دولت ترامپ افراطی تر و راستگرا تر شد / محمد سهیمی

 

دولت ترامپ افراطی تر و راستگرا تر شد: متهم به شرکت در شکنجه مدیر جدید سازمان سیا، و مدیر رادیکال قبلی‌ وزیر امور خارجه جدید آمریکا میشود

با یک عمل احمدی‌ نژادی آقای دانالد ترامپ آقای رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا را که در سفر بود از کار برکنار نمود [احمدی‌نژاد هم همین کار را با منوچهر متکی‌ نمود]. آقای ترامپ اعلام کرد که به دلیل عدم توافق با آقای تیلرسون درباره مسائل مهم، از جمله برجام، ایشان را از کار برکنار نموده است. آقای ترامپ که قبول کرده است که با کیم‌ جانگ-آن رهبر کره شمالی دیدار کند، سال پیش به آقای تیلرسون بخاطر آنکه کوشش میکرد راه حل دیپلماتیک برای حل بحران با کره شمالی‌ بیابد حمله کرد و اعلام کار که وزیر خارجه او “وقتش را هدر میدهد.” از سال ۱۹۴۵ این اولین بار است که وزیر خارجه آمریکا از کار برکنار میشود، آنهم از طریق تحقیر کننده شبکه‌های اجتماعی. در تحلیل نهایی “fucking moron, لقبی که آقای تیلرسون به آقای ترامپ داده بود، وزیر خارجه بدون نفوذ و نسبتا معتدل آمریکا را برکنار نمود.

آقای استیو گلدستین، دستیار وزیر خارجه آمریکا برای دیپلماسی عمومی‌، بیانیه‌ای صادر کرد و گفت که آقای تیلرسون از برکناری خود بی‌ خبر بوده است. بیانیه ایشان نیز به دلیل تناقض با “داستان” کاخ سفید درباره برکناری باعث شد که او هم بلافاصله برکنار شود. ایشان در چند هفته گذشته بطور خصوصی از رفتار آقای ترامپ با رسانه‌ها انتقاد کرده بود.

آقای ترامپ اعلام کار که مایک پامپئو، مدیر سازمان سیا، جای آقای تیلرسون را خواهد گرفت. پامپئو یکی‌ از تندرو‌ترین مقامات آمریکا و یکی‌ از سرسخت‌ترین دشمنان ایران میباشد که بارها پیشنهاد کرده است که آمریکا با مسلح کردن اقلیت‌های قومی ایران را بی‌ ثبات کند. در ماه نوامبر سال گذشته سازمان سیا اسنادی را در دسترس به اصطلاح “بنیاد دفاع از دموکراسی ها،” FDD, یک سازمان نئوکان مدافع اسرائیل و ضدّ برجام قرار داد، و این “بنیاد،” همان جایی‌ که امثال سعید قاسمی نژاد و بهنام طالبلو مشغول نوکری برای اسرائیل میباشند، ادعا کرد که بین جمهوری اسلامی و القاعده روابط نزدیکی‌ وجود داشته است، ادعایی که هیچ کس باور نکرد. پامپئو همچنین طرفدار “تغییر رژیم” یا “regime change” در کره شمالی‌ است.

خانم جینا هسپل، معاون کنونی پامپئو، ، که بیشتر از ۳۰ سال است برای سازمان سیا کار می‌کند، از طرف آقای ترامپ نامزد مدیریت سازمان سیا شده است. در دوران دولت آقای جورج بوش پسر آمریکا یک زندان مخفی‌ در تایلند داشت که در آن متهمان به تروریسم شکنجه می‌شدند. هسپل مدیر آن زندان مخفی‌ در سال ۲۰۰۲ بود. در آن زندان دو متهم به عضویت در القاعده با waterboarding شکنجه شده بودند. زندانیا‌ن همچنین از طریق کوبیدن صورت آنها به دیوار شکنجه می‌شدند. در سال ۲۰۰۵ نیز هسپل دستور داد که ویدیو‌هایی‌ که شکنجه‌های سازمان سیا را نشان میداد نابود شوند. در ماه جون ۲۰۱۷ Center for Constitutional and Human Rights در اتحادیه اروپا از آلمان درخواست کرد که دستور دستگیری خانم هسپل را که به آلمان مسافرت کرده بود صادر کند. حتی سناتور جان مکین هم امروز گفت که هسپل باید راجع به شرکت خود در آن برنامه‌ها توضیح دهد.

با این ترتیب دولت آقای ترامپ هرچه بیشتر به سمت ماورای راست طیف سیاسی حرکت می‌کند. تحت چنین شرایطی، من بعید میدانم که برجام باقی‌ بماند. گزارش‌های چندی نیز حاکی از آن است که آمریکا ممکن است مراکز دولتی در سوریه را بمباران کند. در اینصورت تشنج در آن منطقه نیز حتی از شرایط وحشتناک کنونی بسیار شدید تر خواهد شد.