فرستاده ویژه سازمان ملل: «بشار اسد» کمترین میزان مشروعیت را در سوریه دارد

نگام ، بین الملل _ فرستاده سازمان ملل در امور سوریه در کنفرانس امنیتی مونیخ بار دیگر بر پیگیری راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه تاکید کرد.

وی از نیروهای مختلف مخالف دولت سوریه خواست در قالب یک گروه متحد در گفتگوهای آخر ماه در ژنو حاضر شوند.

«استفان دی میستورا» که در نشست سه روزه برای مخالفان دولت سوریه در عربستان سعودی شرکت کرده بود گفت: «این منفعت همه ماست که امروز شما بهترین و متحدترین گروه را در میان خود انتخاب کنید. یک تیم متحد و قوی، شریکی خلاق در ژنو خواهد بود که همه ما به آن احتیاج داریم.

استفان دی‌میستورا تاکید کرد که هرگز پیش از این کشورهای جهان از لحاظ نظامی در سوریه نبوده‌اند.وی در ادامه گفت که کشورهای درگیر در سوریه می‌دانند که در این کشور جنگ نیابتی وجود ندارد و ابراز امیدواری کرد که مسئولیت خود را به رسمیت بشناسند.

دی‌میستورا گفت: من به خوبی می‌دانم که در سازمان ملل هیچ تقسیم‌بندی وجود ندارد اما ما یک چیز داریم و آن هم  مشروعیت است. وی خطاب به دیگر افراد شرکت‌کننده در این پنل گفت: آیا ما راهکار دیگری غیر از راه حل سیاسی برای حل بحران سوریه داریم؟ و به این پرسش اینطور پاسخ داد: یک فرد خوشبین به شما می‌گوید که هیچ راهکار دیگری وجود ندارد.

آقای «دی میستورا» از عزم خود برای گفتگوهای دو مرحله ای در ژنو خبر داد.

فرستاده ویژه سازمان ملل هم چنین گفت که «بشار اسد» کمترین میزان مشروعیت را در سوریه دارد.

تلاشها برای متحد کردن نیروهای مخالف دولت سوریه در حالی انجام می گیرد که جامعه جهانی سعی در دست یافتن به نتیجه ای دارد که شامل حفظ قدرت بشار اسد در سوریه خواهد شد.

نیروهای مخالف اسد اما در حالی که متحدانشان سرگرم دیگر درگیریها هستند، با اختلاف نظرهای اساسی دست و پنجه نرم می کنند. بشار اسد اما با کمک های نظامی روسیه و ایران، موقعیت اش را از آغاز جنگ داخلی تثبیت کرده است.

این در حالی است که ساعاتی پیش از آغاز نشست ریاض، دهها تن از چهره های اصلی مخالفان، از جمله ریاض حجاب، رهبر کمیته عالی مذاکرات که از سوی عربستان تشکیل شده، در اعتراض به موضع نرم برخی مخالفان در برابر ادامه حکومت بشار اسد از ادامه مذاکرات استعفا دادند.