بوزداغ: آمریکا حساسیت ترکیه را نادیده گرفته و در مقابل آن مقاوت می‌کند

نگام ، بین الملل _ سخنگوی دولت ترکیه: همانطور که اسامه بن لادن، تهدیدی برای امنیت داخلی آمریکا بوده، سرکرده فرقه تروریستی فتو نیز تهدیدى براى ترکیه تلقى مى‌شود و واشنگتن حساسیت دولت و مردم ما را نادیده می گیرد.

 

به گزارش آناتولی فارسی ، بکر بوزداغ، معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه طی سخنانی در پنجمین نشست کنگره فوق العاده شاخه جوانان حزب متبوع خود در شهر آق‌سرای در واکنش به عدم استرداد فتح الله گولن، سرکرده فرقه تروریستی «فتو» از سوی واشنگتن به آنکارا گفت: “همانطور که اسامه بن لادن، تهدیدی برای امنیت داخلی آمریکا بوده، سرکرده فرقه تروریستی فتو نیز تهدیدى براى ترکیه تلقى مى‌شود، اما متاسفانه واشنگتن این حساسیت دولت و مردم ما نادیده می گیرد و در مقابل آن مقاوت می‌کند.”

وی افزود: در صورتی که یک گروه تروریستی در بمباران ساختمان مجلس آمریکا و کاخ سفید و به شهادت رسیدن شماری زیادی از شهروندان این کشور دست داشته باشد و سرکرده این گروه در ترکیه زندگی کند، واکنش دولت و مردم آمریکا در این مورد چه گونه خواهد بود؟ آیا دولت و مردم آمریکا از این روند خوش حال خواهند شد؟ این روند را هرگز قبول نخواهند کرد.

او در ادامه با اشاره به ضرورت عملیات شاخه زیتون گفت: این عملیات در راستای تأمین امنیت مرزهای ترکیه با سوریه، جلوگیری از تشکیل دولت ترور در امتداد مرزهای کشور توسط گروه پ.ک.ک، تامین امنیت جانی و مالی شهروندان، جلوگیری از اعمال فشار علیه مردم منطقه و نجات مردمان کرد، عرب و ترکمن از ظلم و بیداد تروریستها و همچنین با هدف حفظ تمامیت ارضی سوریه آغاز شده است. این را باید همه بداند که این عملیات علیه یک گروه تروریستی معمولی نیست. این عملیات تا پاکسازی کامل منطقه از عناصر تروریستی ادامه خواهد داشت و هدف آن تنها پاکسازی منطقه از تروریستها نیست بلکه توطئه ها برای منطقه را نقش بر آب کردن است.

معاون نخست‌وزیر ترکیه در پایان با تاکید بر ادامه این عملیات تا پاکسازی کامل امتداد مرزهای کشور از وجود عناصر تروریستی تصریح کرد: هیچ کشوری حق ندارد برای این عملیات زمانی را تعیین کند. نیروهای دیگر کشورها در سوریه حضور دارند، به خاطر چه؟ آیا تحولات سوریه امنیت آمریکا را مستقیما تهدید می کند؟ نه خیر. ترکیه حدود ۹۱۱ کیلومتر مرز مشترک با سوریه دارد و برای تامین امنیت خود مجبور به وارد شدن به خاک سوریه شده است. هیچ کشوری را نپرسیدم چه مدت در افغانستان حضور دارید. نپرسیدیم در سوریه چه کار داری؟ همچنان هیچ کشوری حق ندارد اقدامات ترکیه در راستای تامین امنیت مرزی خود مورد پرسش قرار دهد.