خانه نشینی اجباری روزنامه نگار روزنامه ایران به دلیل یک توییت

نگام ، حقوق بشر _ بعد از یک هفته خانه‌نشینی اجباری بابت توییت در اکانت شخصی امروز با مسئولان روزنامه ایران تماس گرفتم. گفتند شما اصلا دبیر نبوده‌ای و حالا هم کس دیگری را به عنوان دبیر انتخاب کرده‌ایم. پرسیدم پس چرا وقتی با عنوان دبیر فرهنگی روزنامه ایران تحت فشار قرار گرفتم اعلام نکردید؟ ماجرا ساده‌ست، دوستان نه تنها حاضر نیستند که هزینه همکاری با من را بدهند که حتی پای اخراج کردن من هم نمی‌ایستند و شرایطی را به وجود می‌آورند که خودت بخواهی استعفا بدهی تا خدای نکرده خللی در منسب و مقام‌شان ایجاد نشود.

به گزارش کلمه الهه خسروی نام روزنامه‌نگار روزنامه ایران است که گفته می‌شود به دلیل نوشتن چند توییت محکوم به خانه نشینی اجباری شده است.

الهه خسروی دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه ایران، چندی پیش با انتشار تصویر حسن نصرالله و رییسی، در توییتی نوشت “یکی از راه‌هایی که باعث می‌شود از رای ندادن احساس پشیمانی نکنید تماشای این عکس است.”

انتشار این توییت به یکباره با موجی از حملات مواجه شد و جریانی که خود را ارزشی و مدافع آرمان‌های انقلاب می‌خواند با حمله به الهه خسروی نوشت “توئیت دبیر فرهنگی روزنامه ایران که حاکى از دشمنی با حزب الله و سیدحسن نصرالله دارد و جاى سوال از مسئولان دولتى که چرا فردى با چنین اندیشه‌اى در آن جایگاه مشغول به فعالیت است.”

پس از حملات در فضای مجازی به این روزنامه‌نگار، یکی از این مدعیان ارزشی شماره تلفن روزنامه ایران را در توییتر گذاشت و از همفکران خود خواست تا با تماس با این روزنامه خواهان اخراج این روزنامه‌نگار شوند. نهایتا در چند روز گذشته خبری منتشر شد مبنی اخراج او از روزنامه ایران. خسروی خود در این باره در توییتر نوشته‌است که به دلیل نوشتن یک توییت، خانه‌نشین اجباری شده و روزنامه ایران به او اعلام کرده که هیچ گاه دبیر نبوده است، موضوعی که با اعتراض خسروی در توییتر مواجه شد.

الهه خسروی شب گذشته در سلیله توییت‌هایی به شرایط پیش آمده پرداخت و نوشت:

بعد از یک هفته خانه‌نشینی اجباری بابت توییت در اکانت شخصی امروز با مسئولان روزنامه ایران تماس گرفتم. گفتند شما اصلا دبیر نبوده‌ای و حالا هم کس دیگری را به عنوان دبیر انتخاب کرده‌ایم. پرسیدم پس چرا وقتی با عنوان دبیر فرهنگی روزنامه ایران تحت فشار قرار گرفتم اعلام نکردید؟

ماجرا ساده‌ست، دوستان نه تنها حاضر نیستند که هزینه همکاری با من را بدهند که حتی پای اخراج کردن من هم نمی‌ایستند و شرایطی را به وجود می‌آورند که خودت بخواهی استعفا بدهی تا خدای نکرده خللی در منسب و مقام‌شان ایجاد نشود.

این ماجرا برای من بیش از آن که مسئله شخصی باشد مسئله صنفی ست. این که روزنامه‌نگار باید هزینه هر چیزی را بدهد از میزی که رئیسش پشت آن نشسته تا عقیده‌ای که می‌خواهد ابرازش کند.

یک جایی باید ایستاد و گفت حق ندارید چنین معامله‌ای با ما بکنید. حق ندارید وقتی به خاطر عقاید شخصی نه مثلا قصور در کار، آدمی را از کار برکنار می‌کنند حتی هزینه این برکناری را هم با بازی به گردن خود روزنامه‌نگار بیندازید.

در غیبت انجمن صنفی و در نبود سندیکا اگر قرار باشد خودمان هم به اجحاف تن بدهیم و تماشاگر خاموش باشیم بهتر است همین عنوان روزنامه‌نگار هم از روی خودمان برداریم.

به گزارش رادیو فردا آن‌طور که تعدادی از کاربران توئیتر گزارش کرده‌اند، خانم خسروی با انتشار عکسی از دیدار حسن نصرالله و ابراهیم رئیسی نوشته است که «یکی دیگه از راه‌هایی که باعث می‌شه از رای دادن احساس پشیمونی نکنید، تماشای این عکسه.»

ابراهیم رئیسی از نامزدهای اصولگرا در انتخابات آخر ریاست‌جمهوری در ایران بود که رای کافی نیاورد و حسن روحانی در این انتخابات به پیروزی رسید.

حال ظاهراً الهه خسروی در توئیت خود از این‌که حسن روحانی، پیروز انتخابات، در دیدار با دبیرکل حزب‌الله لبنان دیده نمی‌شود ابراز رضایت کرده است.

به دنبال این توئیت، یکی از کاربران حزب‌الله در توئیتر، این خبرنگار را «خائن» خواند و با انتشار عمومی شماره تلفن محمد فاضلی، مدیر مسئول روزنامه ایران، از دیگر کاربران موسوم به «ارزشی» خواست با وی تماس بگیرند و نسبت به این توئیت الهه خسروی اعتراض کنند.

شماری دیگر نیز نوشته‌اند که از دلایل اخراج خسروی، علاوه بر این توئیت، توئیت‌های دیگری در حمایت از پدیده «دختران خیابان انقلاب» که در اعتراض به حجاب اجباری در ایران، روسری‌های خود را از سر برداشتند، بوده‌است.

در همین حال، عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، در این زمینه نوشته که «یکی از راه‌های مدنی اعتراض، تحریم جلسه هفتگی سخنگوی دولت از سوی خبرنگاران در اعتراض به اخراج خانم الهه خسروی است.»

شماری از روزنامه‌نگاران و فعالان شبکه‌های مجازی از اینکه الهه خسروی از روزنامه وابسته به دولت حسن روحانی که همواره در سخنرانی‌های خود بر آزادی بیان تأکید می‌کند، اخراج شده نیز انتقاد کرده‌اند.

فاطمه میم به طعنه نوشته است که «روحانی تو نشست بعدیش میگه ما نباید کاری کنیم که یک روزنامه‌نگار بخاطر یک حرفی که در جایی زده از کار بیکار شود.»

کاربر دیگری نیز نوشته است که «آقای دولت اختیار روزنامه‌ت که دیگه دستته!! یا اینم رفع حصر و ممنوعیت‌های دیگه است؟ مسئولی که برای روزنامه دولتی می‌ذاری رو طوری انتخاب کن که با کوچکترین تهدیدی وا نده.»

صبا آذرپیک، از روزنامه‌نگاران حامی دولت نیز نوشته است که «این دقیقاً همون آزادی بیانی هست که ما خواستارش هستیم آقای روحانی و شما در تمام برنامه‌های انتخاباتی وعده‌اش را دادید. الهه خسروی نیروی سرویس فرهنگی روزنامه ایران نباید به خاطر لشکرکشی ‘عرزشی‌ها’ در اعتراض به نظراتش از روزنامه ایران اخراج بشه.»

بهمن دارالشفایی نیز مسئولیت این اخراج را متوجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانسته و نوشته «روزنامه ایران زیر نظر ایرنا است و ایرنا زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. وزیر ارشاد باید جوابگوی اخراج الهه خسروی باشد.»

مرتضی کاظمیان، فعال ملی مذهبی نیز در این زمینه نوشته که «منشور حقوق شهروندی را در سطح دفاع از حقوق صنفی و مدنی و اساسی یک روزنامه‌نگار اخراج‌شده از روزنامه زیرمجموعه دولت (الهه خسروی) پیگیر باشد و پاس دارد؛ درغیراین‌صورت بیش از پیش بی‌اعتمادی خواهد آفرید. دوصد گفته چون نیم‌کردار نیست.»

اخراج خانم خسروی به دلیل یک توئیت انتقادی، مصداق «تفتیش عقاید» معرفی شده و درخواست‌های مکرری از خبرنگاران روزنامه ایران در حمایت از همکار خود و اعتصاب مطرح شده‌است.

در ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی پیشنهادی دولت حسن روحانی آمده که شهروندان از حق آزادی اندیشه برخوردارند. تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ‌کس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای، مورد تعرض یا مؤاخذه قرار داد.

مواد ۲۶ و ۲۸ این منشور نیز بر حق آزادی بیان شهروندان و حق نقد و ابراز نارضایتی آنها تأکید شده‌است.

آقای روحانی همواره در سخنرانی‌های خود اظهاراتی را در حمایت از آزادی بیان و اندیشه برای همه گروه‌ها بیان می‌کند.