دلار امریکا در پایتخت ایران ۱۰ نرخی شد!

نگام ، اقتصادی _  بازار ارز در روزهای پایانی سال همچنان ملتهب است و برخلاف وعده‌های رییس کل بانک مرکزی در اوایل بهمن ماه گذشته مبنی برا کاهش نرخ دلار تا اواسط اسفند، هیچ نشانه‌ای دال بر پایین آمدن قیمت‌ها ندارد.
به گزارش بهارنیوز بازار در هم ریخته ارزی کشور به گونه‌ای شده که بسیاری از فعالان اقتصادی را سردر گم نموده زیرا در حال حاضر حدود ۱۰ نرخ برای دلار در شهر تهران تعیین شده است!
نرخ‌های متفاوت موجود دلار در تهران به شرح زیر می‌باشد:
◾نرخ رسمی بودجه ۳۳۰۰
◾نرخ رسمی بانک مرکزی ۳۷۵۳
◾نرخ مسافری توریستی ۴۴۸۰
◾نرخ رسمی موزون سنا ۴۴۹۵
◾نرخ رسمی تزریقی به صراف ۴۷۸۵
◾نرخ فروش رسمی صراف به مردم ۴۸۰۰
◾نرخ فروش رسمی صراف در کف بازار ۴۸۵۰
◾نرخ فروش رسمی صراف بدون ثبت در سنا ۴۹۰۰
◾ نرخ فروش حواله شرکتی ۴۸۶۰
◾نرخ فروش حواله شخصی ۴۹۲۰
◽نرخ معاملات فردایی؛ امروزی، سبزه میدان، پاساژ افشار و نرخ سایر شهرهای ایران نرخ دلار در ترکیه، عراق و دوبی هم اضافه کنید.

🔸پی‌نوشت:
◽نرخ رسمی دلار روز گذشته با افزایش حدود ۳۰۰ تومانی رسماً به ۴,۸۰۰ تومان رسید.
◽وقتی دلار به ۴,۸۰۰ تومان رسید، بطور کامل در دسترس بود و معامله می‌شد. شاید کمی می‌گذشت دلار کم هم می‌شد چون دست بازار این میان وجود داشت؛ ولی دولت ورود کرد نرخ بهره را ۵% بالاتر برد، هزینه ۵-۱۰ هزار میلیارد تومانی به بانک‌ها تحمیل کرد، نرخ اوراق را شکست، نظم  مالی را آخر سال به هم ریخت و حالا دلار همان ۴,۸۰۰ تومان است و همه باز هم برای آن به صف ایستاده‌اند!

🔹فریدمن دو جمله در این زمینه دارد:
◽اول اینکه همیشه راه‌حل‌های دولتی برای مشکلات به بدی خود مشکلات هستند و معمولاً مشکلات را بدتر می‌کنند. دولت‌ها هیچگاه نمی‌آموزند و تنها مردم هستند که می‌آموزند. این ماهیت دولت‌هاست.
◽جمله دیگر که واقعا باید آن را با طلا نوشت: «اگر مسئولیت یک صحرا را به بخش دولتی واگذار کنید بعد از گذشت پنج سال با کمبود شن مواجه می‌شوید!»