واکنش‌ها به مرگ سید امامی در زندان ؛ نمایندگان مجلس ، سخنگوی دستگاه قضا ، سپاه ، صاحب نظران حقوقی و سیاسی چه گفتند ؟

 

نگام ، حقوق بشر _ خبر مرگ دکتر سید امامی در زندان اوین پس از بازداشت به جرم جاسوسی واکنش های بسیاری در پی داشت ، خبر درگذشت این استاد دانشگاه را پسرش رامین دو روز پیش در اینستا گرام اعلام کرد.

چند تن از نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی درباره مرگ کاووس سید امامی سوالاتی مطرح کرده و خواستار پاسخگویی سازمان زندان ها شدند.

عبدالرضا هاشم‌زایی، رئیس سنی مجلس دهم، به «شرق» می‌گوید: «خبرهای پیاپی خودکشی از اوین مردم را ناامید می‌کند. پس وظیفه سازمان زندان‌ها چیست؟ چرا این همه استرس و بی‌اعتمادی به جامعه و افکار عمومی تزریق می‌شود؟ چه کسی پاسخ‌گوی فشار روانی ناشی از این مرگ‌ها بر افکار عمومی است؟».

چهار انجمن علمی و مطالعاتی در ایران از رئیس جمهور ایران خواستند در مورد علت درگذشت کاووس سیدامامی استاد جامعه‌شناسی و عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق “به طور جدی” تحقیق کند و همزمان رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس خواستار پاسخگوی صریح قوه قضاییه شده است.

فاطمه سعیدی، تنها زنی که همین چند روز پیش در هیئت بازدید از زندان اوین حضور داشت نیز چنین توییت کرده: «فارغ از مسئله چرایی بازداشت فعالان محیط زیست، مسئولان زندان اوین باید در برابر جان زندانیان مسئولیت‌پذیر باشند. چطور در مدتی کوتاه دو زندانی در زندان اوین خودکشی می‌کنند؟
 انتقادها به انتشار خبر خودکشی کاووس سیدامامی به نمایندگان مجلس و مقام‌های رسمی ختم نشد. او استاد جامعه‌شناسی مبرزی در ایران بود که سال‌ها به تربیت دانشجویان همت گماشته و حالا جای خالی‌اش بیش از هر زمان دیگری حس می‌شود.
چهار انجمن جامعه‌شناسی ایران، علوم سیاسی ایران، مطالعات صلح ایران و انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات در نامه به حسن روحانی از او خواسته‌‌اند پیرو تأکیدش بر حقوق شهروندی این‌بار پیگیر ماجرای مرگ سیدامامی در زندان اوین باشد. آنها در این نامه چنین نوشته‌‌اند: «همان‌گونه که آگاه هستید، خبر درگذشت جناب آقای دکتر کاووس سیدامامی موجب بهت و حیرت جامعه علمی و نیز فعالان محیط زیست کشور شده. ایشان علاوه بر آنکه استادی نام‌آشنا، دانشمندی ممتاز و جانباز جنگ تحمیلی بود، به گواهی همکاران و دانشجویان، انسانی شریف و اخلاق‌گرا به شمار می‌رفت. او همواره مشارکت مؤثری در فعالیت‌های علمی و پژوهشی انجمن‌های علمی کشور و اقدامات خیرخواهانه داشت. با توجه به این واقعیات، اخبار و شایعات منتشرشده درباره دلایل دستگیری و مرگ ایشان در باور نمی‌گنجد».

شبکه “سی‌بی‌سی” کانادا گزارش داده که خانواده سیدامامی دیروز در بیانیه‌ای خواستار کالبدشکافی مستقل پیکر او شدند.

 

سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که موضوع «خودکشی» کاووس سید امامی درحال بررسی است

 

‫اژه ای‬‎ ile ilgili görsel sonucu

در حالی‌که رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس اتهام «جاسوسی» درباره فعالان محیط زیست دستگیر شده را رد کرده است، سخنگوی قوه قضائیه باردیگر با متهم کردن دستگیرشدگان به جاسوسی اعلام کرد که موضوع «خودکشی» کاووس سید امامی درحال بررسی است.

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه، روز دوشنبه ۲۳ بهمن، درمصاحبه با خبرگزاری ایلنا، گفت که از جزئیات «خودکشی» کاووس سید امامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست، در زندان اطلاعی ندارد و این موضوع در حال بررسی است.

وی در واکنش به ابهام‌های مطرح شده درباره «خودکشی» کاووس سید امامی و دو تن از معترضان دی ماه و «مراقبت نکردن» سازمان زندان ها از زندانیان گفت: «مراقبت می‌شود. اما این موضوع اخیر نیز در حال بررسی است که ببینیم چگونه اتفاق افتاده است».

کاووس سید امامی حدود دو هفته پیش همراه با چند تن دیگر از فعالان محیط زیست بازداشت شد و در نهایت، مقام‌های قوه قضاییه اعلام کردند که او در زندان «خودکشی» کرده است.

مرگ آقای سید امامی در زندان بازتاب‌های گسترده ای داشته است و انجمن علوم سیاسی، انجمن جامعه‌شناسی، انجمن مطالعات صلح و انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات و همچنین تعدادی از نهادهای حقوق بشری خواستار توضیح نهادهای مسئول درباره این اتفاق شده‌اند.

از جمله کمپین حقوق بشر در ایران با صدور بیانیه‌ای، قوه قضائیه را مسئول مرگ کاووس سید امامی، شهروند ایرانی-کانادایی دانست و خواستار تحقیق سازمان ملل در مورد مرگ‌های مشکوک در زندان‌های ایران شد.

فیروز نادری، مشاور مدیریت ناسا و مدیرکل سابق اکتشافات منظومه خورشیدی ناسا در صفحه توئیتر خود هم با انتقاد از مرگ کاووس سید امامی نوشت که «آنها بهترین دانشمندان را بازداشت می‌کنند و می‌کشند».

در همین حال، شبکه «سی‌ بی سی» کانادا خبر داد که خانواده آقای سیدامامی در بیانیه ای خواستار کالبدشکافی «مستقل» پیکر او شده و اعلام کرده‌اند که جسد او از سوی نهادهای دولتی ایران کالبد شکافی شده، اما نتیجه آن به خانواده اعلام نشده است.

خانواده این استاد دانشگاه همچنین اعلام کرده‌اند که «به دلیل نامشخص بودن شرایط خاک‌سپاری» نمی‌توانند تاریخ مشخص مراسم ختم او را اعلام کنند.

در همین حال، محمد جواد فتحی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، گفت که «دادستان تهران به عنوان مسئول اصلی این قضایا باید پیگیر و پاسخگو باشد» و اشاره کرد که «طبق ماده ۳۲ آیین دادرسی کیفری، نظارت بر ضابطین دادگستری به عهده دادستان حوزه قضایی است».

همچنین محمدرضا تابش، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس، خواستار «پاسخگویی صریح» قوه قضائیه و پیگیری دولت درباره بازداشت تعد‌دای از فعالان محیط زیست و مرگ کاووس سید امامی در زندان شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی اعلام کرد که از پیگیری‌های انجام شده تاکنون در این باره «نتایج قانع کننده‌ای حاصل نشده است».

محمود صادقی، نماینده تهران درمجلس، روز شنبه ۲۱ بهمن، با اشاره به پیگیری‌های خود در این باره ‌اعلام کرده بود که عیسی کلانتری، ‌رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، گزارش‌ها درباره بازداشت کاوه مدنی معاون خود را تائید کرده است.

پیشتر گزارش‌ها حاکی از آن بود که علاوه بر کاووس سید امامی، دو تن دیگر از همکاران او در مؤسسه «حیات وحش» به نام‌های هومن جوکار، مدیر پروژه یوز آسیایی، و مراد طاهباز، فعال محیط زیست و میراث فرهنگی، نیز بازداشت شده‌اند.

روزنامه کیهان لندن یکی دیگر از بازداشت‌شدگان را نیلوفر بیانی، همسر هومن جوکار و سرپرست فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی و مشاور سابق برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد، معرفی کرده است.

به نوشته ایسنا، آقای تابش در بخش دیگری از سخنانش اشاره کرد که دستگیری فعالان محیط زیستی در شرایطی که «بدخواهان این ملت مترصد بهانه هستند تا بر علیه کشورمان پرونده سازی کنند، به دور‌ از تدبیر و بدسلیقگی محض است».

به گفته این نماینده مجلس، عدم اطلاع رسانی درباره بازداشت شدگان و مرگ آقای سید امامی، «ابهام‌ها در خصوص اتهامات وارده به دستگیرشدگان را افزایش می‌دهد».

وی تاکید کرد که «دستگیرشدگان، سیاسی نبوده‌اند ودسترسی به اطلاعات طبقه‌بندی شده نداشته‌اند».

با این حال، غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه، اتهام‌های مطرح شده درباره بازداشت شدگان از سوی دادستان تهران را تکرار کرد و گفت که آنان «به اتهام دادن اطلاعات طبقه‌بندی شده و اطلاعات مراکز حساس» به سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل بازداشت شده‌اند.

وی اضافه کرد: «اما اینکه برای چه کسانی و به چه میزانی، اتهام‌شان اثبات می‌شود باید تا پایان بررسی‌ها و دادگاه صبر کرد».

موسی غضنفر آبادی، رئیس دادگاه انقلاب، هم گفت که پرونده این افراد «در دادسرای امنیت مطرح است و هنوز به دادگاه انقلاب نیامده است».

مقام‌های جمهوری اسلامی پیش از این نیز اتهام «جاسوسی» را علیه شماری از فعالان سیاسی و مدنی مطرح کرده و تعدادی از این فعالان پس از آزادی خبر داده‌اند که بازجویان آنان را تحت فشار قرار داده بودند تا این اتهامات را بپذیرند.

 

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس: مسئولیت حفظ جان سیدامامی و دیگر زندانیان بر عهده سازمان زندان‌ها است

 

‫محمد کاظمی، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس‬‎ ile ilgili görsel sonucu

محمد کاظمی، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه مسئولیت حفاظت از جان زندانیان برعهده سازمان زندان‌ها و قوه قضاییه است، از ارائه درخواست رییس هیات بازدید از زندان‌ها برای ملاقات نمایندگان با بازداشت‌شدگان اعتراض‌های دی‌ماه در استان همدان خبر داد.
ارائه درخواست رئیس کمیسیون قضایی مجلس برای بازدید از زندان همدان به رئیس دستگاه قضا/ مسئولیت حفظ جان سیدامامی و دیگر زندانیان بر عهده سازمان زندان‌ها است

به گزارش راه روز، نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان این‌که مسئولیت حفاظت از جان زندانیان برعهده سازمان زندان‌ها و قوه قضاییه است، از ارائه درخواست رییس هیات بازدید از زندان‌ها برای ملاقات نمایندگان با بازداشت‌شدگان اعتراض‌های دی‌ماه در استان همدان خبر داد.

محمد کاظمی با اشاره به آخرین وضعیت پرونده بازداشت فعالان محیط زیست و خودکشی یکی از چهره‌های دانشگاهی این حوزه در زندان اوین اعلام کرد: به هر حال قوه قضاییه یک قوای مستقل است و طبیعتاً مسئولان این قوه باید پاسخگو باشند.

او در واکنش به این سوال که آیا مجلس و کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس قصد پیگیری این مسئله را ندارد، تاکید کرد: تا به حال صحبتی در رابطه با ورود مجلس یا کمیسیون قضایی به این پرونده نشده است؛ به هر حال این یک پرونده قضایی است و مجلس چندان امکان ورود به آن را ندارد.

سازمان زندان‌ها باید درقبال خودکشی سیدامامی پاسخگو باشد
عضو هیات رییسه کمیته قضایی و حقوقی فراکسیون امید مجلس در واکنش به این پرسش که حفاظت از امنیت جانی زندانیان و نظارت بر رعایت حقوق آن‌ها برعهده چه نهادی است، گفت: آن‌چنان که تاکید کردم، قوه قضاییه مستقل است و باید پاسخگو باشد. آن‌چه مسلم است بنابر قانون حفاظت از زندانیان برعهده سازمان زندان‌ها است و آن‌ها باید جوابگو باشند که علت خودکشی این زندانی چه بوده است.

تصمیم‌گیری درمورد ورود مجلس به پرونده فعالان محیط زیست با ملکشاهی است
نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در پاسخ به سوالی در مورد علت عدم ورود مجلس به این پرونده یادآور شد: ما اخیراً کمیته‌ای به منظور بازدید از زندان اوین تشکیل دادیم و رییس کمیسیون قضایی در راس این کمیته، در این رابطه وظیفه و مسئولیت دارد.

نماینده اصلاح‌طلب ملایر در مجلس در عین حال تاکید کرد: به هر حال سازمان زندان‌ها مسئولیت حفاظت از جان زندانیان را برعهده دارد و باید درمورد خودکشی این زندانی پاسخگو باشد.

درخواست رییس هیات بازدید از زندان‌ها برای ملاقات نماینده ملایر با زندانیان استان همدان
عضو هیات بازدید از زندان اوین در پاسخ به سوالی دیگر درمورد آخرین وضعیت بازدید این هیات از برخی زندان‌های شهرستان‌ها و نظارت بر نحوه نگهداری بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر اعلام کرد: درخواست رییس هیات بازدید از زندان‌ها برای ملاقات بنده با زندانیان استان همدان تقدیم رییس قوه قضاییه شده و هم‌اکنون منتظر پاسخگویی از جانب دستگاه قضایی هستیم.

الهیار ملکشاهی، رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس پیش از این ضمن تکذیب اخبار منتشر شده ازسوی برخی اعضای هیات بازدید از زندان اوین مبنی بر تصویب مصوبه‌ای در این هیات برای بازدید از زندان‌های شهرستان‌ها، به ایلنا گفته بود که فعلاً بنا به ادامه بازدید‌ها وجود ندارد و گزارش بازدید از زندان اوین نیز از طریق صداوسیما اعلام شده است.

 

 عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس : دادستان تهران باید درباره خودکشی‌های اخیر در زندان پاسخگو باشد

 

‫محمدجواد فتحی عضو کمیته مجلس‬‎ ile ilgili görsel sonucu

 

محمدجواد فتحی عضو کمیته مجلس برای بازدید از زندان‌ها: خودکشی اخیر باید در کمیسیون قضایی مجلس بررسی شود/ قرار شد رییس کمیته بازدید از زندان‌ها با هیات رییسه مجلس برای تداوم بازدیدها رایزنی کند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به پرونده کاووس سیدامامی، درباره تکرار خودکشی‌های بازداشت‌شدگان در روزهای اخیر تاکید کرد: دادستان تهران به عنوان مسئول اصلی این قضایا باید پیگیر و پاسخگو باشد. طبق ماده ۳۲ آیین دادرسی کیفری نظارت بر ضابطین دادگستری به عهده دادستان حوزه قضایی است.

محمدجواد فتحی عضو کمیته مجلس برای بازدید از زندان‌ها درباره خودکشی کاووس سیدامامی استاد جامعه شناسی که گفته می شود به تازگی در زندان اتفاق افتاده و چندمین خودکشی در ماه‌های اخیر است به «اعتمادآنلاین» گفت: این خودکشی به لحاظ وظیفه ذاتی کمیسیون حقوقی قضایی باید در این کمیسیون مورد بررسی قرار گیرد.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی درباره زمان تشکیل جلسه این کمیسیون برای بررسی موضوع این خودکشی بیان کرد: براساس آیین نامه داخلی مجلس مادامی که جلسه بودجه برگزار می شود هیچ دستورکار دیگری در صحن و کمیسیون قرار نمی گیرد.

فتحی در پاسخ به این سوال که با توجه به اتفاق رخ داده آیا درخواست برگزاری جلسه اضطراری نمی شود، تاکید کرد: با توجه به صراحت آیین نامه درباره بررسی بودجه سالانه برگزاری جلسه اضطراری به این معنا امکان پذیر نیست. اما به طور غیررسمی اعضای کمیسیون امروز در صحن موضوع را مطرح می کنند تا مورد مشاوره قرار گیرد و تصمیم لازم درباره آن اتخاذ شود.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی درباره سرنوشت کمیته بازدید از زندان ها که چندی پیش در مجلس تشکیل شد و از بازداشتگاه اوین هم بازدید کردند، به «اعتمادآنلاین» گفت: فارغ از بحث خودکشی هم به دنبال نظارت و بازدید و بازرسی از زندان‌ها بودیم و درجلسه مشترکی که اعضای کمیته داشتند این ابراز تمایل اعلام شد.

فتحی ادامه داد: پس از آن قرار شد آقای ملکشاهی به عنوان رییس کمیته موضوع را پیگیری کند و بتوانیم آن را به سایر زندان ها تعمیم دهیم و به نوعی از آنها هم بازرسی کنیم.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی افزود: الزامی هم وجود ندارد که به وسیله همین اعضا این بازدیدها انجام شود و براساس اسلوب بازرسی می توان به عنوان نمونه از نمایندگان آن استان هم در این کمیته قرار گیرند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه قرار بود تا آقای ملکشاهی این تصمیم و درخواست را با هیات رییسه در میان بگذارد تا تصمیم نهایی اتخاذ شود، عنوان کرد: اما به چه نتیجه‌ای رسید اطلاعی ندارم و شاید حتی بتوان گفت که به نتیجه ای نرسیده که ما از آن مطلع نشدیم.

نماینده تهران با اشاره به تکرار اعلام خودکشی بازداشت شدگان در روزهای اخیر و مورد جدید سیدامامی بیان کرد: این یک مورد جدید است که نیاز به بررسی دارد اینکه این فوت چه علتی داشته و آیا خودکشی بوده یا قتل نیاز به بررسی پیچیده حقوقی دارد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی درباره تکرار خودکشی ها تاکید کرد: فکر می کنم دادستان تهران به عنوان مسئول اصلی این قضایا باید پیگیر و پاسخگو باشد. طبق ماده ۳۲ آیین دادرسی کیفری نظارت بر ضابطین دادگستری به عهده دادستان حوزه قضایی است.

 

 

علیرضا رحیمی نماینده تهران در یادداشتی تشریح کرد؛ مرگ سیدامامی و واکنش نمایندگان ملت

 

 

علیرضا رحیمی نوشت: قابل پیش‌بینی است که فضای صحن در جمع‌آوری امضا برای روشن شدن ابهامات این اتفاق تلخ و پاسخگو بودن نهادهای ذیربط توسط نمایندگان به شدت فعال شود.

علیرضا رحیمی نماینده تهران و عضو فراکسیون امید در یادداشتی به خبر خودکشی کاووس سیدامامی واکنش نشان داد. در این یادداشت که در کانال تلگرامی رحیمی منتشر شده آمده است:

خبر خودکشی دکتر کاووس سید امامی در زندان علاوه بر دانشگاهیان و محققان حوزه های محیط زیست و جامعه شناسی، موجبات تحیر و نگرانی نمایندگان مجلس را نیز رقم زد.

همزمانی حدودی این خبر تلخ و رازآلود با دیدار هیات نمایندگان مجلس از زندان اوین و بررسی مرگ سینا قنبری و نیز تاخیر غیرقابل قبول مسئولین ذیربط برای بازدید اخیر نمایندگان از اوین، و از سوی دیگر خبر رسانی توسط خانواده آن فقید بجای اطلاع رسانی توسط دستگاه مسئول، موضوع این حادثه را حساستر کرده است.

امروز عصر مجلس جلسه علنی برای ادامه رسیدگی به لایحه بودجه دارد.
قابل پیش بینی است که فضای صحن در جمع آوری امضا برای روشن شدن ابهامات این اتفاق تلخ و پاسخگو بودن نهادهای ذیربط توسط نمایندگان به شدت فعال شود.

نمایندگانی از فراکسیون امید بویژه بدنبال ارائه تذکر، طرح سئوال از وزیر دادگستری و مکاتبه با روسای قوا هستند.

در این حین موضوع تحقیق و تفحص از سازمان زندانها در گروههای تلگرامی نیز از روز گذشته بین بعضی نمایندگان مطرح شده است که نشان از نگرانی جدی انها دارد.
نکته قابل توجه اینجاست که اگر چه زندانها فی نفسه ظرفیت لازم برای ورود نظارتی مجلس و نمایندگان را دارد اما چرا باید مرگی در زندان رخ دهد و موجی از نگرانی و سئوال در افکار عمومی ایجاد شود بعد نمایندگان تحقیق و تفحص را کلید را بزنند؟

موارد مشابه را در همین مجلس دهم داشته ایم که فاجعه ای عیان شده بعد تحقیق و تفحصی آغاز شده و در نهایت نیز بجز قرائت گزارش آن در صحن تحولی اصلاحی در بیرون اتفاق نیافتاده است.

به همین دلیل شخصا معتقدم دستگاههای مسئول باید پاسخگوی افکار عمومی و مجلس در مرگ این استاد فقید باشند و علت عدم اطلاع رسانی مستقیم خود باشند مجلس نیز توان نظارتی خود را باید فعال کند و از مقامات ذیربط مطالبه گر باشد.
اما اساسا توازن اقدامات نظارتی مجلس با اثر بخشی در اصلاح رویه ها و عملکردها موضوعی است که قبل از هر اقدامی لازم است مورد توجه نمایندگان مجلس قرار گیرد.

دو آفت مهم تحقیق و تفحصهای مجلس خصوصا در فضاهای احساسی، نداشتن استراتژی و برنامه عمل و همچنین ضعف مدیریت در طول اقدامات است که کارآمدی تحقیق و تفحص ها را با ابهام جدی مواجه میکند. مصادیق زیادی برای تاثیر این عوامل ضعف در نتایج تحقیق و تفحصهای پر هزینه و کم ثمر وجود دارد.

جا دارد رییس محترم مجلس در خصوص واقعه تلخ مرگ استاد فقید سید امامی در اقدامات نظارتی نمایندگان همراهی موثری داشته باشد.

 

عمادالدین باقی در واکنش به خبر خودکشی سید امامی ؛رئیس‌جمهوری به لحاظ قانونی باید پیگیر پرونده سیدامامی باشد/ آیت‌الله منتظری تأکید داشتند هر اتفاقی برای زندانی در زندان بیفتد ضامن و مسئولش از لحاظ شرعی و حقوقی زندانبان است/ تکرار مرگ زندانی در زندان موجب نگرانی است

 

‫عمادالدین باقی‬‎ ile ilgili görsel sonucu

 

عمادالدین باقی با بیان اینکه «رئیس جمهوری به لحاظ قانونی باید پیگیر مرگ سیدامامی در زندان باشد و از قوه قضائیه سؤال کند» گفت: «گرچه رئیس جمهوری طبق اصل ۱۱۳ قانون اساسی مسئول است اما سال‌هاست که نهادهایی مثل قوه قضائیه، شورای نگهبان و در کل نهادهایی که منبعث از رأی مردم نیستند به پاسخگویی به رئیس جمهوری تن نمی‌دهند؛ بنابراین افکار عمومی باید در درجه اول گریبان کسانی که مستقیماً مسئول این اتفاقات هستند را بگیرند. اینکه رئیس جمهوری طبق اصل ۱۱۳ مسئول حسن اجرای قانون است نافی مسئولیت نهادهای اصلی که باید از آن‌ها سؤال کنیم نیست.»

اعتمادآنلاین| عمادالدین باقی، نویسنده وحقوق‌دان در واکنش به ادعای خودکشی کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط‌زیست در زندان با تأکید بر اینکه «ایشان در بازداشت به سر می‌برد و مسئولیت جان او برعهده سازمان زندان‌ها بوده است» توضیح داد: «وقتی از مسئولیت سازمان زندان‌ها می‌گوییم در درجه اول منظور قوه قضائیه است چون سازمان زندان‌ها یک نهاد وابسته به قوه قضائیه است و سیاست‌های کلان، عزل و نصب‌ها و مدیریتش برعهده دستگاه قضاست؛ بنابراین قوه قضائیه باید در این باره پاسخگو باشد و نهاد بازداشت کننده و بازداشتگاه اختصاصی‌اش هم باید پاسخگو باشد. اینکه قوه قضاییه چرا اراده لازم را در برابر آنها ندارد به ساختار این نوع نهادها و همچنین به بسته بودنشان برمی‌گردد.»

او با اظهار تأسف از تکرار چنین حوادثی در نظام جمهوری اسلامی به اعتمادآنلاین گفت: «چیزی که جای تأسف دارد این است که این پدیده سال‌هاست مدام تکرار می‌شود. هر بار که چنین حادثه‌ای تکرار می‌شود یک موج خبری ایجاد می‌کند، بعد موج خبری می‌خوابد و انگارنه‌انگار که چنین حادثه مهمی اتفاق افتاده و جان انسانی تلف شده است.»

باقی تأکید کرد: «تکرار این اتفاقات فاجعه‌ای به مراتب بزرگ‌تر از اتفاقی مانند مرگ آقای دکتر امامی یا سینا قنبری و موارد دیگر است. این تکرار است که باعث خوف و وحشت می‌شود؛ وگرنه ممکن است چنین اتفاقاتی در همه جای دنیا در زندان‌ها رخ دهد اما تکرار آن نشان می‌دهد که یک نوع بی‌مبالاتی نسبت به سلامت و جان افراد در دستگاه قضا وجود دارد.»

این پژوهشگر مسائل حقوق شهروندی با تأکید بر اینکه «از لحاظ قانونی و شرعی مسئولیت حفظ و نگهداری زندانی با زندانبان است» یادآور شد: «آیت الله منتظری هم به عنوان یکی از بزرگترین فقهای معاصر در کتاب ولایت فقیه خویش بحث مفصلی درباره زندان دارند و بعدها هم به مناسبت‌های مختلف در این مورد نظر داشتند. ایشان می‌گفتند اگر هر اتفاقی برای زندانی در زندان بیفتد ضامن و مسئولش از لحاظ شرعی و حقوقی زندانبان است.»

باقی با تأکید بر اینکه «از لحاظ آیین نامه زندان هم زندانی از لحظه‌ای که وارد زندان می‌شود مسئولیتش چه از نظر سلامتی و چه از نظر جانی بر عهده زندان است» اظهار کرد: «حرف‌هایی که درباره خودکشی افراد در زندان زده می‌شود واقعاً حرف‌های ترسناکی است.»

او با بیان اینکه «درباره دکتر امامی هنوز هیچ کس اطلاعات روشنی ارائه نکرده است» گفت: «جان انسان‌ها برای خودشان بسیار شیرین است بنابراین باید دید چه فضایی آنجا وجود دارد و چه رفتاری با زندانی صورت می‌گیرد که حاضر می‌شود دست از جان شیرین خود بکشد و خودکشی کند؟! اگر به فرض طرف خودکشی هم کرده باشد مساله بحرانی‌تر می‌شود؛ چون اگر می‌گفتند کسی کشته شده انگشت اتهام متوجه یک شخص یا اشخاصی که دست به این اقدام زدند می‌شد اما وقتی می‌گویند خودکشی کرده انگشت اتهام متوجه یک سیستم رفتاری می‌شود که افراد را در شرایط و تنگنایی قرار می‌دهد که مرتکب چنین عملی می‌شوند و خودکشی می‌کنند؛ بنابراین صحت مساله خودکشی عذر بدتر از گناه است.»

این پژوهشگر حقوق بشر با یادآوری اصل ۱۱۳ قانون اساسی که رئیس جمهوری را مسئول حسن اجرای قانون اساسی می‌داند تأکید کرد: «رئیس جمهوری به لحاظ قانونی باید پیگیر این مساله باشد و از قوه قضائیه سؤال کند.»

او در همین حال یادآور شد: «گرچه رئیس جمهوری طبق اصل ۱۱۳ قانون اساسی مسئول است اما سال‌هاست که نهادهایی مثل قوه قضائیه، شورای نگهبان و در کل نهادهایی که منبعث از رأی مردم نیستند به پاسخگویی به رئیس جمهوری تن نمی‌دهند؛ بنابراین افکار عمومی باید در درجه اول گریبان کسانی که مستقیماً مسئول این اتفاقات هستند را بگیرند. اینکه رئیس جمهوری طبق اصل ۱۱۳ مسئول حسن اجرای قانون است نافی مسئولیت نهادهای اصلی که باید از آن‌ها سؤال کنیم نیست.»

باقی همچنین بر مسئولیت مجلس شورای اسلامی در این زمینه تأکید کرد و گفت: «اگر وظایف کمیسیون اصل ۹۰ را در قانون اساسی مطالعه کنید می‌بینید یکی از وظایف این کمیسیون نظارت بر قوه قضائیه، مجلس و مجریه است. بنابراین مجلس هم در این قضیه ورود خواهد کرد.»

او یادآور شد: «طرح‌های تحقیق و تفحصی که در این زمینه کلید زده می‌شود ضمن اینکه خیلی مفید و راهگشاست باید ضمانت اجرایی برای آن تدارک دیده شود؛ اگر به یاد داشته باشید در دوره آقای هاشمی شاهرودی نیز تحقیق و تفحصی از زندان‌ها صورت گرفت که منجر به تصمیمات و دستوراتی درباره تعطیلی سلول‌های انفرادی شد اما چون ضمات اجرای نداشت آن شرایط هنوز ادامه دارد.»

 

مطهری خبر داد : نشست نمایندگان با کارشناسان درباره فوت سیدامامی/لحظه خودکشی در فیلم مشهود نیست

 

‫مطهری‬‎ ile ilgili görsel sonucu

 

نایب رییس مجلس با اشاره به جلسه امروز برخی نمایندگان با کارشناسان اطلاعات سپاه درباره فوت کاووس سید امامی در زندان، توضیحات ارائه شده را کافی ندانست و گفت که مجلس منتظر تکمیل اطلاعات خود در این زمینه است.

علی مطهری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: جلسه‌ای به درخواست اطلاعات سپاه با حضور تعدادی از نمایندگان از گرایش‌های مختلف سیاسی مجلس برگزار شد و توضیحاتی درباره فوت سید امامی به نمایندگان ارائه شد.

وی افزود: ‌در این جلسه همچنین فیلمی از داخل سلول آقای سید امامی نشان دادند. در این فیلم لحظه خودکشی مشهود نیست اما حدود هفت هشت دقیقه ایشان (سید امامی) مشغول اقداماتی است که نشان می‌دهد احتمالا قصد خودکشی دارد. در اینجا کوتاهی اپراتور روشن است که متوجه این اتفاق نشده در حالیکه باید زودتر متوجه می‌شده و از این اتفاق جلوگیری می‌کرده است. به نظر می‌رسد در این زمینه کوتاهی شده و خودشان هم قبول دارند.

این نماینده مجلس اضافه کرد: توضیحاتی هم درباره فوت آقای سید امامی ارائه شد که به نظرم کافی نیست و نیاز است توضیحات بیشتری ارائه شود تا جوانب مختلف قضیه روشن شود.

نایب رییس مجلس با اشاره به اتهام وارده به سید امامی در خصوص جاسوسی، یادآور شد: مبارزه با جاسوسی کار تخصصی وزارت اطلاعات است و بهتر است این دو نهاد در کار یکدیگر دخالت نکنند.

مطهری در پایان با بیان اینکه تمام کسانی از نزدیک سیدامامی را می‌شناختند نظر مثبتی درباره شخصیت وی داشتند، گفت که مجلس منتظر تکمیل اطلاعات خود در این زمینه و ارائه توضیحات کافی درباره فوت آقای سید امامی در زندان است.

 

پروانه سلحشوری رییس فراکسیون زنان مجلس: رییس قوه قضاییه باید در مورد مرگ های مشکوک اخیر پاسخ دهد/ بی‌ارزش شدن جان انسان‌ها بسیار نگران‌کننده است ، بار دیگر شنیدن خبر خودکشی در زندان اوین موجب نگرانی‌های فراوان در جامعه شده است.

 

‫سلحشوری‬‎ ile ilgili görsel sonucu

 

پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران در مجلس دهم در پاسخ به سوال خبرنگار دیده بان ایران درباره انتشار خبر مرگ استاد دانشگاه امام جعفر صادق (ع) گفت: متاسفانه این بار خبر خودکشی یک فعال مدنی و استاد دانشگاه و جامعه‌شناس شنیده شد. رییس قوه‌قضائیه باید در مورد مرگ‌های مشکوک اخیر در زندان‌ها با عنوان خودکشی پاسخ دهند که در زندانها چه میگذرد.

رییس فراکسیون زنان مجلس تصریح کرد: قوه‌قضاییه مسئول مستقیم جان زندانیان و بازداشت‌شدگان است. بی‌ارزش شدن جان انسان‌ها بسیار نگران‌کننده است و در ادامه این روند علاوه بر آنکه ناکارآمدی سیستم قضایی را بیش از پیش آشکار می کند، به بی‌اعتمادی عمومی در قبال دستگاه قضا بیشتر دامن میزند.

سلحشوری همچنین اضافه کرد: از دستگاه قضایی بعنوان مسئول مستقیم مرگ پروفسور سیدامامی انتظار میرود تا هر چه سریعتر نسبت به بررسی ابعاد این مرگ مشکوک اقدام نماید.

گفتنی است محمد جواد فتحی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی هم صبح امروز درباره تکرار خودکشی‌های بازداشت‌شدگان در روزهای اخیر گفت که دادستان تهران به عنوان مسئول اصلی این قضایا باید پیگیر و پاسخگو باشد. طبق ماده ۳۲ آیین دادرسی کیفری نظارت بر ضابطین دادگستری به عهده دادستان حوزه قضایی است.

 

 

تابش خبر داد: اعلام آمادگی سپاه برای ارائه مستنداتی درباره مرگ سیدامامی

 

‫تابش‬‎ ile ilgili görsel sonucu

فراکسیون محیط زیست مجلس در ادامه بررسی دستگیری عده‌ای از فعالان محیط زیست و مرگ دکتر سیدامامی در زندان، با خانواده این افراد دیدار خواهد داشت.

به گزارش خبر آنلاین ؛ محمدرضا تابش رییس فراکسیون محیط زیست مجلس ضمن اعلام این خبر افزود: در نظر داریم ظرف روزهای آینده، جلسه‌ای نیز با مسئولین قضایی، سازمان‎زندان‎ها، سپاه، وزارت اطلاعات و سازمان محیط زیست داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه اتهامات این افراد باید در محاکم قضایی اثبات شود ادامه داد: درباره نحوه مرگ دکتر سیدامامی نیز ابهاماتی مطرح است که باید مرتفع شود. سپاه اعلام آمادگی کرده است که مستندات و مدارک خود را در این باره به مجلس ارائه دهد.

 

محمود صادقی: سوال از وزرای اطلاعات، دادگستری و کشور در مورد بازداشت فعالان محیط زیست در حال پیگیری است

 

‫محمود صادقی‬‎ ile ilgili görsel sonucu

یک نماینده مجلس اظهارداشت: در خصوص بازداشت فعالین محیط زیست می خواهیم سوال از وزیر اطلاعات، وزیر دادگستری و وزیر کشور را مطرح کنیم

محمود صادقی: سوال از وزرای اطلاعات، دادگستری و کشور در مورد بازداشت فعالان محیط زیست در حال پیگیری است.

به گزارش اعتماد آنلاین؛ محمود صادقی نماینده تهران در خصوص آخرین پیگیری‌هایش درباره بازداشت فعالین محیط زیست، گفت: امروز بعدازظهر و در مجلس باید این موضوع را پیگیری کنیم. تاکنون پیگیری اینکه حال این افراد چگونه است و چه کاری انجام می دهند، مشخص نیست اما در حال پیگیری سوال از حداقل از دو یا سه وزیر هستیم.

وی در پاسخ اینکه از کدام وزرا می خواهید سوال کنید؟ تاکید کرد: می خواهیم از وزیر اطلاعات، وزیر دادگستری و وزیر کشور که مرتبط با این موضوع هستند سوال کنیم. همچنین باید از رییس مجلس و رییس کمیسیون امنیت ملی بخواهیم که موضوع بازداشت فعالین محیط زیست را در کمیسیون امنیت ملی بررسی کنند.

این نماینده مجلس افزود: چون مجلس تعطیل بود فعلا صحبتی با هیات رئیسه و رییس مجلس نکرده ایم اما بعد از ظهر امروز که مجلس جلسه دارد حتما در این خصوص صحبت می کنیم.

صادقی با بیان اینکه علت بازداشت فعالین محیط زیست هنوز مشخص نیست، تصریح کرد: هنوز علت بازداشت فعالین محیط زیست مشخص نیست و مقامات قضایی اعلام کرده اند که نمی توانیم در این مقطع توضیحاتی را ارائه بدهیم و به موضوع بعد امنیتی داده اند. با تلاش‌هایی هم که من شخصا انجام داده ام جز موارد کلی چیز دیگری به دستم نرسیده است.

وی در خصوص موضع فراکسیون امید در خصوص بازداشت فعالین محیط زیست خاطرنشان کرد: از موضع فراکسیون خبر ندارم اما بسیاری از اعضای فراکسیون اظهارنظر کرده اند. افرادی از فراکسیون محیط زیست نیز نظرشان را اعلام کردند و بعدازظهر که همدیگر را می‌بینیم صحبتی خواهیم داشت.

صادقی با اشاره به خبر خودکشی کاووس سید امامی در زندان، گفت: این وضعیت و تکرار خودکشی‌ها در زندان بسیار نگران‌کننده است زندان قوانین، مقررات و آیین‌نامه‌ای دارد و این اتفاق ها نقض مقررات و نقض قوانین است.

صادقی در خصوص عدم انتشار گزارش هیات بازدید کننده از زندان اوین، اظهارداشت: دوستان نظرشان بر این بوده که این هیات باید کارشان را به صورت کامل انجام دهند و از زندان هایی در شهرستانها که بازداشتی های زیادی داشتند، بازدید کنند و بعد از آن گزارش جامعی بدهند. هنوز کار این هیات به پایان نرسیده و قرار است ادامه داشته باشد.

 

نعمت احمدی : کمیسیون اصل ۹۰ مجلس وظیفه دارد تحقیق و تفحص پرونده مرحوم سید امامی را دراسرع وقت پیگیری نماید/ تامین امنیت و حفاظت از جان متهمان و زندانیان به عهده نهاد سازمان زندان هاست

 

‫نعمت احمدی‬‎ ile ilgili görsel sonucu

وکیل پایه یک دادگستری در رابطه با دیدگاه فقهی این مسئله بیان کرد: آیت الله منتظری درباره این موضوع می گویند که این نوع مرگ در واقع قتل عمد محسوب می شود و حتی اگر قتل غیر عمد نیز محسوب و ثابت شود، پرداخت دیه به خانواد ه قربانیان الزامی است.

دیده بان ایران – سپیده اجلالی: هنوز گزارش‌های متفاوت از بازدید نمایندگان مجلس از اوین و ماجرای خودکشی سینا قنبری و جوان دیگری در زندان اراک جمع‌و‌جور نشده که خبر می‌رسد کاووس سیدامامی، از فعالان محیط زیست و استاد جامعه‌شناسی، در زندان خودکشی کرده است. نمایندگان مجلس یا شوکه ‌‌اند یا هنوز خبر را نشنیده‌اند. مسئولان دولتی توییت‌های کنایه‌ دار می زنند و فضای مجازی گنگ و پرابهام است.

کاووس سیدامامی پیش از انقلاب به آمریکا رفت. سال ۵٨ استاد جامعه‌شناسی دانشگاه جندی‌شاپور اهواز بود. در دوران جنگ، داوطلبانه به آبادان رفت و جنگید و ترکش خورد. در بسیاری از دانشگاه‌های ایران ازجمله دانشگاه امام صادق تدریس و دانشجویان زیادی را تربیت کرد. حالا خبر فوت او خیلی‌ها را شوکه کرده؛ مسئله تا آنجا پیش رفته که چهار انجمن علمی مطرح کشور در نامه به رئیس‌جمهوری خواستار رسیدگی شخص او به ماجرای مرگ سیدامامی شده‌اند.

در رابطه با همین موضوع؛غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران، در حاشیه راهپیمایی ۲۲ بهمن در واکنش به خبر بازداشت فعالان محیط زیست، با تأیید این موضوع گفت: «چون هنوز پرونده در مرحله اولیه تحقیقات است، اطلاع‌رسانی در‌این‌باره موکول می‌شود به زمانی که تحقیقات تکمیل شود. ان‌شاءالله پس از کامل‌شدن تحقیقات، اطلاع‌رسانی انجام خواهد شد». او همچنین افزوده: «جمعی از کسانی که اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کردند و به بیگانگان می‌دادند، شناسایی و برخی‌ها دستگیر شدند و برخی‌ها ممکن است در آینده دستگیر شوند». در همین حال، دادستان تهران نیز از شناسایی و دستگیری چند متهم مرتبط با یک پرونده جاسوسی خبر داده است.

درهمین راستا “نعمت احمدی” وکیل پایه یک دادگستری و استاد دانشگاه، به خبرنگار دیده بان ایران گفت: در وهله اول باید گفت که بنده واژه “خودکشی” را مشکل می دانم چرا که در زندان های عمومی و یا انفرادی(که آقای سید امامی در زندان انفرادی بود)، امکان وجود ابزار و لازم خودکشی و یا حتی آویختن خود از طناب دار وجود ندارد. مرحوم امامی به دلیل اتهام به جاسوسی در زندان به سر می برد. دراین رابطه باید گفت که معمولا نهادهایی که افرادی را تحت عنوان جاسوس بازداشت می کنند، وظیفه دارند تا پایان مراحل پرونده، از متهمان جهت حفظ اسرار نگه داری نمایند که همین مسئله باعث می شود تا خودکشی امامی با حکم اتهام وی اندکی در تعارض قرار بگیرد.

وی در رابطه با دیدگاه فقهی این مسئله بیان کرد: آیت الله منتظری درباره این موضوع می گویند که این نوع مرگ درواقع قتل عمد محسوب می شود و حتی اگر قتل غیر عمد نیز محسوب و ثابت شود، پرداخت دیه به خانواده قربانیان الزامی است.

احمدی درباره نگهداری و حفظ جان زندانیان و متهمان اظهار کرد: برابر قانون حقوقی سازمان زندانها، تامین امنیت و حفاظت از جان متهمان و زندانیان به عهده نهاد سازمان زندانهاست. لذا در ماه های اخیر به دلیل افزایش مرگ و میر در زندان، این نهاد موظف به پاسخگویی است و مجلس شورای اسلامی و دولت و قوه قضاییه لازم است در پی تحقیق و تفحص نسبت به سازمان زندانها، تقسیم بندی داخل زندانها و بازرسی وضعیت زندانیان و زندانها پیگیر باشند.

وی ادامه داد: به دلیل حفظ آبروی نظام و اسلام و همچنین کشور لازم است مجلس شورای اسلامی هرچه سریعتر به این پرونده ورود پیدا کند و ابهامات آن را در اسرع وقت برای عموم مردم شفاف سازد. البته امیدوار هستیم خون پاک دکتر کاووس سید امامی باعث تحقیق و تفحصی صورت گیرد و جلوگیری از بروز چنین مرگ ها و قتل هایی در زندانهای کشور شود.

این استاد دانشگاه در پایان در رابطه با کمیسیون های مرتبط با پیگیری این پرونده خاطر نشان کرد: در حال حاضر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی وظیفه خطیر پیگیری و تحقیق و تفحص را دراسرع زمان پیش گیرد.

 

بروجردی: فیلم خودکشی سیدامامی را دیدیم/ متاسفانه او شرایط زندان را نتوانسته تحمل کند.

 

‫علاء الدین بروجردی‬‎ ile ilgili görsel sonucu

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس از برگزاری جلسه‌ای با حضور نایب رئیس مجلس درباره مرگ کاووس سیدامامی در زندان اوین خبر داد.

 

به گزارش خانه ملت علاءالدین بروجردی در خصوص مرگ کاووس سیدامامی در زندان اوین، گفت: امروز صبح (دوشنبه ۲۳ بهمن ماه) فراتر از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، جلسه‌ای با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس و با حضور نایب رئیس مجلس ،جناب آقای مطهری برگزار شد و فیلم وی در زندان اوین را مشاهده کردیم.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: کاووس سیدامامی متاسفانه به هر دلیل شرایط زندان را نتوانسته تحمل کند، هرچند وی در سلول عادی نگهداری نشده است، در واقع کاووس سیدامامی با توجه به اینکه استاد دانشگاه بوده، در سلول مناسب نگهداری شده است.

وی افزود: در فیلم مذکور هم نشان می‌دهد که کاووس سیدامامی پیراهن خود را در آورده و برای خودکشی آماده می‌شود. خانواده وی نیز این اتفاق را پذیرفتند لذا درخواست کالبدشکافی هم نکرده‌اند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: خودکشی کاووس سیدامامی در زندان اوین در این جلسه که با حضور تعدادی از نمایندگان و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، برگزار شد نیز تایید گردید.

 

ملکشاهی: سیدامامی طبق فیلم پخش شده از پیراهنش برای خودکشی استفاده می‌کند

 

‫ملکشاهی رئیس کمیسیون قضایی‬‎ ile ilgili görsel sonucu

 

رئیس کمیسیون قضایی مجلس گفت:‌ بر اساس آنچه که در فیلم پخش شده برای نمایندگان آمده کاوس سیدامامی خود مقدمات خودکشی را مهیا کرده و از پیراهنش برای این کار استفاده می‌کند.

الهیار ملکشاهی نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به پخش فیلم نحوه خودکشی کاوسی سیدامامی برای تعدادی از نمایندگان گفت: طبق آنچه از نمایندگانی که فیلم لحظه کشته شدن سیدامامی را دیده بودند، شنیدم وی خود مقدمات خودکشی را فراهم کرده است.

وی افزود: بر این اساس کاوس سیدامامی لباس‌ خود را بیرون آورده و از پیراهنش برای خودکشی استفاده کرده است.

رئیس کمیسیون قضایی مجلس اظهار داشت: کاوس سیدامامی پس از بیرون آوردن پیراهن خود به قسمتی از اتاق خود که دوربین در آنجا نبوده می‌رود و دست به خودکشی می‌زند.

 

توضیح عارف: سوئیت خوبی دراختیار سیدامامی بوده/با پیراهنش خود را دار زده است

 

‫عارف‬‎ ile ilgili görsel sonucu

 

سایت فراکسیون امید نوشت: رییس فراکسیون امید مجلس با ابراز تاسف از درگذشت کاووس سیدامامی در زندان خواستار بررسی این موضوع از سوی دادستان و نهادهای نظارتی در قوه قضاییه و همچنین ارائه هرچه سریعتر گزارشی در این باره شد.

محمدرضا عارف در باره فوت کاووس سید امامی اظهار کرد : خودکشی یک بازداشتی آن هم یک استاد دانشگاه اتفاق بسیار ناگواری بود؛ به خصوص که این اتفاق در شرایطی رخ داد که ما در آستانه برگزاری جشن انقلاب بودیم.

وی افزود: در دو روز گذشته فراکسیون امید پیگیری‌هایی در این زمینه انجام داد و امروز هم پیگیری‌هایی در مجلس انجام دادیم؛ ابهامی در این زمینه وجود داشته که اگر خودکشی قطعی است باید عواملی که قصور داشتند معرفی شوند.

عارف ادامه داد: طبیعتا فردی که بازداشت می‌شود باید تحت مراقبت و نظارت باشد و اگر عواملی که ناظر بودند قصور کردند باید با آنها برخورد شود.

وی افزود: دوستان ما با خانواده ایشان جلساتی داشتند و در جریان برخی مسائل قرار گرفتند، همچنین در مجلس جلساتی داشتیم و یکی از مسئولین نهادهای امنیتی گزارشی به نمایندگان ارائه کرد و قرار است فردا نیز پیگیری‌هایی در این زمینه انجام شود.

عارف یادآور شد: خواهش من از نهادهای نظارتی در قوه قضاییه و دادستان محترم این است که به طور جدی مساله را بررسی کنند و هرچه سریعتر گزارش شفاف و روشنی را به مردم ارائه کنند تا ذهنیت‌هایی که در جامعه هست رفع شود و مردم از این موضوع اطمینان پیدا کنند.

رییس فراکسیون امید همچنین یادآور شد: امروز همچنین فیلمی برای تعداد محدودی از نمایندگان به نمایش گذاشته شد؛ این فیلم در اتاقی بود که ایشان(سیدامامی) نگهداری می‌شد و گفتند چون استاد دانشگاه بود سوئیت خوبی در اختیارش قرار دادند. در این فیلم ایشان با پرتاب یک شیء تلاش داشت لامپ را بشکند و پیراهنش را درآورد و تلاش کرد از آن به عنوان ابزاری برای دار زدن خود استفاده کند.

وی در پایان یادآور شد: قرار شد اگر فیلم دقیق‌تری وجود دارد در اختیار نمایندگان قرار گیرد