واکنش ارکان دولتی ترکیه به اقدامات توهین آمیز و خصمانه علیه ترکیه در رزمایش «Trident Javelin»

نگام ، بین الملل _ ابراهیم کالین سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که اقدام خصمانه و افتضاحی که در رزمایش ناتو روی داد را به شدت محکوم می کند.

به گزارش تی آر تی فارسی ، ابراهیم کالین طی پیامی در حساب کاربری خود در سایت های اجتماعی اظهار داشت، این حادثه را به شدیدترین شکل محکوم می کنیم.این اقدام هیچ گونه توجیهی ندارد.

کالین در پیام هخود نوشت، اقدامات لازمه در رابطه با این موضوع را از نزدیک پیگیری خواهیم کرد.

بکر بزداغ، معاون نخست وزیر ترکیه در خصوص توهین به آتاترک و اردوغان در رزمایش ناتو گفت: همان طوری که در گذشته هیچ قدرتی نتوانست آتاترک و دوستانش را شکست دهد، امروز نیز رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه را شکست نخواهند داد. مردم ما از رئیس جمهور، بیش از هر زمان دیگری حمایت می کند.

وی افزود: از این پس حداقل یکی از مشاورین مفتی‌ها در تمامی استانها از بین بانوان انتخاب خواهد شد. شاید این تعداد در شهرهای بزرگ بیشتر نیز شود. همچنین تعداد واعظان زن و تعداد دانش آموزان دوره های آموزش قرآن را نیز افزایش خواهیم داد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» نیز طی دیدار با خلوصی آکار، رئیس ستاد کل ارتش ترکیه در حاشیه مجمع سالانه انجمن امنیت بین‌المللی هالیفاکس در کانادا به دلیل اتفاقات ناخوشایند روی داده در رزمایش «Trident Javelin» در مرکز فرماندهی مشترک جنگ ناتو در نروژ، از ژنرال آکار به صورت شفاهی عذرخواهی کرد.

دبیرکل ناتو در این دیدار که به درخواست وی صورت گرفت، خواستار انتقال عذرخواهی خود توسط خلوصی آکار به رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهور ترکیه شد.

وی با بیان اینکه مقامات نروژ دستور آغاز تحقیقات گسترده‌ای در این رابطه را صادر کرده‌اند، اظهار داشت که ترکیه مایل نیست به دلیل این حادثه ضرری متوجه ناتو شود.

رئیس ستاد کل ارتش ترکیه نیز در دیدار با استولتنبرگ، برکناری دو پرسنل مرتبط با اتفاق مذکور را اقدامی ناکافی دانست و گفت: “ارتش هر کشور دارای ﺳﺎﺧﺘﺎر ﺳﻠﺴﻠﻪ ﻣﺮاﺗﺒﯽ است و باید فرماندهان این افراد نیز مجازات شوند”.

آکار همچنین اعتراض ترکیه نسبت به حمایت نظامی برخی از کشورهای عضو ناتو از برخی گروه‌های فعال در سوریه و عراق که آنکارا آنها را به عنوان گروه‌های تروریستی می شناسد را ابراز کرد و گفت که حمایت متحدان‌مان از دشمنان ترکیه غیرقابل قبول است.

از سوی دیگر فرانک باک ینسن، وزیر دفاع نروژ با انتشار بیانیه ای در وبسایت رسمی این وزارتخانه در ارتباط با بی‌احترامی و اقدام خصمانه علیه ترکیه در رزمایش «Trident Javelin» سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در شهر استاوانگر این کشور، از ترکیه رسما عذرخواهی کرد.

در این بیانیه آمده است؛ «این اشتباه ازجانب یک شهروند نروژی که تنها برای این رزمایش استخدام شده بود، انجام گرفته است. پیامی که از جانب یک شهروند عادی نروژ منتشر شده هیچ ارتباطی با دولت نروژ و سیاست‌های این کشور ندارد. بابت مطالبی که در این پیام منتشر شده عذرخواهی می کنم. ترکیه یکی از مهمترین متحدان ناتو است و به همکاری نزدیک با این کشور اهمیت زیادی قائل هستیم. شهروند متخلف نروژی که این پیام را نشر کرد بلافاصله اخراج شده و تحقیقات گسترده ای در این زمینه آغاز شده است.»

در این میان عمر چلیک وزیر اتحادیه اروپا و سرپرست هیأت ترکیه در مذاکرات با این اتحادیه که برای شرکت در نشست بین المللی امنیتی هالیفاکس در کانادا بسر می برد نیز با ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو دیدار کرد.

چلیک بار دیگر واکنش و اعتراض ترکیه به افتضاحی که در مانور ناتو رخ داد را بر زبان آورد.

استولتنبرگ نیز تاسف خود در رابطه با این حادثه را به چلیک ابراز نمود.

اقدام خصمانه در مانور ناتو در دستور کار اولین نشست امنیت هالیفاکس نیز قرار داشت.

گفتنی است دادستانی کل آنکارا طی انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: “تحقیقات قضایی در مورد عامل و یا عاملان اقدامات توهین آمیز و خصمانه نسبت به مصطفی کمال آتاترک بنیانگذار جمهوری ترکیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور کشور در رزمایش «Trident Javelin» در مرکز فرماندهی مشترک جنگ سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در نروژ آغاز شده است”.
بر اساس این بیانیه، دادستانی کل آنکارا تحقیقات قضایی در مورد عامل و یا عاملان اقدامات توهین آمیز و خصمانه نسبت به آتاترک و اردوغان در رزمایش ناتو در نروژ را آغاز کرده است.