نقدی: گورخوابی در ایران صحنه‌سازی بود

نگام ، اجتماعی _ محمدرضا نقدی، معاون فرهنگی سپاه پاسداران و فرمانده پیشین سازمان بسیج در گفت‌و‌گو با روزنامه کیهان چاپ تهران گفت کشورهایی که با آمریکا رابطه نزدیک دارند «وضعیتشان فوق فلاکت است».

 

محمدرضا نقدی در این گفت‌وگو که در کیهان چهارشنبه ۲ اسفند منتشر شده در این زمینه مصر و ایران را با هم مقایسه کرده و گفته است در مصر «بیش از سه میلیون نفر فقط در قبرستان‌ها می‌خوابند اما این‌ها آمدند و صحنه‌سازی کردند و چند نفری را داخل قبر خواباندند که بگویند در ایران هم گورخواب هست تا بیان آن واقعیت را [که مصر وابسته به آمریکاست] خنثی کنند.»

موضوع گورخواب‌ها در ایران برای نخستین بار زمستان ۱۳۹۵ در روزنامه «شهروند» برجسته شد. این روزنامه در گزارشی تفصیلی نوشته بود ۵۰ زن، مرد و کودک، شب‌ها در گور می‌خوابند و در هر گور یک تا چهار نفر زندگی می‌کنند. «شهروند» با چند تن از این گورخواب‌ها گفت‌وگو کرده و تصاویری از آن‌ها منتشر کرده بود. این گزارش و تصاویر آن بازتاب گسترده‌ای در سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی یافت و برخی از مقامات حکومتی درباره این گزارش واکنش منفی نشان دادند. حسین هاشمی، استاندار وقت تهران گفت در پایتخت بی‌خانمان نداریم و آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع دینی شیعه گفت دشمنان جمهوری اسلامی موضوع گورخواب‌ها را بزرگ کردند.

محمدرضا نقدی همچنین گفته است: «۸۰ کشوری که رابطه بسیار صمیمی با آمریکا دارند وضعیتشان فوق فلاکت است. کره جنوبی و ژاپن به خاطر رفاقت با آمریکا پیشرفت نکردند.»

او افزود در کره جنوبی و ژاپن مردم «روزی ۱۲ ساعت کار می‌کنند»، و دامداران کره‌ای در اعتراض به واردات گوشت از آمریکا «جلوی وزارت کشاورزی این کشور خودسوزی کردند» و «در اعتراض به واردات برنج تظاهرات میلیونی کردند»

معاون فرهنگی سپاه پاسداران گفت: «علت موفقیت‌شان اینهاست اما آدرس غلط می‌دهند که به خاطر رابطه با آمریکاست.»