فرزند سیدامامی: ۷ ساعت بعد از رفتن پدر به دستشویی جسدی خارج کردند

نگام ، حقوق بشر _ فرزند کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط‌زیست با تاکید بر اینکه خواسته خانواده او «روشن شدن دلایل دستگیری ، شرایط بازجویی و رویت پرونده امنیتی آقای سیدامامی» است، گفته است که او تنها کسی بوده است که فیلم پدرش در سلول زندان را دیده است و عموهایش نه تنها حضور نداشته‌اند، بلکه مصاحبه‌ای نیز با رسانه‌ها نداشته‌اند.

به گزارش سامانه انتخابات و دموکراسی رامین سیدامامی در وبلاگش نوشته است که در فیلم نمایش داده شده، پدرش «پریشان» بوده و «با خودِ واقعی‌اش زمین تا آسمان فاصله» داشته است و پس از رفتن آقای سیدامامی به دستشویی، «۷ ساعت بعد جسدی را از آن اتاق بیرون می‌آورند.»

او افزوده است: «دادسرای ناحیه ۲۷،  جمعه ۲۰ بهمن‌ ۱۳۹۶، مادرم را احضار کرد و بهش گفتن برای «دیدن همسرت» بیا و قبل از اعلام مرگ کاووس ۳ ساعت ازش بازجویی و تهدید کردن و در آخر هم ازش تعهد کتبی گرفتن که هیچ حرفی با رسانه‌ها نزنه و الا خودش رو هم میگیرن. اینگونه تهدیدها به آزار کاووس پس از دستگیریش باعث شده بود که تا اون زمان سکوت کنیم. از همین دادسرا مادرم رو به همراه عمویم، کامران، بردن به سردخونه و جسد پدرم رو بهشون نشون دادن.»

او گفته که در هنگام مراجعه پزشکی قانونی کهریزک، در روز ۲۳ بهمن، به آنان اعلام شده «کالبدشکافی روال عادی پس از مرگ در زندان است و گزارش پزشکی قانونی هم روال اداری خودش رو دارد و حتی در صورت تسریع ۴ تا ۶ هفته صدور آن طول می کشد.»

پیشتر علاالدین بروجردی٬ رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، مدعی شده بود که خانواده سیدامامی این اتفاق را پذیرفته‌اند و درخواست کالبدشکافی نکرده‌اند.

به نوشته فرزند آقای سیدامامی، در دادسرای ناحیه ۲۷،« وکلا درخواست دیدن مستندات  فیلم داخل سلول یا به گفته خودشون «سوئیت» و محتویات پرونده را کردند. من تنها عضو خانواده بودم که فیلم رو دیدم. تأکید ‌می‌کنم که بر خلاف گزارش‌های پراکنده، عموی من فیلم رو ندیده. همچنین هیچ‌یک از عموهای من با رسانه‌ها صحبت نکردن و حرفای نقل شده از اونا درست نیست.»

او افروده است: «به صراحت می‌توانم بگویم که از دیدن فیلم نمیشه نتیجه قطعی گرفت، چرا که چگونگی وقوع مرگ در فیلم دیده نمی‌شود. آنچه که در فیلم دیده می‌شود اینکه پدر من عصبی و بی‌قراره. با خودِ واقعیش زمین تا آسمون فاصله داره. مدام از یک طرف سلول به طرف دیگه میره. پریشونه. قاطعانه می‌توانم بگویم که اون مردی که با پای خودش و به تنهایی به اتاق مجاور می‌رود، که به ما گفتن «دستشویی»است، در اوضاع روحی خوبی نیست. هفت ساعت بعد جسدی رو از همون اتاق بیرون میاورند. تقاضای وکیل‌ها برای دیدن این سلول رد شد. همانجا پرونده‌ای تشکیل شد برای پیگیری موضوع. همچنین توی دادسرا، بر روی موبایل، تصاویری از کالبد‌شکافی نشان من دادند.»

وی همچنین در توییترش از لغو مراسم ترحیم پدرش از سوی مسجدی که قرار بوده این مراسم در آنجا برگزار شود٬ خبر داده است.

رامین سیدامامی نوشته که «از مسجد الرضا تماس گرفتن و گفتن که نمی‌شه مراسم یادبود پدرم فردا در اونجا برگزار بشه».

او توضیح بیشتری درباره جزئیات این مکالمه و علت مخالفت با برگزاری این مراسم از سوی مدیریت مسجد یا نهادهای امنیتی ارائه نکرده است

روز ۲۱ بهمن اعلام شد که کاووس سید امامی، استاد دانشگاه امام صادق و مدیرعامل موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» دارای تابعیت دوگانهٔ ایرانی‌-کانادایی، دو هفته پس از بازداشت، در زندان «خودکشی» کرده است.

پیکر این فعال محیط زیست٬ ظهر سه‌شنبه ۲۴ بهمن در گورستان امامه واقع در ۴۰ کیلومتری تهران به خاک سپرده شد.