فاضل میبدی : کاش در خیابان انقلاب فضایی باشد که موافق و مخالف حجاب با هم گفت و گو کنند ، خانم ها به جای حجاب پیگیر حق قضاوت باشند

نگام ، سیاسی _ به نظر من بستر گفت و گو درباره حجاب باید در صدا و سیما مهیا شود. اگر این روش های گفت وگو در جامعه اتفاق بیفتد نرم های اجتماعی و اخلاقیات ما پایدارتر خواهد بود.

عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم گفت: کاش در خیابان انقلاب فضایی باشد که موافق و مخالف حجاب با هم گفت و گو کنند. به نظر من بستر این گفت و گو باید در صدا و سیما مهیا شود. اگر این روش های گفت وگو در جامعه اتفاق بیفتد نرم های اجتماعی و اخلاقیات ما پایدارتر خواهد بود.

فاضل میبدی در گفت و گو با پایگاه خبری ندای ایرانیان اظهار داشت: حکومت و کسانی که متولی امور ارشاد جامعه هستند نباید با مساله حجاب با خشونت برخورد کنند. اینکه حجاب یک مساله شرعی است جای بحث نیست اما اینکه حجاب یک امر تحمیلی از طرف حکومت باشد هم جایگاهی ندارد. هرکسی بخواهد مادامی که به هنجارهای اجتماعی جامعه ضرری وارد نکند در پوشش خود آزاد است.

او ضمن مخالفت با نحوه اعتراض دختران خیابان انقلاب نسبت به بحث حجاب اظهار داشت: هر چیزی که مربوط به مسائل اخلاقی باشد اگر بخواهد از طریق سیاسی ترویج پیدا کند از نظر من کار نادرستی است. البته این را هم بگویم که طبقه بندی خانم ها در مساله حجاب خودش امری ضد اخلاق است که باعث دو قطبی شدن جامعه می شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بی نتیجه خواندن بی حجاب شدن تعدادی از دختران در خیابان انقلاب عنوان کرد: من هم به خانم هایی که در خیابان انقلاب روسری از سر برداشتند و هم به حاکمیت توصیه ای دارم. به خدا قسم مشکل مملکت ما مساله حجاب نیست. مشکلات ما خیلی اساسی تر از اینهاست. ذهن جامعه را به این مسائل مشغول کردن خیلی اشتباه است. ما مشکلات اساسی داریم که منشا آن اقتصاد و نابرابری های اجتماعی است. خود اینها به هزارن مشکل و مصیبت دیگر تبدیل می شود. نباید به جای آنکه به درمان این مسائل و ریشه یابی این معضلات بپردازیم وقت ملت صرف این مسائل جزیی شود.

میبدی افزود: اگر این نوع مسائل که به هنجارها و اعتقادات بر میگردد حالا چه دفاع از حجاب چه دفاع از انتخاب پوشش پشت سرش شعار و تظاهرات بیاید کار درستی نیست. کسی که طرفدار حجاب هست و کسی هم که معتقد به آزادی حجاب هست باید با هم گفت و گو کنند. اگر هر چیزی از مسیری غیر از گفت و گو قرار باشد در جامعه جا بیفتد یعنی ما به اخلاق پایبند نبوده ایم.

عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم تاکید کرد: خیلی از خانم ها شاید از سر اجبار و تهدید در ادارات و دانشگاه ها حجابشان فرق می کند. خب این دوشخصیتی بودن بسیار امر نادرستی است. بنابراین از طریقی غیر از گفت و گو بخواهیم یک ارزش اخلاقی را جا بیندازیم به نفاق و ریا دچار می شویم و هیچ فایده ای هم ندارد.

میبدی با بیان اینکه برخورد فیزیکی با بدحجابی منجر به پدیدآمدن چهارشنبه های به قول خودشان سفید است، گفت: اگر حکومت با بدحجابی به این شکل برخورد نمی کرد کار به اینجاها نمی رسید. این راه هم بگویم در جامعه مذهبی ما حرکت های فمنیسمی جا نمی افتد. خانم ها هم نباید در این مسیر تلاش کنند. خانم ها حقوق های مهمتری دارند که باید به دنبال آنها بروند. مثلا امروز پیگیری حق قضاوت برای زنان خیلی مهم تر است.

او با رد این ادعا که برخی حجاب را نماد نظام اسلامی میدانند به ندای ایرانیان گفت: نماد نظام اسلامی نه نماز است نه حجاب. نظام اسلامی نمادش عدالت، آزادی وعقلانیت است. جامعه باید به گونه ای تربیت شود که خود مردم برپا دارنده عدل باشند. اگر در تمام کشور مردم حجاب کامل داشته باشند اما عدالت اجتماعی در آن حاکم نباشد مدیریت این کشور ظالمانه است.

فاضل میبدی با اشاره به علائم جامعه پیامبر پسند در قرآن کریم یادآور شد: یکی از مهمترین علائم آرامش روحی است. یکی دیگر هم اینکه رو.زی مردم در دست مردم هرجایی فراهم شود. امنیت و معیشت نماد جامعه پیامبر پسند است. اگر این دو امر در جامعه رعایت شد جامعه ما جاممعه اسلامی است. در غیر این صورت هیچگاه حجاب نماد نظام اسلامی نیست. اگر یک دختری بیاید سر چهارراه با حجاب کامل گدایی کند این نماد ظلم است.