طنز سیاسی : کبوتران میلیادر امام رضا ( ع ) / اهورا فرزین

یکی از خدام حرم امام رضا که برای تفریح به شمال آمده بود تعریف می کرد و می گفت :
کبوتران حرم امام رضا در ماه بیش از ۸۰۰ میلیون و در ایام پر ترافیک زوار بیش از میلیارد تومان برای متولیان حرم ( رئیسی و علم الهدا ) سود دهی دارند .
و اما قصه چگونه است ؛ در ۱۰ مکان برای کبوتران گندم ریخته می شود، در هر مکان قفس هایی هست پراز کبوتر که زوار با پرداخت ۲۰۰۰ تومان پرنده ای را خریده و آزاد می کنند. اکثر زوار بیش از یکی دوتا، تادهتا و بیستا هم می خرند ، دیده شده تا پنجاتت و حتی صدتا هم یک جا خریدند .
عربها همیشه به تعداد فرزندان کبوتر آزاد می کنند ، جالب این که زوار نمی دانند این کبوتران جلدن و بجز حریم حرم جایی نمی روند و هنوز نرفته دوباره باز می گردند.
گندم را در بسته های ۲۰۰ گرمی به مبلغ ۱۰۰۰ تومان می فروشند یعنی یک کیلو گندم را ۵۰۰۰ تومان فروخته می شود. خادمانی هستند که دایم در حال جارو کردن و جمع آوری گندم هایند تا زوار گندم روی زمین نبینند و هرجه زودتر گندم خریداری کنند .
در هر مکان هر ساعت بیش از ۵ کیسه ۱۰ کیلویی گندم جمع آوری می کنند . که در مدت ۲۴ ساعت چندتن گندم انبار می شود و مجددا کیلویی ۵۰۰۰ تومان به زوار فروخته می شود .
در سایتهای مختلف با چنین جملاتی خرید گندم تبلیغ می شود: “نذر گندم برای کبوترهای حرم امام رضا نذری است که هر کسی تا به حال از ته دلش نذر کرده و از خداوند خواسته خدا بهش بچه داده و مادر شده”.
افرادی هستند که یک یا چند گونی گندم نذر کرده یا باخود می آورند و تحویل انبار می دهند و یا از انبار حرم خرید می کنند و فقط پولش را می دهند .
افراد بسیار زیادی هستند که کبوتران شخصی دارن و آنها را وقف حرم می کنند و روزی نیست که چندین کیسه و قفس پراز کبوتران گران قیمت تحویل انبار نشود که مسئولین بعدا آنها را قیمت گذاری کرده و خیلی بالا به کبوتربازان می فروشند .
و خیلی جزئیات دیگری هست که مجال گفتن نیست …
این تنها درآمدزایی از کبوترانی است که تابه حال بفکر کسی خطور نمی کرده و نمی کند، درآمدهایی دیگری که بر جهل مردم استوار است بماند.