر تا سقف ۱۵ درصد اصلاح و تعدیل کنند.

محسن بهرامی ارض‌اقدس افزود: نرخ‌های مصوب نان طی ۳سال گذشته ثابت مانده و از سوی دیگر هزینه‌های سربار و جاری نانوایان برای تولید نان از قبیل نرخ دستمزد، حامل‌های انرژی، خدمات حمل‌ونقل، بیمه و … افزایش داشته که در قیمت تمام شده تولید انواع نان اثرگذار بوده است. وی تاکید کرد: متأسفانه اکنون شاهد کاهش کیفیت و وزن چانه‌های خمیر در سراسر کشور هستیم و از سوی دیگر عرضه چندنرخی نان و اعمال‌ نرخ‌های غیرمصوب توسط نانوایان در تهران و برخی دیگر از کلانشهرها رواج یافته است.

اصلاح کمی، کیفی و قیمت نان

دبیر ستاد تنظیم بازار کشور افزود: با توجه به شرایط مذکور مقرر شد تا برای ساماندهی وضعیت ناهنجار حاکم بر چرخه تولید و عرضه نان، استانداران که ریاست کارگروه گندم آرد و نان و کارگروه‌های تنظیم بازار در سراسر کشور را عهده‌دار هستند و به شرایط اجتماعی استان اشراف دارند، از ابتدای آذرماه امسال و حداکثر تا سقف ۱۵درصد بر اساس نوع نان و با توجه به الگو و ذائقه مصرف نان مردم در استان‌ها و شهرهای مختلف نسبت به افزایش نرخ نان اقدام کنند.

به گفته بهرامی ارض‌اقدس، با اعمال نرخ‌های جدید باید وزن چانه‌های خمیر نان نیز اصلاح و متناسب با استانداردی که توسط پژوهشگاه غله و نان و سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین می‌شود، تا قبل از یکم آذرماه۹۶ مورد بازنگری قرار گیرد.

افزایش ۸ درصدی قیمت شکر

دبیر ستاد تنظیم بازار کشور همچنین از افزایش ۸ درصدی قیمت شکر خبر داد و افزود: امسال ستاد تنظیم بازار کشور، قیمت خرید تضمینی چغندر قند را برای حمایت از کشاورزان چغندرکار ۵.۵درصد افزایش داده و کارخانه‌های قند و شکر را ملزم کرد تا چغندر قند تحویلی از کشاورزان را نسبت به سال گذشته با افزایش نرخ ۵.۵درصدی خریداری کنند. بهرامی ارض‌اقدس گفت: سایر هزینه‌های تولید نیز مانند افزایش ۱۴.۵ درصدی نرخ دستمزد و حقوق کارگران کارخانه‌ها، رشد داشته است، بنابراین قیمت تمام شده تولید شکر نسبت به سال گذشته افزایش یافته که با موافقت ریاست محترم جمهوری مقرر شد تا نرخ شکر نسبت به سال گذشته حداکثر تا ۸درصد افزایش یابد.

به گفته وی همچنین مقرر شده تا مابه‌التفاوت مربوط به قیمت تمام شده شکر و سود متعارف کارخانه‌های قند و شکر تا نرخ مصوب، همانند سال‌های گذشته درقالب یارانه به این کارخانه‌ها پرداخت شود و با این اقدام در واقع دولت اجازه نداد قیمت شکر بیشتر از ۸ درصد که پایین‌تر از نرخ تورم است، افزایش یابد. بهرامی ارض‌اقدس در مورد زمان پرداخت یارانه تولید شکر به کارخانه‌ها اظهار داشت:

مقرر شده تا محاسبات قیمت تمام شده تولید شکر در کارخانه‌های قند و شکر توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان انجام و با توجه به قیمت افزایش یافته جدید، مابه‌التفات هزینه تمام شده تولید و قیمت فروش در قالب یارانه و متناسب با میزان تولید به کارخانه‌های قند و شکر پرداخت شود.

قیمت لبنیات در ستاد تنظیم بازار

افزایش خودسرانه و خزنده قیمت برخی انواع اقلام لبنی پرمصرف مشمول قیمت‌گذاری دولتی مانند شیر ، ماست و اقلام کم‌مصرف طی چند هفته اخیر نیز در حالی است که دبیر انجمن صنایع لبنی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ما اعلام کرد: مطابق روال هر ساله شرکت‌های لبنی اسناد و دفاتر مالی سال۹۵ خود را برای بررسی میزان افزایش هزینه تمام شده تولید و با در نظر گرفتن میزان اثربخشی نرخ تورم امسال به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان برای جبران هزینه تمام شده تولید محصولات خود ارائه کرده‌اند. رضا باکری با بیان اینکه سازمان حمایت بررسی‌هایی روی اسناد و دفاتر قانونی شرکت‌های لبنی انجام داده و نامه‌ای را به ستاد تنظیم بازار کشور ارسال کرده است، افزود:شرکت‌های لبنی برای اعمال قیمت‌های جدید و مصوب محصولات خود منتظر پاسخ ستاد تنظیم بازار کشور هستند ولی هنوز چیزی به ما ابلاغ نشده است اما میزان رشد هزینه تمام شده تولید با در نظر گرفتن سود قانونی و متعارف ۱۷ درصدی شرکت‌های تولید کننده فرآورده‌های لبنی و مطابق با دستورالعمل قیمت‌گذاری کالاهای تولید داخل توسط این سازمان تعیین و به ستاد تنظیم بازار اعلام شده است. به گفته وی این دستورالعمل تنها ملاک قانونی تعیین قیمت اقلام کالایی مشمول قیمت‌گذاری است و تا جایی که اطلاع دارم این اطلاعات اکنون به ستاد تنظیم بازار ارائه شده است.

همچنین براساس این دفاتر نرخ خرید هزارو ۳۲۰ تومانی خرید شیر خام توسط کارخانه‌های لبنی ملاک محاسبه هزینه تمام شده قرار گرفته است. در صورتی که شرایط عرضه و تقاضای شیر خام به گونه‌ای شود که نرخ خرید شیر خام توسط کارخانه‌های لبنی افزایش یابد، باید این میزان افزایش قیمت در هزینه تمام شده تولید فرآورده‌های لبنی نیز لحاظ شود.

سرنوشت یارانه نان تا یک ماه آینده

دبیر ستاد تنظیم بازار کشور، در مورد پرداخت یارانه گندم، آرد و نان گفت: کارگروه ستاد در نشست هفته گذشته خود با تعیین ضرب‌الاجلی مصوب کرد تا طرح جامع گندم ، آرد و نان حداکثر طی مدت یک ماه آینده آماده و برای تصویب نهایی به هیأت دولت ارائه شود.

بهرامی ارض‌اقدس با انتقاد از نحوه پرداخت یارانه گندم، آرد و نان افزود: متأسفانه ارقام پرداختی یارانه گندم، آرد و نان بسیار بالاست و بر این اساس در طرح جامع گندم، آرد و نان، سناریوهای مختلفی برای یارانه این اقلام پیش‌بینی شده است اما از آنجا که هنوز به تصویب نهایی دولت نرسیده نمی‌توان در مورد کم و کیف پرداخت یارانه به این محصولات اظهارنظر کرد. به گفته وی اگر قرار باشد تغییری در پرداخت یارانه نان صورت گیرد، قاعدتا باید این موضوع در ستاد هدفمندی یارانه‌ها و در نهایت دولت به تصویب نهایی برسد.