پیش بینی افزایش تدریجی اجاره‌بها از خردادماه / محتمل‌ترین سناریو برای اجاره مسکن/ ۲عامل اصلی موثر بر نرخ رشد اجاره مسکن

نگام ، اقتصادی _ برخلاف ۴ سال گذشته که بازار اجاره بهای مسکن از آرامش نسبی برخوردار بود پیش بینی می شود امسال این بازار برای مستاجران خصوصا در شهر تهران، سال نسبتا سختی باشد.

 

به گزارش اقتصاد آنلاین ، بهروز ملکی، کارشناس اقتصاد مسکن درباره آینده بازار اجاره بهای مسکن گفت: اجاره‌ بهای مسکن از عوامل مختلف درون‌ و برون‎بخشی متأثر است؛ به طوری که می‌توان آن را تابعی چند متغیره از عوامل متنوعی دانست (دو عامل اصلی موثر بر نرخ رشد اجاره مسکن، نرخ های تورم عمومی و رشد قیمت مسکن است).

وی گفت: در فصول نقل و انتقالات (نیمه اول سال)، با تحریک عوامل روانی و انتظارات، اجاره‌بهای مسکن رشد می کند. پس از عبور از این دوره، با فروکش کردن تقاضای فصلی و فشار روانی در نیمه دوم سال، نوسانات بازار اجاره‌ مسکن تعدیل می شود.

ملکی ادامه داد: در خصوص چشم‌انداز بازار اجاره در سال ۹۷ نیز افزایش تدریجی اجاره‌بها از خردادماه، قابل انتظار است. این روند، قابلیت تداوم تا شهریور را خواهد داشت.

این کارشناس اقتصادی گفت: برخلاف ۴ سال گذشته که بازار اجاره مسکن از آرامش نسبی برخوردار بود، پیش بینی می شود در سال جاری (۱۳۹۷) این بازار برای مستاجرین به خصوص در شهر تهران، سال نسبتا سختی باشد.

وی در پایان افزود: محتمل‌ترین سناریو برای اجاره مسکن، نرخ رشد بیشتر از نرخ تورم عمومی است.