ترکیه گولن را به دست داشتن در ترور سفیر روسیه در آنکارا متهم کرد

نگام ، بین الملل _ مقام‌های آنکارا فرمان بازداشت فتح‌الله گولن و هفت تن دیگر را به اتهام دست داشتن در ترور سفیر روسیه در ترکیه صادر کرده‌اند.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روزنامه هابرترک، در این حکم فتح‌الله گولن، روحانی در تبعید و مخالف اردوغان به دست داشتن در ترور دو سال پیش سفیر روسیه در آنکارا متهم شده است؛ اتهامی که از سوی او رد شده است.

در اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی، آندری کارلوف، سفیر روسیه در ترکیه در جریان یک سوءقصد در آنکارا به ضرب گلوله فردی که به وقایع حلب در سوریه اعتراض داشت، کشته شد.

فتح‌الله گولن سال‌هاست در آمریکا و در عمارتی در پنسیلوانیا اقامت دارد.

دولت ترکیه فتح‌الله گولن را به اقدام برای کودتای ناکام دو سال پیش در این کشور متهم می‌کند اما گولن این اتهام را هم رد کرده است.

رسانه‌های آمریکایی بیش از سه ماه پیش گزارش دادند که دولت ترکیه در ازای استرداد گولن به این کشور حاضر است ۱۵ میلیون دلار به آمریکا بپردازد.

 

روزنامه استار: ترور سفیر سابق روسیه در آنکارا به دستور گولن بود

روزنامه استار در خبری اعلام کرد: گزارش دادستانی آنکارا نشان می دهد که فتح الله گولن دستور قتل آندره کارلوف سفیر سابق روسیه در ترکیه را صادر کرده است. تحقیقات قضایی دادستان کل آنکارا از پرونده ترور آندره کارلوف به نتایج منتهی شده است به طوری که پس از دستگیری هفت نفر از جمله سه پلیس در ارتباط با این ترور، مسیر تحقیقات قضایی روند جدی تری به خود گرفت.

به گزارش ایرنا و به نقل از این روزنامه، تحقیقات قضایی دادستان کل آنکارا از پرونده ترور آندره کارلوف به نتایج منتهی شده است به طوری که پس از دستگیری هفت نفر از جمله سه پلیس در ارتباط با این ترور، مسیر تحقیقات قضایی روند جدی تری به خود گرفت و در پی اعترافات دستگیر شدگان، مشخص شد که رهبر گروه گولن دستور ترور سفیر سابق روسیه در آنکارا را صادر کرده است.

به نوشته این رسانه، دادستانی آنکارا با تنظیم کیفرخواست و ارائه آن به شعبه دوم دادگاه جزایی آنکارا، فتح الله گولن را فرمانده عملیات ترور آندره کارلوف معرفی و قرار بازداشت وی و پنج نفر دیگر را به نام های شریف علی تکالان، امره اوسلو، چنگیز اوزکان، جمال کاراتا و مراد توکای را به اتهام ‘نقض قانون اساسی’ و ‘طراحی عملیات تروریستی’ صادر کرد.

به گزارش ایرنا، آندره کارلوف سفیر سابق روسیه در آنکارا ۱۹ دسامبر سال ۲۰۱۶ (شامگاه ۲۹ آذرماه ۱۳۹۵) در مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس توسط مامور پلیس ترکیه هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.
تحقیقات مشترک پلیس و دادستانی آنکارا بلافاصله پس از این حادثه برای یافتن سرنخ هایی آغاز شد و بنا بر اعلام رسانه های این کشور با بازیابی اطلاعات حافظه رایانه مولود مرت آلتین تاش قاتل سفیر روسیه توسط دو تیم از متخصصان روس و ترک، ارتباط مولود آلتین تاش با گروه گولن مسجل شده بود.
مقامات ترکیه و روسیه در ادامه برای دستیابی به اطلاعاتی مبنی بر دلیل این ترور و شناسایی آمران آن تلاش های خود را ادامه دادند اما تاکنون هیچ کدام از کارشناسان روسی و ترک قادر به رمزگشایی از تلفن همراه آلتین تاش نشدند.
دادستانی آنکارا اعلام کرد برای شکسته شدن رمز تلفن با یک شرکت معتبر خارجی تماس برقرار کرده و کارشناسان مجرب آن شرکت، ماه آینده به آنکارا خواهند آمد.
سال گذشته میلادی مذاکراتی از سوی دادستانی آنکارا و سازمان فناوری و اطلاعات ترکیه با یک شرکت فعال در سرزمین های اشغالی به منظور رمزگشایی از این تلفن همراه صورت گرفت و این شرکت خواستار خروج این تلفن همراه از کشور ترکیه شد ولی رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه با این اقدام مخالفت کرد.