نژادبهرام و صدر اعظم نوری اعضای شورای شهر تهران تاکید کردند شورا از «نجفی» برای افشای فسادهای «قالیباف» حمایت می‎کند

 نگام ، سیاسی _ زهرا نژادبهرام و زهرا صدر اعظم نوری اعضای شورای شهر معتقدند که شورای شهر تهران در افشای فسادهای قالیباف در دوره حضور در شهرداری تهران از محمد علی نجفی حمایت کافی را داشته‎اند تا به واسطه این حمایت ها از فشارهای بیرونی بر شهردار کاسته شود و در این راه هیچ کوتاهی نشده است.
به گزارش رویداد ۲۴ ، استعفای شهردار تهران حواشی بسیاری به پا کرد. از خرده‌هایی که به اعضای شورای شهر گرفته‌شده تا صحبت از ناتوانی آقای نجفی در اداره مدیریت شهری. اما مهم‌تر از همه این عوامل، دلیل استعفای «محمدعلی نجفی» بود که انگار هر دلیلی می توانست قابل‌قبول باشد غیر از بیماری سخت و تازه‌ای که خود شهردار در متن نامه استعفا آن را بیان کرد.
ابتدا دلیل استعفا، فشارهای سیاسی مطرح شد که از مراسم بزرگداشت روز زن در برج میلاد آب می‎خورد. هرچند این دلیل از سوی بسیاری تکذیب شد اما در مقابل آن صحبت از فشارهای بیرونی به میان آمد که به خاطر افشای فسادها شهردار تهران را مجبور به برکناری کرده است.
در این شرایط شورای شهر به‌عنوان نهادی که نجفی را به‌عنوان شهردار انتخاب کرده، باید حمایت لازم را از شهردار منتخب خود می‌کرد تا این فشارها صورت نگیرد و درنهایت به استعفا نینجامد.
شورا بیشترین حمایت را برای افشای فسادها کرد
زهرا نژادبهرام، عضو شورای شهر درباره دلیل استعفای شهردار تهران گفت: در متن نامه آقای نجفی همین‌طور که رسانه‌ای هم شد بیماری دلیل استعفای ایشان بود. درست است که درگذشته آقای نجفی از سازمان میراث فرهنگی هم به دلیل بیماری استعفا دادند اما در حال حاضر دلیل‌شان بیماری سخت و تازه‌ای است که به آن مبتلا شده‌اند. اقدامات درمانی این بیماری باعث شده تا نتوانند راه را ادامه دهند.
او ادامه داد: البته در کنار بیماری، فشارهای بیرونی هم می‌توان دلیل استعفا برشمرد.
عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران درباره حمایت شورا از شهردار در موضوع افشای فسادهای دوره قالیباف با هدف کاهش فشارها بر نجفی گفت: اعضای شورا بیشترین حمایت را در افشای فسادها از شهردار تهران داشت. اول اینکه در گزارش تحول مدیریت شهری آن را در جلسه علنی مطرح و آن را رسانه‌ای کرد تا مردم هم در جریان قرار بگیرد.
وی ادامه داد: همچنین گزارش مفصلی به خبرنگاران ارائه شد که بسیاری از تحلفات در آن اشاره شده بود. دیگر اینکه این گزارش به قوه قضاییه ارجاع داده شود درخواست شورا بوده است.
نژادبهرام اشاره کرد: مبنای کشور ما قانون است ما نمی‌توانیم غیر از قانون عمل کنیم. حتی اگر قانون ضعیف است و یا به آن عمل نمی‌شود دلیل نیست که ما در انجام قوانین عدول کنیم. مراجع قضایی مهم‌ترین مرجع برای رسیدگی به تخلفات هستند. در این میان ما به‌عنوان عضو شورا و آقای نجفی هم به‌عنوان شهردار تهران باید این گزارش‌ها را به نهاد ارجاع می‌دادیم.
وی ادامه داد: شورای شهر اتفاقا نهایت سعی خود را برای افشای فسادهای شهرداری در دوران گذشته انجام داده است. اعلام گزارش‌های فساد پیشانی شورای شهر پنجم و شهردار تهران است.
او تاکید کرد: شورا هنوز هم بر گفته خود برای افشای تخلفات ایستاده است و هر اقدامی لازم باشد انجام می‌دهد تا جلوی این فسادها و رانت‌ها در شهرداری گرفته شود.
این عضو شورا در پایان گفت: رسیدگی به استعفای آقای نجفی زمان می‌برد. برای همین جلسه علنی بعد از ایام عید برگزار خواهد شد. آقای نجفی هم قول دادند تا زمان بررسی استعفا مدیریت شهری را برعهده داشته باشند.
تا حکم قوه قضائیه، نمی‌توانیم فسادها را اعلام کنیم
زهرا صدراعظم نوری، عضو دیگر شورای شهر حمایت شورا از شهردار در موضوع افشای فسادهای دوره قالیباف با هدف کاهش فشارها بر نجفی گفت: شورای شهر همیشه از آقای نجفی و اقدامات موثر در شفاف‌سازی، رانت، حمایت کرده و می‌کند. شورا در مقابل فشارهای بیرونی که متوجه ایشان بود همیشه ایستاده است و در این راه کوتاهی نکرده است.
او ادامه داد: بالاخره همیشه مقابل افرادی که برابر فسادها و تخلفات اقدام می‌کند و قصد دارد روندهای اشتباه گذشته را اصلاح کند، ذینفعان که منافع آنها قطع می‌شود کوتاه نمی‌نشینند و تلاش می‌کنند به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم به او اجازه ادامه کار را ندهند. این شرایط هرچند برای شهردار تهران هم ایجاد شد اما شورای شهر از همان روز اول پشتوانه آقای نجفی بوده و تا امروز هم این حمایت را ادامه دارد.
رئیس کمیسیون خدمات شهری افزود: هرچند هنوز دلیل استعفای آقای نجفی بررسی نشده و قرار است شورای شهر آن را در جلسه علنی مورد بررسی قرار دهد. اما اگر در جلسه مشخص شود که دلایل استعفا فشارهای بیرونی بوده است که البته می‌دانیم بی تاثیر هم نبوده است، اما بازهم از ایشان حمایت لازم را می‌کنیم.
وی افزود: در گزارشی که آقای نجفی برای افشای شورا آماده کردند، برخی از آن موارد در جلسه علنی برای رسانه و عموم ارائه شد و در سایت شهرداری تهران قرار گرفت. این موارد در حدی بود که افکار عمومی باید نسبت به عملکرد دوره گذشته می‌دانستند.
صدراعظم در پاسخ به این سوال که اگر گزارش تخلفات به افکار عمومی ارائه می‌شد، فشارهای بیرونی اکنون کمتر نبود، گفت: تا حد امکان مردم در جریان تخلفات گذشته قرار گرفتند. اما مشخص است که ابعاد گسترده آن باید توسط مسئولان قوه قضایی انجام شود. این روند هم تنها باید در قوه قضاییه بررسی و ارزیابی شود. نه‌تنها شورای شهر بلکه هیچ از دستگاهی اجرایی و نظارتی نمی‌تواند به این مسئله رسیدگی کنند.
او ادامه داد: در هر مسئله باید اصول اخلاقی رعایت شود. اینکه اگر مواردی به‌عنوان تخلف و فساد ابلاغ می‌شود باید مرجع قضایی و مرتبط آن رسیدگی کند. این درست نیست که ما حکم صادر کنیم و بدون تائید قضایی، اسامی افراد را اعلام کنیم. یکی از نقدهایی که در جامعه وجود دارد همین است که تا زمانی که موضوعی قطعیت پیدا نکرده افراد نمی‌توانند درباره آن نظر دهند.
وی افزود: هر دستگاهی یک مسئولیتی دارد. ما نمی‌توانیم به دلیل اینکه مراجع قضایی به پرونده‌های تخلف رسیدگی نمی‌کنند، ما این کار را انجام دهیم. اما همچنان برای رسیدگی این پرونده‌ها در قوه قضاییه پیگیری لازم را انجام می‌دهیم و همراه آقای نجفی در این راه خواهیم بود.