مرعشی: ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی درست کردند تا برای رئیس جمهور شدن شهردار تهران تبلیغ کنند

نگام ، سیاسی _ اگر حاشیه‌های شهرداری تهران بیشتر از متن آن نباشد کمتر نیست. در دورانی که محمد باقر قالیباف  سکان دار شهرداری بود هزینه‌ها و بدهی‌های شهرداری یکی از مواردی بود که در رابطه با آن گمانه زنی‌های مختلفی می‌شد. با به روی کار آمدن شورای شهر جدید با شعار شفاف‌سازی انتظار می‌رفت که روشنگری‌هایی در این زمینه انجام شود. انتظاری که زود بر آورده شد.

روزنامه شرق به نقل از حسین مرعشی نوشت: در این شهر می‌خواستند تبلیغ کنند و فردی را از شهرداری، رئیس‌جمهور کنند. با دلار ٨٠٠ تومان از چین یا کره قرض گرفتند، اتوبان طبقه دوم صدر را ساختند. امروز که دلار شده چهار هزار تومان باید شهرداری پس بدهد.

٣٠ هزار میلیارد تومان بدهی درست کردند، برای اینکه می‌خواستند برای یک شخص تبلیغات کنند. بعد تراکم فروختند و شهر را ناموزون کردند.

شهرداری تهران ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد

اگر حاشیه‌های شهرداری تهران بیشتر از متن آن نباشد کمتر نیست. در دورانی که محمد باقر قالیباف  سکان دار شهرداری بود هزینه‌ها و بدهی‌های شهرداری یکی از مواردی بود که در رابطه با آن گمانه زنی‌های مختلفی می‌شد. با به روی کار آمدن شورای شهر جدید با شعار شفاف‌سازی انتظار می‌رفت که روشنگری‌هایی در این زمینه انجام شود. انتظاری که زود بر آورده شد.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران در گفت و گویی جزییات بدهی شهرداری تهران در دوره قالیباف را تشریح کرده است.

به گفته سمیع‌الله‌ حسینی مکارم، شهرداری تهران ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد که از این مبلغ ۹  هزارمیلیارد تومان مربوط به بدهی‌های شهردای به مردم و پیمانکاران است.

سمیع‌الله حسینی مکارم، معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران در گفت‌وگو با  ایلنا، درباره آخرین وضعیت بدهی‌های شهرداری تهران در دوره گذشته، گفت:‌ ما در حال بررسی میزان بدهی‌ها به مردم، دستگاه‌های اجرایی، نهادها  و ارگان‌ها هستیم که تقریبا در مراحل نهایی قرار داریم و در یک گزارش ۱۰۰ روزه آن را ارائه خواهیم داد؛ تقریبا تا ۴۰ روز آینده این گزارش آماده می‌شود.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران در ادامه مجموع بدهی‌های شهرداری را ۳۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: بخش وسیعی از این بدهی‌ها (حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان) مربوط به بانک‌هاست که در این بخش، بیشترین بدهی را به بانک شهر داریم.
وی همچنین میزان بدهی به مردم و پیمانکاران را ۹ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: برخی پیمانکاران ادعا کرده‌اند که یا قراردادشان منعقد نشده و کار را انجام دادند یا اینکه قرار داد منعقد شده، اما فاقد بودجه مصوب بوده است که این موارد در حال جمع‌آوری است.

۱۰۰۰ میلیارد بدهی شهرداری مربوط به املاک است

حسینی با بیان این مطلب که از این ۹ هزار میلیارد، حدود ۱۰۰۰ میلیارد مربوط به املاکی است که یا مردم به شهرداری واگذار کردند و یا در طرح‌های شهرداری بوده است، خاطرنشان کرد:‌ این افراد از ۴- ۵ سال گذشته تاکنون مطالبه دارند و شهرداری به آنها بدهکار است که اعداد بدهی‌ها از ۱۰۰ میلیون آغاز می‌شود به اعداد بالاتر می‌رسد. طبقه بندی‌ها در این زمینه در حال انجام است.

وی بخش دیگری از این بدهی‌ها را مربوط به بیمه و مالیات دانست، گفت: به طور مثال در برخی موارد پول پیمانکاران پرداخت شده، اما به دلایلی بیمه و مالیات پرداخت نشده است؛ که ما هم به سازمان مالیاتی و هم بیمه بدهکار هستیم. در ابتدا بررسی می‌کنیم که چه مقدار از این مطالبات بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون و یا اعدادشان کوچک است وآنها را در اولویت قرار می‌دهیم.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران درباره آمار طلبکاران شهرداری گفت:‌ برداشت اولیه ما تا ۲۰۰ هزار نفر رکورد (بدهی به شخص حقیقی و حقوقی) است. این رکورد احتمال دارد یک نفر یا یک شرکت باشد که به طور مثال با ۵ -۱۰ شرکت همکاری کرده که هر کدام را یک رکورد حساب کردیم.

شهرداری ۲۰ هزار پست و ۱۶۸ هزار کارمند دارد

حسینی ادامه داد: در آینده نزدیک نحوه تامین منابع و زمان پرداخت به بدهکاران را مشخص خواهیم کرد و اولویت اول ما پرداخت مطالبات پیمانکاران است. کسانی که بدهی آنها کمتر است در اولویت هستند، اما آنها که طلب بیشتری دارند، بخشی از آن را پرداخت خواهیم کرد. وی درباره حجم نیروی انسانی در شهرداری گفت: شهرداری‌هایی که در دنیا ابعادش با شهرداری تهران تقریبا نزدیک است، هیچ کدام نیروی انسانی به این مقدار را ندارند؛ به طوریکه ما در شهرداری تهران ۲۰ هزار پست و ۱۶۸ هزار کارمند داریم!