اگر به ظالم رو بدهی و بگذاری که یک انگشت به حق تو تجاوز کند، به هزار انگشت هم اکتفا نخواهد کرد/عباس بروجردی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – آقای خامنه ای مردم انقلاب کردند که وضعیتشان بهتر شود نه اینکه از همه نظر بدتر شود!!شما دنیای مردم ایران و خاورمیانه را جهنم کرده اید که میخواهید انها را به بهشت ببرید.

در رژیم شاه حلبی اباد داشتیم ، حالا انها تبدیل به گور خواب شده اند افتخار است؟مردم کشورهاییکه حاکمانشان را به معنای واقعی ، خودشان انتخاب میکنند سال به سال از طبقه ی پایینشان که در ایران طبقه ی فقیر است کاسته و به طبقه ی متوسط افزوده میشود، اما در کشور ما از همان ابتدای انقلاب مرتب از طبقه ی متوسط کاسته و به طبقه ی فقیر افزوده میشود.تنها در حاکمیت شما طبقه ای نو ظهور و کوچک اما چپاولگر به نام اختلاس گر بوجود امده است.

واژه “ظلم” به معنای ستم ، بیداد، بی عدالتی کردن ، ستمکاری ، حق را پایمال ساختن ، تجاوز از حق ، قرار دادن هر چیزی در جایی نامناسب آمده است .

این واژه با کلمه “ظلمت” به معنای تاریکی و سیاهی هم ریشه و بنا به اعتباری ، قریب المعنی است ؛ زیرا تاریکی نتیجه ستم کاری و حق را پایمال ساختن می باشد .

ظلم به دیگران: این قسم نیز دارای مصادقی فراوانی است. از جمله: ظلم مالی، که شامل پایمال کردن حق مالی یک انسان یا یک جامعه می‌باشد و یا ظلم جانی که این­گونه تجاوز و ستمکاری از وارد کردن یک جراحت کوچک بر بدن تا کشتن یک یا چند انسان را شامل می‌شود و یا ظلم اعتباری که همان تجاوز به حقوق اعتباری انسانهاست و نیز مصادیق دیگر ظلمها.

جوان تر که بودم فکر می کردم این روزها و مناسبت ها شو است، ژست و فیگور. خنده بازاری است برای سرکار گذاشتن خلایق. بهانه ای برای فروش کالا و کاسبی.
جوراب و زیرپیراهن برای روز پدر. جارو برقی و قابلمه برای روز مادر. قاب های عکس و خودنویس برای روز معلم. قلب های قرمز و خرس عروسکی برای ولنتاین …

گذر زمان به آدم یاد می دهد که با احتیاط قضاوت کند. که قضاوت نکند.

حالا در میانسالی فکر می کنم چقدر این بهانه ها خوب است حتی اگر شو و ژست و فیگور و خنده بازار و کاسبی باشد.

در جامعه ای که به شدت محتاج لبخند و آرامش است از هر بهانه ای برای دوست داشتن و مهر پراکندن باید استفاده کرد.

در جامعه ای که برخی مدیران متظاهر و متملق اش بنز سوار می شوند، در خانه جکوزی دارند، سینمای خانگی نگاه می کنند و بچه هایشان را برای تحصیل به خارج می فرستند و داروهایشان هم از آنجا می آید اما پشت تریبون ها به غرب فحش می دهند باید طبیعی باشد که بخشنامه صادر کنند که از تولید و توزیع و فروش قلب و نیم قلب و خرس عروسکی و کارت تبریک ولنتاین جلوگیری شود.

 

لابد صرفاً برای رضای خدا!..
خدا آن بالا نشسته و تنها نگرانی اش این است که نکند یک وقت در ایران کسی خرس عروسکی بخرد و بدهد دست کسی!
خوش به حالت خدا چه دل نگرانی هایی داری!!!!

ایمان ندارم که با گرامیداشت پرشکوه ولنتاین جرم و جنایت در کشور فروکش کند
هوای اهواز پر از عطر و شکوفه شود
بچه های سیستان و بلوچستان گرسنگی نکشند
یا کول برهای کُرد زیر بهمن یخ نزنند.

اما اعتقاد دارم که با سختگیری هایی از این دست اگر چیزی درست می شد، رنگ پاشیدن به زنان و توهین به مردان آستین کوتاه پوش و تیغ زدن موی سر پسران زلف بر باد داده تا حالا کاری از پیش می بُرد.

خلایق یاد گرفته اند مثل خیزران در برابر این طوفان های بخشنامه ای خم شوند تا تیزی و تلخی اش بگذرد.
بعد می روند و نان و ماست شان را می خورند.
مانتوی رنگی می پوشند و ساپورت را هم به آن می افزایند.
زلف هم بر باد می دهند و زیر ابرو هم برمی دارند.

مهربانی کنید که دیر یا زود، سیر یا گرسنه، رها یا آزاد این روزگار نیز می گذرد.

پیر می شویم. خاک می شویم و خاکسترمان می افتد دست باد بازیگوش.