علی شکوری راد : اعتراضات اخیر تلنگری به اصلاح طلبان بود

نگام ، سیاسی _ علی شکوری‌راد فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت‌وگو با ایسنا به زمینه‌ها و علت‌های بروز اعتراضات در دی ماه گذشته پرداخت و این حوادث را تحلیل کرد.

در ادامه بخش‌هایی از این گفت‌و‌گو را در که روزنامه آفتاب یزد منتشر شده می‌خوانید:

* اگر می‌خواهیم در کشور اصلاحی صورت بگیرد باید تعارضات و فاصله‌ها را کاهش دهیم. اصلاح‌طلبان درصدد این هستند که تا جایی که امکان‌پذیر است جامعه رادیکالیزه نشود.
* اینکه مردم را به دو قسمت تقسیم کنیم و بگوییم عده‌ای هستند که در راهپیمایی‌ها شرکت می‌کنند و عده‌ای که در آن حضور پیدا نمی‌کنند؛ سودی ندارد.
* من می‌گویم ایرادی ندارد که عده‌ای می‌گویند جریان‌های سیاسی در کشورمان منحصر به اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نیست؛ جناح سومی هم تشکیل شود اما معلوم باشد از کجا و برای چه آمده‌اند.
* بخش بزرگی از نارضایتی‌های مردمی موضوعات اقتصادی و معیشتی است ولی می‌خواهم بگویم که این بستر اقتصادی همواره بود اما منجر به اعتراضات نمی‌شد. آن چیزی که باعث شد این بستر به حرکت‌های اعتراضی بینجامد و بعد به‌صورت اغتشاشات در بیاید به ورود کسانی
بر می‌گردد که سعی کردند از این نارضایتی‌ها سوء‌استفاده کنند.
* علیرغم اینکه برخی شعار سردادند «اصلاح‌طلب، اصولگرا دیگر تمام است ماجرا» می‌بینیم که اصلاح طلبی سر جایش باقی است. اصلاح‌طلبی نه متعلق به شخص و نه متعلق به یک جریان است بلکه حرکتی اصیل است که مردم آن را از صد سال پیش یا پیش‌تر آغاز کرده‌اند. مردم همواره جریان اصلاح‌طلبی را در طول تاریخ دنبال کرده‌اند.
* برخلاف اینکه عده‌ای می‌خواهند این موضوع را نادیده بگیرند طلایی‌ترین دوران عمر انقلاب اسلامی از لحاظ شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی دوران اصلاحات بوده است. به همین دلیل نمی‌توان به حرف‌آنهایی که می‌گویند اصلاح‌طلبان هم نتوانستند کاری بکنند، توجه کرد..
* الان دوره‌ای است که یک رئیس‌جمهور اصولگرای معتدل بر سرکار است و اصلاح‌طلبها از او حمایت کردند اما عده‌ای آدرس غلط می دهند و می‌گویند اصلاح‌طلب‌ها بر سر کار هستند.
* شعاری که علیه اصلاح‌طلبان در اعتراضات اخیر سر داده شد آنها را از ادامه راه باز نمی‌دارد اما باعث می‌شود که به پیام این شعار فکر کنند. قضایای اخیر تلنگری به اصلاح‌طلبان بوده است که در شیوه‌های خودشان تاملی داشته باشند.