سمپوزیوم “سیاست خارجی ایران در خاورمیانه” در آنکارا

نگام ، بین الملل _ یک استاد رشته روابط بین الملل دانشگاه غازی آنکارا در سمپوزیوم “سیاست خارجی ایران در خاورمیانه ” گفت که ایران همچنان در سیاست خارجی خود اهداف دوران شاه را به کار می‌برد.

 

به گزارش آناتولی فارسی ، پروفسور دکتر محمد چاکاماک، استاد رشته روابط بین الملل دانشگاه غازی در سمپوزیوم “سیاست خارجی ایران در خاورمیانه ” که توسط گروه پژوهشی جهانی ترک دانشگاه حاجت تپه و پلتفرم اندیشکده ایرانیان ترک در آنکارا برگزار شد، گفت: ایران همچنان سیاست خارجی خود را همانطور که در دوران شاه بود مطابق با منافع مردم فارس به کار می‌برد.

چاکماک افزود: ایران پس از انقلاب سال ۱۹۷۹، شروع به توسعه یک سیاست خارجی فعال کرده است.

وی با اشاره به سیاست خارجی ایران در مورد سوریه ادامه داد: در منطقه روابط ایران با روسیه مانند این که به نظر می رسد٬ نیست. اجازه تخلیه غیرنظامیان از حلب در سال گذشته را روسیه داد. ایران سعی کرد از طریق حزب الله مانع این تخلیه شود. بنابر این جنگنده های روسیه شبه نظامیان حزب الله و ایران را بمباران کردتد. ایران به این وضعیت بسیار عصبانی شد. خلاصه بسیار رویدادهای مشابهی بین ایران و روسیه صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه ایران با ارمنستان روابط گسترده اقتصادی دارد گفت: در شرایط عادی باید ایران در مشکلات بین آذربایجان و ارمنستان از باکو حمایت کند زیرا ایران کشور اسلامی و اذربایجان نیز کشور مسلمان است.

وی با توجه به این که حدود چهل میلیون جمعیت ایران ترک تبار هستند، گفت: ایران بدون توجه به آنها می گوید که این کشور در مورد مشکل بین جمهوری آذربایجان و اردمنستان بی طرف است. ولی به صورت پنهانی از ارمنستان حمایت می کنند.

دکتر ماکسیم گاوین، پژوهشگر مرکزی بررسی اوراسیا نیز با بیان اینکه ایران و ارمنستان روابط دیرینه ۳ هزار ساله را دارند، تاکید کرد این روابط پس از سال ۱۹۱۸ تعمیق بیشتری یافته است.

گاوین در پایان گفت: ایران برای اینکه ترک های این کشور قدرت پیدا نکنند٬ در معضل آذربایجان-ارمنستان از ایروان حمایت می کند.