سخنان جنجالی احمدی نژاد مقابل دادگستری تهران و متهم کردن قوه قضایی و رهبری به عدم پاسخگویی

نگام ، سیاسی _ «محمود احمدی نژاد»  پس از آنکه موفق نشد در جلسه دادگاه تجدیدنظر «حمید بقایی» معاون اجرایی اش در دولت دهم شرکت کند، از عملکرد دادگاه انتقاد کرد.

رییس دولت های نهم و دهم امروز برای حضور در چهارمین جلسه دادگاه تجدیدنظر بقایی در مقابل شعبه ۶۸ دادگاه تجدیدنظر استان تهران حاضر شده بود ولی با بسته شدن درها، مانع از ورود او به دادگاه شدند.

پس از این رویداد، احمدی نژاد روی پله های مقابل دادگاه ایستاد و برای حاضران سخنرانی کرد.

احمدی‌نژاد همچنین از قوه قضاییه به خاطر بازداشت “بدون ملاحظه” افراد و سپس اعلام خبر “خودکشی” آنان انتقاد کرده و گفت: “معلوم است که ملت نمی‌تواند باور کند.”

او  هم چنین گفت: “کسی که در دستگاه دولتی و حکومتی مورد ظلم واقع می شود چه کار باید بکند؟ به کجا باید مراجعه کند؟ به خودشان؟ اگر خودشان مورد اعتماد بودند که مشکلی پیش نمی آمد.

“وی با اشاره به کشته شدن بازداشت شدگان اخیر در زندان گفت: “یک جوانی که به تنگ آمده است، یک مردی که در مقابل خانواده بخاطر فقر شرمنده است به محض اینکه صدایش درمی آید، دستگیر می شود و می برند در زندانها و افراد را بدون ملاحظه دستگیر می کنند، جنازه را تحویل می دهند و بعد هم می گویند معتاد بوده است، خودکشی کرده است…”

احمدی‌نژاد در ادامه سخنانش گفت که مرجعی برای رسیدگی شکایات از قوه قضائیه وجود ندارد. حتی رهبر جمهوری اسلامی هم پاسخگو نیست:

«می‌خواهیم از این رفتار شکایت کنیم، به کجا باید شکایت کنیم؟ جایی نیست، رهبری هم که می‌گویند مسئولیت عملکرد دستگاه قضایی و بقیه دستگاه‌ها به عهده ایشان نیست. کسی که در دستگاه دولتی و حکومتی مورد ظلم واقع می‌شود چه کار باید بکند؟ به کجا باید مراجعه کند؟ به خودشان؟ اگر خودشان مورد اعتماد بودند که مشکلی پیش نمی‌آمد. چه راهی در برابر ملت باقی می‌ماند؟ ملت به کجا باید شکایت کند از دست کسانی به مردم ظلم می‌کنند؟ این یک سوال اساسی است.»

محمود احمدی‌نژاد سپس با اشاره به اینکه “کجای دنیا ظلم پایدار بوده که اینجا بخواهد پایدار باشد” وعده داد که «به‌زودی شرایط کشور به نفع ملت به نفع آرمان‌های انقلاب به طور اساسی تغییر خواهد کرد.»

رئیس سابق دولت ایران  با اشاره به دادگاه حمید بقایی گفت: «گفته بودند دادگاه علنی است، ما آمدیم در دادگاه علنی شرکت کنیم، می‌گویند ممنوع است، در آنجا چه می‌گذرد خدا می‌داند».

احمدی‌نژاد سخنانش روی پله دادگاه تجدید نظر را به این شکل به پایان رسانده:

«دادگاه غیرعلنی برای خودشان! آقا قانون است! می‌گویند قانون را قبول نداریم. می‌گوییم این منطق انسانی است، می‌گویند آن را هم قبول نداریم! بسیار خب! فعلا دست شماست. گفته بودند دادگاه علنی است، ما آمدیم در دادگاه علنی شرکت کنیم، می‌گویند ممنوع است، در آنجا چه می‌گذرد خدا می‌داند. صلوات بر محمد و آل محمد»

 

حمید بقایی اندک زمانی پیش از اعتراضات سراسری اخیر در ایران از حکم  “۶۳ سال زندان” برای خود خبر داده بود. او گفته بود که این حکم را صادق آملی لاریجانی از روی “برخورد سیاسی و با آشکار کردن منویات شخصی خود” صادر کرده است. به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد که در جریان تظاهرات خیابانی دی‌ماه گذشته سکوت اختیار کرده بود، حملات پیشین خود علیه قوه قضائیه را دوباره از سر گرفته است.

 

اسفندیار رحیم‌مشائی نیز که همراه با احمدی نژاد در مقابل دادگاه تجدید نظر استان تهران حاضر شده بود با انتقاد از ممانعت از حضور آنان در دادگاهی گفت‌: « آقای احمدی‌نژاد هدفش این بود که بیاید و از حق قانونی ملت دفاع کند و آن حق برگزاری دادگاه علنی است، احمدی‌نژاد می‌خواهد ببیند آیا او را در جلسه دادگاه راه می‌دهند یا خیر.»

 

احمدی نژاد در حالی چنین اعتراضاتی را این روزها مطرح می‌کند که در زمانی که خود رییس قوه مجریه بود در مقابل بسیاری از اتفاقات دوره خود سکوت کرد. در زمان احمدی نژاد مرتضوی دادستان وقت تهران جنایت کهریزک را رقم زد و تخلفات بسیاری را مرتکب شد، اما محمود احمدی نژاد به جای آنکه در مقابل این ظلم بایستد، مرتضوی را به تامین اجتماعی برد و به او پست و مقامی دیگر داد. حال این روزها احمدی نژاد و یارانش مدعی ظلم در قوه قضاییه شدند در حالیکه روزگاری در مقابل ظلم‌های رفته به زندانیان جنبش سبز و دیگران سکوت کرده و فقط نظاره گر بودند.