تازه‌ترین رتبه‌بندی فساد نهاد‌ها در ایران؛ شهرداری‌ها اول هستند

نگام ، اقتصادی _ نتایج بررسی چهار پیمایش نشان می‌دهد ۸۹ درصد مردم ایران به این باور رسیده‌اند که فساد در جمهوری اسلامی افزایش یافته و شهرداری‌ها٬ گمرک٬ وزارت دارایی و بانک‌ها فاسد‌ترین نهاد‌ها در ایران هستند.

به گزارش ایران وایر ، شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی (شمس) در گزارشی با عنوان «توصیفی از وضعیت ادراک فساد در ایران» به این نتایج دست یافته است.

این شبکه که زیرنظر نهاد ریاست جمهوری فعالیت می‌کند به بررسی میزان «ادارک فساد» در میان مردم ایران از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۵ پرداخته و از چهار پیمایش انجام شده در این سال‌ها٬ به نتایج تازه‌ای دست یافته است.

شبکه «شمس» در این بررسی تلاش کرده تصویری کلان از وضعیت ذهنی مردم ایران از فساد در جمهوری اسلامی و نهاد‌های آلوده به فساد ارائه کند.

در این بررسی مشخص شده که در سال ۱۳۸۸ تنها ۶۳.۷ درصد مردم ایران معتقد به وجود فساد بودند که این رقم در سال ۱۳۸۹ به ۷۳.۵ درصد رسید و در سال ۱۳۹۱ به ۸۰۳ درصد افزایش یافت و در سال ۱۳۹۵ هم به مرز ۸۸.۶۷ درصد رسید.

این بررسی همچنین مشخص کرده مردم ایران سازمان‌ها و نهاد‌ها در جمهوری اسلامی را «ناموفق و فاسد» می‌دانند و فاسد‌ترین سازمان‌ها را آنهایی می‌دانند که « قدرت اقتصادی و قانونی دارند.»

نتایج آخرین پیمایش صورت گرفته همچنین نشان می‌دهد تنها «۹.۸ درصد از پاسخگویان معتقد بودند هنگامی که با نهاد و سازمان‌های اداری کاری داشتند، هیچ‌وقت لازم نبوده با افراد صاحب‌نفوذ تماس یا ارتباط داشته باشند تا کارشان راه بیفتد.»

براساس یافته‌های این بررسی٬ سازمان‌هایی که با فعالیت اقتصادی‌ شناخته می‌شوند بیشترین میانگین رتبه‌ای ادراک فساد را میان مردم دارند.

در این بررسی به جمع‌بندی نظرات مردم ایران در چهار پیمایش صورت گرفته در مورد فاسد‌ترین نهاد‌ها در جمهوری اسلامی اشاره شده که شهرداری‌ها با ۸۴.۷۵ درصد در رده نخست قرار دارند.

گمرک و محل واردات کالا هم از نظر ۸۴ درصد مردم ایران به عنوان دومین نهاد آلوده به فساد در جمهوری اسلامی است.

بخش مالیاتی وزارت دارایی نیز با ۷۸.۵ درصد در رتبه سوم جدول فاسد‌ترین نهاد‌ها در ایران قرار گرفته است.

نظام مالی و بانک‌های دولتی نیز از نظر ۷۵.۵ درصد مردم ایران به عنوان چهارمین نهاد فاسد در ایران شناخته شده‌اند

از نظر ۷۰.۲۵ درصد مردم ایران حوزه سیاست٬ احزاب و انتخابات به عنوان پنجمین حوزه آلوده به فساد در این کشور شناخته شده است.

قوه قضائیه و دادگاه‌ها ۶۹.۲۵ درصد در رده شش و ماموران راهنمایی و رانندگی نیز با ۶۳.۷۵ درصد در رده هفتم این جدول قرار گرفته‌اند.

در جدول رتبه‌بندی نهاد‌های آلوده به فساد از نظر مردم ایران٬ نام سپاه پاسداران٬ ارتش و بنیاد مستضعان نیز دیده می‌شود که تنها نتایج دو پیمایش از آنها موجود است.

در پیمایش سال ۱۳۸۸ نشان داده شده که ۲۷ درصد مردم ایران معتقدند سپاه پاسداران نیز به فساد آلوده شده که این عدد در پیمایش سال ۱۳۸۹ به ۳۵ درصد افزایش یافته است.

فساد در ارتش هم براساس نتایح دو پیمایش مذکور عدد ثابت ۱۸ درصد را نشان می‌دهد که نشان از سلامت این نهاد نظامی به نسبت سپاه پاسداران است.

شبکه «شمس» در جمع بندی گزارش خود نوشته سازمان‌‌هایی که در این گزارش به عنوان فاسدترین سازمان‌‌ها معرفی شده‌‌اند، تنها با ادراک دو نوع از فساد (رشوه و پارتی‌بازی) مورد قضاوت بوده‌‌اند.

این شبکه بی‌انکه نامی از نهاد‌ یا سازمان ببرد٬ نوشته «فساد انواع دیگر دارد و از آنجا که برخی از انواع فساد در برخی سازمان‌‌ها زمینه بیشتری برای بروز دارند، در درجه اول، زمینه فساد سازمان‌‌های مختلف باید شناسایی شود.»

«شمس» ادامه داده «صورت‌های پنهان فساد که در این گونه آمارها بازتاب نمی‌یابند، ابعاد خطرناک‌تری دارند که البته، پیامدهای ناشی از این وضعیت نیز بالاخره به نوعی در تصور افکار عمومی درباره فساد در کشور بروز خواهد کرد.»

سال ۱۳۹۴ نیز مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی اعلام کرده بود اعضای ۲۷۱ تشکل اقتصادی در ایران معتقدند شاخص فساد اقتصادی در دستگاه‌های حکومتی در سال‌های ۹۲ و ۹۳ افزایش یافته است.

این سند رسمی در همان سال نتایج نظرسنجی موسسه «آی‌پز» مبنی بر اینکه از نظر مردم ایران «فساد» در کشور «گسترش» یافته و بانک‌ها «فاسد‌ترین» نهاد‌ها در جمهوری اسلامی هستند را تائید کرد.

نتایج این نظرسنجی دی ماه سال ۹۴ در سایت موسسه «آی‌پز» در دسترس قرار گرفت که نشان می‌داد ۷۷ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند بانک‌ها را «به مقدار خیلی زیاد، زیاد یا تا حدی فاسد» می‌دانند.

این نظرسنجی همچنین مشخص کرده پس از بانک‌ها٬ دادگاه‌ها و دادگستری‌ها به همراه شهرداری‌ها از نظر ۶۳ درصد شرکت کنندگان جزء «فاسد‌ترین» نهاد‌ها در ایران هستند.

نتایج کلی این نظرسنجی و مطالعه مرکز پژوهش‌های مجلس با سایر اظهار‌نظر‌ها٬ گزارش‌ها و اسناد رسمی و نیمه رسمی مقام‌های حکومتی و دولتی درباره میزان فساد در ایران ارتباط نزدیکی دارد.