به بهانه‌ی زادروز بهروز وثوقی/ عباس بروجردی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – «قیصر سینمای ایران»، «اسطوره‌ی سینمای ایران» و «سلطان سینمای ایران» از القابی است که به این هنرپیشه‌ی سرشناس سینما نسبت داده‌اند.
بهروز وثوقی در بیستم اسفندماه ۱۳۱۶ در شهر خوی در آذربایجان غربی دیده به جهان گشود.

بهروز وثوقی هجده سال سن داشت که هنرمندی‌اش به وسیله‌ی فردی به نام مسعود صمدی در سال ۱۳۳۴ کشف شد.
وثوقی از سال ۱۳۳۷ و با بازی در فیلم «طوفان در شهر ما» پا در سینما گذاشت اما تا سال ۱۳۴۷ نتوانست چندان موفقیتی به دست بیاورد.
اولین فیلم سینمایی بهروز وثوقی که مورد توجه قرار گرفت، «صدکیلو داماد» نام داشت که کارگردان آن عباس شباویز بود و در سال ۱۳۴۰ اکران شد. فیلمی که بهروز وثوقی را بهروز وثوقی کرد و نام او را بر سر زبان‌ها انداخت فیلم «قیصر» به کارگردانی مسعود کیمیایی بود که در سال ۱۳۴۸ ساخته شد. بهروز وثوقی پس از قیصر مورد توجه مردم و هم‌چنین جامعه‌ی هنری قرار گرفت.
بهروز وثوقی در فیلم‌های بسیاری مانند سوته‌دلان، ذبیح، کندو، داش‌آکل، خاک، بلوچ، تنگسیر، ممل آمریکایی، رضا موتوری، هم‌سفر، رضا موتوری، دشته، طوقی، گوزن‌ها و فرار از تله ایفای نقش کرد که تمامی آن‌ها مورد استقبال بسیار مردم قرار گرفت. او آن‌چنان پس از قیصر شهرت یافت که آرایشگاه‌های کشور پر شد از مشتریانی که خواهان آن بودند که موی سرشان مدل «قیصری» آرایش بشود.

 

 

بهروز وثوقی برای بازی در فیلم «گربه در قفس» ساخته‌ی تونی (محمد) زرین‌دست به آمریکا رفته بود که انقلاب اسلامی اتفاق افتاد و او در آمریکا ماندگار شد.

بسیاری از هنرمندان سینما از جمله خسرو شکیبایی، بهمن قبادی و عباس کیارستمی از بهروز وثوقی به عنوان کسی یاد کرده‌اند که دیدن آثارش آن‌ها را به سینما علاقه‌مند کرده است.
عباس کیارستمی، کارگردان معروف سینما در سال ۲۰۰۰ جایزه‌ی آکیرو کوروساوا را دریافت کرد که آن را به پاس فعالیت‌های هنری بهروز وثوقی به او تقدیم کرد.
وثوقی در سال ۱۹۷۸ در فیلم کاروان‌ها به همراه آنتونی کوئین و کریستوفر لی به ایفای نقش پرداخت.
بهروز وثوقی در فعالیت هنری خود بارها مورد ستایش‌های بین‌المللی قرار گرفت که از آن جمله می‌توان به برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره بین‌المللی فیلم تاشکند برای بازی در فیلم داش آکل ۱۹۷۱، برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم دهلی برای بازی در فیلم تنگسیر ۱۹۷۴، جایزه یک عمر دستاورد هنری جشنواره بین‌المللی فیلم سان فرانسیسکو ۲۰۰۶ جایزه یک عمر فعالیت هنری جشنواره فیلم توکیو فیلمکس ۲۰۱۲ و جایزه یک عمر فعالیت هنری برای بازی در فیلم فصل کرگدن جشنواره بین‌المللی فیلم تسالونیکی ۲۰۱۲ اشاره کرد.

وثوقی همچنین جایزه‌ی جشنواره سپاس را نیز در چند نوبت از آن خود کرد که می‌توان به جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در دومین دوره در سال ۱۳۴۸ برای بازی در فیلم قیصر، جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در سومین دوره در سال ۱۳۴۹ برای بازی در فیلم رضا موتوری و نامزدجایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در چهارمین دوره در سال ۱۳۵۰ برای بازی در فیلم داش آکل اشاره کرد.

کویتی پور مداح مشهور: بهروز وثوقی چه گناهی کرده که باید پشت مرز ترکیه بیاد پدر مریضش رو ببینه، ۳۷ سال گذشت باز کنید فضا رو