تحریم و تعقیب قضایی یک شبکه هکری وابسته به سپاه توسط امریکا

نگام ، بین الملل _ وزارت خزانه‌داری امریکا ساعاتی قبل در روز جمعه ۲۳ مارس ، سوم فروردین یک شبکه هکری وابسته به سپاه پاسداران شامل یک موسسه و ۹ فرد را در لیست تحریم‌های خود قرار داد. هم‌زمان وزارت دادگستری امریکا نیز علیه این افراد اعلام جرم کرده است.

موسسه “مبنا” که هدایت این شبکه هکری را بر عهده داشته، یک شرکت فناوری اطلاعات در تهران است که برای حکومت ایران و شرکت‌های خصوصی دیگر، فعالیت‌های هکری انجام می‌دهد. دفتر مرکزی این شرکت در خیابان شیخ‌بهایی شمالی تهران قرار دارد.

دو وزارتخانه امریکا می‌گویند که این ۱۰ فرد و نهاد ایرانی، در سرقت بیش از ۳۱ ترابایت اطلاعات و مالکیتِ معنویِ باارزش، از صدها دانشگاه در ایالات متحده و کشورهای دیگر دست داشته‌اند و این اطلاعات را جهت فروش و منفعت مالی در اختیار سپاه پاسداران گذاشته‌اند.

سیستم‌های کامپیوتری متعلق به دست‌کم ۱۴۴ دانشگاه در ایالات متحده امریکا هدف نفوذهای سایبری هماهنگ و گسترده تحت هدایت “مبنا” قرار گرفته‌اند. دست‌کم ۱۷۶ دانشگاه دیگر در ۲۱ کشور شامل استرالیا، کانادا، چین، دانمارک، فنلاند، آلمان، ایرلند، اسراییل، ایتالیا، ژاپن، مالزی، هلند، نروژ، لهستان، سنگاپور، کره‌جنوبی، اسپانیا، سوئد، سوییس، ترکیه، و انگلستان نیز هدف این حملات سایبری بوده‌اند. در این حملات، حساب‌های کاربری بیش از ۱۰۰۰ استاد دانشگاه هک شد. ۳۶ شرکت خصوصی امریکایی، ۱۱ شرکت خصوصی در اروپا، و ۵ آژانس دولتی امریکا نیز از دیگر قربانیان حملات تحت هدایت “مبنا” بوده‌اند.

غلام‌رضا رفعت‌نژاد و احسان محمدی (هر دو از بنیان‌گذاران مبنا)، سیدعلی میرکریمی، مصطفی صادقی، سجاد تهماسبی، عبدالله کریما، ابوذر گوهری مقدم، روزبه صباحی و محمدرضا صباحی، ۹ نفری هستند که در ارتباط با حملات هکری تحت هدایت “مبنا” مورد تحریم وزارت خزانه‌داری امریکا، و تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند.

 

وزارت خزانه‌داری امریکا علاوه بر این ۱۰ فرد و نهاد، “بهزاد مصری” شهروند ۳۰ساله ایرانی متهم به هک و سرقت اطلاعات شبکه تلویزیونی “اچ.بی.او” را نیز در لیست تحریم‌های خود قرار داده است.

مصری که ساکن ایران است و اسم مستعار “سکوت وحشت” را برای خود انتخاب کرده، در این سرقت بزرگ، قسمت‌هایی از سریال پرطرفدار “بازی تاج و تخت” و نیز خلاصه‌ای از فیلم‌نامه قسمت‌های پخش‌نشده آن را به دست آورده و در ازای منتشر نکردن آن، درخواست ۶ میلیون دلار در قالب بیت‌کوین کرده بود.

در نوامبر ۲۰۱۷، دفتر دادستانی فدرال امریکا در منهتن نیویورک، بهزاد مصری را به همکاری با نهادهای نظامی ایران در حمله اینترنتی به سیستم‌های نظامی، سیستم‌های نرم‌افزاری هسته‌ای، و نیز زیرساخت‌های کشور اسراییل متهم کرده بود. او در عین حال متهم است که به یک گروه هکری ایرانی به نام “مرکز امنیتی ترک بلک هت” (Turk Black Hat) در هک کردن صدها وب‌سایت در امریکا و دیگر کشورها کمک کرده است.

درنتیجه تحریم‌های امروز، تمامی دارایی‌های این ۱۱ فرد و نهاد در محدوده قضایی ایالات متحده امریکا، و نیز سودهای حاصل از این دارایی‌ها مسدود می‌شود و هم‌چنین، شهروندان امریکا از هرگونه داد و ستد مالی با آنها منع می‌شوند.

این افراد در عین حال، تحت تعقیب قضایی وزارت دادگستری امریکا قرار گرفته‌اند و در صورت سفر به بیش از ۱۰۰ کشور، بازداشت و به امریکا مسترد خواهند شد.