افزایش پناهجویان سوری در ترکیه

نگام ، بین الملل _ شمار اتباع سوری که از آغاز جنگ داخلی در این کشور به ترکیه پناه آورده اند به ۳ میلیون و ۵۰۶ هزار و ۵۳۲ نفر رسید.

 

به گزارش تی آر تی فارسی ، براساس داده‌های مرکز مدیریت حوادث اضطراری (آفاد) وابسته به نهاد نخست‌وزیری ترکیه شمار اتباع سوری که با فرار از بحران انسانی در ۷ سال اخیر این کشور به ترکیه پناه آورده‌اند، به ۳ میلیون و ۵۰۶ هزار و ۵۳۲ نفر رسیده است.

ترکیه در حال حاضر به تنهایی میزبان بیش از نیمی از پناهجویان سوری در سراسر جهان است و تاکنون برای ارائه خدمات به آنان ۳۰ میلیارد و ۲۸۵ میلیون و ۵۷۳ هزار دلار هزینه کرده است. همچنین به ۳۱ میلیون و ۴۴۹ هزار و ۸۰۰ نفر خدمات پزشکی ارائه کرده است.

در عین حال، ترکیه از سوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان «کشور میزبان بیشترین تعداد پناهجو در جهان»، توسط صندوق کودکان ملل متحد نیز «کشور میزبان بیشترین تعداد کودکان پناهجو در جهان» اعلام شد.

بیش از ۵۰۰ هزار نفر به علت جنگ در سوریه که از سال ۲۰۱۱ آغاز شد، جان خود را از دست داده و بیش از ۵ میلیون شهروند سوری نیز مجبور به ترک کشورشان شدند.

همچنین ۷ میلیون تبعه سوری در داخل کشور آواره شدند. هزاران مهاجر سوری در آب‌های دریاهای مدیترانه و اژه جان باختند. سرنوشت دلخراش مهاجران سوری که حین سفر غیرقانونی به کشورهای اروپایی جان خود را از دست دادند، پس از کشف پیکر بی‌جان آیلان کردی، کودک چهار ساله سوری در ساحل شهرستان بدروم استان موغله ترکیه مورد توجه جامعه بین‌المللی قرار گرفت.