“برخی اصرار دارند که تاریخ ترکیه از سال ۱۹۲۳ آغاز شده است”

نگام ، بین الملل _ رئیس جمهور ترکیه ضمن اعتراض به دیدگاه‌های متعصبانه علیه سلطان عبدالحمید دوم تصریح کرد که برخی اصرار دارند که تاریخ ترکیه از سال ۱۹۲۳ آغاز شده و با لجاجت مى کوشند ما را از ریشه ها و ارزش های دیرین خود جدا سازند.

 

به گزارش آناتولی فارسی ، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در مراسم «بزرگداشت سلطان عبدالحمید دوم» که به مناسبت یکصدمین سالگرد وفات وی در کاخ ییلدیز استانبول برگزار شد، اظهار داشت: “هنوز شاهد دیدگاه های متعصبانه قشر خاصى علیه سلطان هستیم. برخی اصرار دارند که تاریخ ترکیه از سال ۱۹۲۳ آغاز شده و با لجاجت مى کوشند ما را از ریشه ها و ارزش های دیرین خود جدا سازند”.

وی در ادامه افزود: ” تاریخ تنها گذشته یک ملت نیست بلکه راهنمای آینده آن نیز است. ادامه حیات ملتی که پیوند خود با گذشته را قطع کند غیرممکن است”.

اردوغان همچنین خاطر نشان کرد:‌ “تشریح شخصیت منحصر به فرد سلطان عبدالحمید دوم که شاهد یکی از دشوارترین دوره‌های دولت عالی در دوران سی و سه ساله حکومت خود بود با چند عکس و خاطره میسر نیست. ان شاء لله این مراسم گرامیداشت در آینده جامع تر و گسترده تر برگزار خواهد شد”.

اردوغان در ادامه گفت: “آنچه موجب بقای یک ملت و اعطای حافظه تاریخی و شخصیت برای مردم یک کشور می‌شود تمامیت و اجماع وقایع است. ما به تاریخ خود فارغ از هرگونه تبعیض افتخار می کنیم. این تاریخ تاریخی نیست که هر ملتی بتواند رقم بزند. خدا را شکر که صاحب چنین تاریخی هستیم”.

وی در پایان تصریح کرد: “جمهوری ترکیه نیز مانند دیگر دولت‌های تاریخ‌مان که تداوم دولت‌های پیشین خود بوده اند، تداوم دولت پیشین خود یعنی عثمانی است. البته مرزها، نحوه اداره و اسناد کشورداری تغییر یافته اما جوهره همان است، روح همان است و حتی اغلب سازمان‌ها نیز همان هستند. از این لحاظ سلطان عبدالحمید یکی از مهم ترین شخصیت های ۱۵۰ سال اخیر از نظر دوراندیشی و تفکر استراتژیک به شمار می رود”.