ادامه درگیری دراویش گنابادی و نیروی انتظامی ، کشته شدن سه نیروی انتظامی و دو بسیجی ، دستگیری صدها نفر

نگام ، حقوق بشر _ تجمع دوشنبه ۳۰ بهمن دراویش با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد ، در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از تیراندازی پلیس پخش شده است ، در مقابل ویدیوهایی نیز منتشر شده که در آن یک خودروی سواری و یک اتوبوس نیروهای پلیس را زیر می‌گیرند ، نیروی انتظامی می‌گوید بیش از ۳۰۰ نفر از دراویش دستگیر شدند.

 

تجمع اعتراضی دراویش در مقابل کلانتری ۱۰۲ پاسداران در شمال تهران دوشنبه در اعتراض به بازداشت یکی از اعضای این گروه به نام نعمت‌الله ریاحی آغاز شد.

در ویدیوهایی که در ساعات اولیه تجمع منتشر شد، دراویش معترض در مقابل کلانتری تحصن کرده بودند و “الله اکبر” می‌گفتند. در ویدیوهای بعدی تجمع‌کنندگانی که تعدادی از آنها چوب یا چماق به دست دارند، با گاز اشک‌آور و شلیک هوایی مأموران نیروی ویژه پلیس متفرق می‌شوند.

پیشتر فیلمی از برخورد اتوبوس نشان می‌داد که یک اتوبوس سفیدرنگ در یک کوچه به سرعت به سمت تعداد زیادی از مأموران پلیس که به صورت گروهی در حال حرکت هستند می‌راند و تلاش می‌کند با زیگزاگ رفتن آنها را زیر بگیرد.

سایت مجذوبان نور وابسته به دراویش گنابادی پیامی را در توییتر بازنشر کرده که نقش دراویش را در چنین اقدامی تکذیب می کند.

بر این اساس، تجمع درویشان گنابادی “مسالمت آمیز بوده و آنها شروع کننده درگیری ها نبوده اند.”

کسری نوری، از فعالان حقوق دراویش گنابادی که در تجمع اعتراضی حضور داشته، نیز در گفت‌وگو با رادیو فردا حمله به نیروهای پلیس را رد کرده و می‌گوید اتوبوسی که سخن از آن می‌رود «اصلا در داخل گلستان هفتم پارک بود و می‌خواست که به سمت دیگر حرکت کند، اینها گویا حمله کردن به سمت دراویش گنابادی، این اتوبوس هم مسیر خودش را رفته. اگر تصادفی ایجاد شده، ربطی به دراویش گنابادی ندارد».

در یکی از فیلم‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نیز دراویش به خطاب به نیروهای امنیتی می‌گویند «بارها با ما روبه‌رو شده‌اید اما به جز احترام از ما چیزی ندیده‌اید، خودتان بهتر می‌دانید که ما هیچ گناهی نداریم».

 

کانال تلگرام مجذوبان نور، وابسته به دراویش نعمت‌اللهی می‌گوید که چند نفر از درویشان مورد اصابت گلوله مأموران قرار گرفته‌اند. بنا بر این گزارش سه نفر از معترضان “به شدت آسیب دیده‌اند”.

دراویش گنابادی در شبکه‌های اجتماعی از زخمی‌شدن شمار نامشخصی از دراویش و «انتقال آن‌ها به بیمارستان‌های سپاه پاسداران» خبر داده‌اند.

فرهاد نوری، یکی از کنشگران دراویش گنابادی، در توئیتر خود نوشته‌است «سپاه مسئولیت بازداشت و نگهداری از دراویش را به عهده گرفته» و «در حال حاضر دارند دراویش زخمی را با اتوبوس‌ به بیمارستان‌های سپاه منتقل می‌کنند».

فیلم های منتشر شده در شبکه های اجتماعی نیز بیانگر شلیک گاز اشک آور در حمله نیروی انتظامی به تجمع درویشان است.

خبرگزاری ایلنا به نقل از محسن همدانی، معاون امنیتی استانداری تهران، از تشکیل جلسه شورای تأمین استان تهران درباره تجمع امروز خبر داده است.

آقای همدانی گفته است که هنوز از تیراندازی و دلایل آن جزییاتی در دست نیست.

حدود دو هفته پیش هم دراویش در مقابل خانه نورعلی تابنده، رهبر دراویش گنابادی در خیابان گلستان هفتم در پاسداران تجمع کرده بودند که آن درگیری هم به خشونت کشیده شد.

دراویش می‌گفتند که از حضور پرشمار نیروهای امنیتی و لباس شخصی در اطراف خانه آقای تابنده نگران شده‌اند.

بعد از آن درگیری حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران گفته بود: “پلیس، دادستانی و دیگر دستگاه‌های مسئول، هیچ گونه برنامه‌ای برای برخورد با دراویش گنابادی در تهران نداشته و ندارند.”

بنگاه دروغ پراکن فارس ادعا کرده است که در جریان این تجمع یکی از حامیان دراویش گنابادی با خودروی خود برخی از ماموران نیروی انتظامی کلانتری ۱۰۲ پاسداران را زیر گرفت.

همچنین این بنگاه دروغ پراکن  نوشته است، در پی این حمله ۳ تن از ماموران این کلانتری به شهادت رسیدند. تعدادی از ماموران نیز دچار جراحت شده‌اند که برای مداوا به بیمارستان‌های اطراف منتقل شده‌اند.

حرکت این اتوبوس در خیابان پاسداران باعث آسیب رسیدن به ۱۲ دستگاه خودروی عبوری و پارک شده مردم و هم‌چنین زخمی شدن تعدادی از عابران پیاده و کشته شدن ۳ تن از ماموران نیروی انتظامی شده است.

سایت مجذوبان نور نیز گزارش داده که در هفته‌های گذشته تجمعات مکرر مشکوک و غیرعادى نیروهاى امنیتى در حوالی منزل قطب دراویش گنابادى که با هدف استقرار پست ایست بازرسی صورت می‌گرفت، باعث افزایش نگرانی و تجمع پیروان طریقت نعمت‌‌اللهی گنابادی در این مکان شد.

در ادامه‌ی این جریان، درگیری نیروهای امنیتی و انتظامی با دراویش درحالی صورت گرفت که پیروان این سلسله‌ی عرفانی اعلام کرده بودند نورعلی‌تابنده مجذوبعلیشاه، خط قرمز آنهاست.

حال پس از گذشت دو هفته از این اتفاقات پروژه‌ی تسویه‌حساب با دراویش معترض در گلستان هفتم کلید خورده است.

قطب دراویش گنابادی هفته‌ی گذشته طی فرمانی طرفین را به آرامش و ترک محل فراخواندند اما علیرغم اعلام رسمی معاون امنیتی استاندار و رئیس پلیس پایتخت مبنی بر اینکه هیچ برنامه‌ای برای بازداشت دراویش گنابادی نداریم، با نقشه‌های امنیتی غیرقانونی، بازداشت دراویش کماکان ادامه دارد.

در همین راستا وقتی امیرعلی محمدی لباف از دراویش گنابادی صبح روز یکشنبه ۲۹ بهمن برای اعلام شکایت مبنی بر سرقت خودروى شخصى‌اش با کلانتری تماس می‌گیرد؛ نیروهای انتظامی با بیان اینکه خودرو پیدا شده وی را به کلانتری ۱۰۶ منطقه نامجو تهران فراخوانده و طی فرایندی مشکوک و غیرعادی او را بازجویی می‌کنند.

اقدامی که وقتی با اعتراض این درویش مبنی بر اینکه من شاکی سرقت خودرو هستم اما شما از من در مورد مسائل درویشی بازجویی می‌کنید به ضرب و شتم و بدرفتاری با این درویش و بازداشت وی منجر می‌شود.

در این میان چند تن از دراویش با اطلاع از بازداشت وی، فوراً به این کلانتری مراجعه کردند که این امر منجر به آزادی لباف و بازداشت نعمت‌الله ریاحی دیگر درویش گنابادی می‌شود.

طبق آخرین گزارش؛ نعمت‌الله ریاحی عصر همان روز به صورت پنهانی از کلانتری ۱۰۶ به دادسرای ناحیه هفت منتقل و از آنجا به مأمورین امنیتی تحویل داده شده است.

طی روزهای گذشته شماره پلاک خودرو‌های مستقر در گلستان هفتم‌ توسط نیروهای امنیتی برداشته شده و به مرور صاحبان خودرو‌ها به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات واقع در چهارراه ولیعصر، خیابان برادران مظفر احضار شده‌اند.

اتفاقات اخیر گویای آن است که ظاهراً اعلام اینکه هیچ درویشی بازداشت نخواهد شد، صحت نداشته و تشنج‌آفرینی و بازداشت غیرقانونی دراویش ادامه دارد.

شایان ذکر است ظاهراً نیروهای امنیتی این بار همان شفافیت اندک را کنار گذاشته و از نیروی انتظامی می‌خواهند در فرایندی غیرقانونی نقشه‌ی بازداشت دراویش را اجرایی کند که این نقطه منفی، استقلال نیروی انتظامی که ضامن امنیت جامعه است را خدشه‌دار می‌کند.