انتقاد از صدا و سیما در مجلس به دلیل نقض حقوق شهروندی با پخش گزارش یک سویه و بدون حق پاسخگویی بر علیه مرحوم سیدامامی

نگام ، سیاسی _ ماجرای فوت کاووس سید امامی همچنان در مجلس داغ است. پخش گزارش بحث‌برانگیزی درباره سوابق سید امامی در تلویزیون، دیروز واکنش محمود صادقی، نماینده تهران را برانگیخت تا صدا و سیما را متهم به نقض حقوق شهروندی کند. با وجود این همچنان نظرات در مجلس درباره پرونده کاووس سید امامی تفاوت‌های زیادی با هم دارند.

به گزارش ایران آنلاین در حالی که برخی از نمایندگان معتقدند موضوع دستگیری و فوت این استاد دانشگاه باید شفاف‌سازی شود، طیف دیگری تأکید دارند که در جاسوس بودن او نمی‌توان شک کرد. اینها در حالی است که رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس از احتمال تهیه گزارشی در این رابطه توسط همین فراکسیون خبر می‌دهد. بعد از انتشار خبر خودکشی کاووس سید امامی، فراکسیون محیط زیست مجلس در جلسات جداگانه‌ای با حضور مقامات امنیتی وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه، مقامات دستگاه قضایی، مسئولان سازمان محیط زیست، خانواده برخی از بازداشت شدگان و فعالان محیط زیست دیدار داشتند.

در این شرایط احسان قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما هم به «ایران» گفته خانواده و بستگان کاووس سید امامی می‌توانند بابت پخش گزارش یاد شده از رسانه ملی به شورای نظارت بر صدا و سیما شکایت کنند.

انتقاد نماینده تهران از صدا وسیما

دیروز محمود صادقی، نماینده تهران در تذکری در صحن علنی به گزارش پخش شده صدا و سیما واکنش نشان داد و گفت: به صدا و سیما تذکر می‌دهم که به جای نقض حریم خصوصی شهروندان و ایراد اتهام و نقض اصول مختلف قانون اساسی از جمله اصل ۲۲ قانون اساسی یک بار هم که شده از حقوق حقه مردم دفاع کنند. وی افزود: باید توضیح داده شود که چرا کسی که سالم بازداشت می‌شود، جنازه او را تحویل خانواده‌اش می‌دهند. همچنین به صدا و سیما تذکر می‌دهم که به جای نقض حریم خصوصی شهروندان و ایراد اتهام و نقض اصول مختلف قانون اساسی از جمله اصل ۲۲ قانون اساسی یک بار هم که شده از حقوق حقه مردم دفاع کنند. صادقی یادآور شد: بعضی از کدهایی که در برنامه اخیر صدا و سیما وجود دارد بشدت این موضوع را مسأله برانگیز می‌کند که صدا و سیما موضوع محیط زیست و بازداشت‌شدگان زیست محیطی را به بحران‌های اقلیمی و خشکسالی‌ها ارتباط می‌دهد. اتفاقاً اگر چنین شبهه‌ای باشد شبهه بیشتر در مورد کسانی است که به مناطق حفاظت شده محیط زیست تعرض می‌کنند.

خانواده سید امامی از صدا و سیما شکایت کنند

در همین حال دیروز یک عضو شورای نظارت بر صدا و سیما هم درباره گزارش پخش شده از سوابق کاووس سید امامی به «ایران» گفت: هنوز شورای نظارت بر صدا و سیما به این موضوع ورود نکرده اما اگر خانواده فرد متوفی یا کسانی که از بابت پخش این گزارش متضرر شده‌اند، تمایل داشته باشند می‌توانند بابت این موضوع از سازمان صدا و سیما به شورای نظارت شکایت کنند و ما این را در جلسات خود بررسی می‌کنیم. احسان قاضی‌زاده هاشمی درباره محتوای گزارش یاد شده و تصاویر به نمایش درآمده در آن هم توضیح داد: مطمئناً تصاویر و اسنادی که در گزارش صدا و سیما به نمایش درآمد توسط نهادهای مسئول اطلاعاتی و امنیتی به رسانه ملی داده شده بود و گرنه خود صدا و سیما قطعاً دسترسی لازم را به چنین تصاویر و اسنادی ندارد که حاوی اطلاعات مرتبط با امنیت کشور هستند. وی افزود: از اینکه آیا صدا و سیما خودش متقاضی ساخت چنین گزارشی بوده یا اینکه نهادهایی از صدا و سیما چنین خواسته‌ای داشتند، اطلاع نداریم. اما طبیعی است که برای پخش چنین گزارشی، رسانه ملی موافقت نهاد امنیتی و اطلاعاتی مربوطه را هم جلب کرده باشد و با موافقت آنهاست که این دست برنامه‌ها می‌توانند پخش شوند و گرنه چون صدا و سیما مرجع تشخیص در حوزه کارهای امنیتی و اطلاعاتی نیست، رأساً نمی‌تواند وارد چنین موضوعاتی بشود. به گفته قاضی‌زاده هاشمی «مرجع تصمیم‌گیرنده در این دست مسائل نهادهای امنیتی و اطلاعاتی هستند و این گزارش هم بعد از فوت آقای سید امامی پخش شده است، بنابراین من شک ندارم که این برنامه تأییدیه دستگاه امنیتی را داشته.» نماینده فریمان درباره تبعات این گزارش هم گفت: من بازخوردهای این گزارش را دیده‌ام اما برای قضاوت نمی‌توانیم تنها بازخوردهای منفی و مثبت آن را ملاک قرار دهیم چون این موضوع در حیطه تخصصی مربوط به کارهای امنیتی و اطلاعاتی است.

روایت تابش از جلسات فراکسیون محیط زیست

محمدرضا تابش درباره نتیجه دیدارها و خروجی جلسات فراکسیون محیط زیست مجلس به «ایران» می‌گوید: «از نظر فراکسیون محیط زیست، مجموعه بررسی‌هایی که باید انجام می‌شد، انجام شده است اما ممکن است یک یا دو جلسه دیگر هم داشته باشیم که احتمالاً یکی با پزشکی قانونی خواهد بود و دیگری با وکلای فرد متوفی و دستگیر شدگان.» وی می‌گوید: «الان مشغول تهیه و تدوین یک گزارش هستیم و متخصصینی که آمده‌اند هم قرار است گزارشی تهیه و به ما ارائه کنند.» تابش ادامه داده است: «نتیجه اقدامات انجام شده را چون دوستان فراکسیون امید بودند، به آقای دکتر عارف گفتیم و قرار است ایشان این مسأله را در جلسه هیأت رئیسه فراکسیون مطرح بکنند.» وی در همین رابطه گفت: «ما این اقدامات را مرحله به مرحله به رئیس مجلس هم گزارش داده‌ایم و روز شنبه هم مرحله آخر را به آقای لاریجانی منتقل کردیم. ایشان در کل از مجموعه اقدامات متشکر بودند و خودشان هم گفتند در حال انجام اقداماتی در این زمینه هستند.» تابش همچنین در پاسخ به سؤالی درباره گزارش بحث برانگیز صدا و سیما از این ماجرا هم گفت: «من وقتی تبلیغ این گزارش را دیدم با آقای دارابی که از مدیران صدا و سیما هستند تماس گرفتم و گفتم با توجه به مجموعه ملاقات‌هایی که ما داشتیم و گزارش‌هایی که وکلا داده‌اند، پخش این گزارش به حل موضوع نه تنها کمکی نمی‌کند بلکه باعث متشنج شدن افکار عمومی هم خواهد شد.» وی افزود: «من حتی تأکید کردم که اتهامات باید در مرجع قضایی صالح اثبات شود، بعد از آن حق فرجام خواهی وجود دارد. در حالی که هیچ‌کدام از این مراحل طی نشده، کسی را در تلویزیون به‌عنوان جاسوس معرفی کنیم، خوب نیست. مضافاً بر اینکه خانواده‌های این افراد که با آنها ملاقات داشتیم افراد متدین و موجهی بودند.» تابش توضیح داد: «آقای دارابی در پاسخ به ما گفتند که اینها را به مسئولان سیاسی صدا و سیما منتقل می‌کنیم که البته نهایتاً آن گزارش پخش شد.» وی همچنین درباره دیدار با خانواده بازداشت شدگان هم گفت: «مادر یکی از دستگیرشدگان می‌گفت پدر این فرد مسئول اطلاعات نیروی دریایی بوده و خود مادر هم معلم قرآن بود که به گفته خودش حتی یک وعده هم بدون وضو به بچه‌هایش شیر نداده است.»

ابطحی: به دستگاه‌های امنیتی فشار نیاوریم

این در حالی است که محمد جواد ابطحی، دیگر نماینده مجلس و از اعضای جبهه پایداری نظر تقریباً متفاوتی دارد. او معتقد است که خودکشی سید امامی سند مهمی است که نشان می‌دهد او اقدامات خرابکارانه‌ای را انجام می‌داده و اکنون که گرفتار قانون شده، با دست زدن به خودکشی اطرافیانش را از تبعات بعدی این پرونده مصون کرده است. ابطحی به «ایران» می‌گوید: «به جای اینکه در راستای این پرونده به نهادهای امنیتی، اطلاعاتی و قضایی فشار بی‌جهت و مضاعف وارد کنیم باید به این دستگاه‌ها تکلیف کنیم که از این پس نظارت مؤثرتر و جدی‌تری روی فعالیت‌هایی از قبیل آنچه آقای سید امامی انجام می‌داده، داشته باشند. چرا که در صورت غفلت ما دشمنان نظام و کشور از هر نوع فعالیتی که در ظاهر ربطی به سیاست و امنیت ندارد، سوء استفاده خواهند کرد و همانجا را روزنه نفوذ خود می‌کنند.»