اردوغان: هدف دستیابی به حجم تجارت ۱۰۰ میلیارد دلاری با روسیه است

نگام ، بین الملل _ رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد حجم تجارت با روسیه از مرز ۲۲ میلیارد گذشته و هدف دو کشور رساندن این میزان به رقم ۱۰۰ میلیارد دلار است.

 

به گزارش آناتولی فارسی ، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست خبری مشترک با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود در آنکارا با تاکید بر اینکه ترکیه مصمم به افزایش همکاری‌های دوجانبه با روسیه است اظهار داشت:‌ “حجم تجارت ترکیه با روسیه در قیاس با سال پیش ۳۲ درصد رشد داشته و از مرز ۲۲ میلیارد دلار گذشته است.

وی در ادامه گفت: ”هدف‌ هر دو کشور فراتر از این میزان است. هدف ما دستیابی به رقم ۱۰۰ میلیارد دلار است. امیداورم هرچه زودتر دیدارهای دو جانبه در خصوص توافق‌نامه خدمات، تجارت و سرمایه‌گذاری به نتیجه رسیده و به هدف ۱۰۰ میلیارد دلار نزدیک‌تر شویم”.

اردوغان همچنین افزود: طی سال ۲۰۱۷ میزبان ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر روس بودیم. به این ترتیب شهروندان روس مقام نخست گردشگری در ترکیه را به خود اختصاص دادند. انتظار می رود در سال جاری این رقم به ۶ میلیون گردشگر برسد.

رئیس جمهور ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با وضعیت سوریه گفت: “با دوستان روس خود در بسیاری از موارد مربوط به سوریه نگرانی‌های مشترکی داریم. بر این باوریم که آینده سوریه را نمی توان به دست گروه‌های پروژه ای مانند داعش، ی.پ.گ و پ.ی.د سپرد. در این راستا با تمرکز بر منافع مشترک خود به همکاری ادامه خواهیم داد”.

وی ادامه داد: “اطلاعات لازم در خصوص نتایج عملیات عفرین در اختیار آقای پوتین قرار گرفت. همچنین بر اهمیت این عملیات در تامین امنیت کشورمان و تمامیت ارضی و وحدت ملی کشور همسایه سوریه تاکید صورت گرفت. ان شاء‌الله از این پس نیز به همکاری برای برقراری ثبات و تامین آرامش و امنیت در سوریه ادامه خواهیم داد”.

اردوغان با اشاره به اینکه برخی از محافل برای آسیب رساندن به همکاری‌های ترکیه و روسیه تلاش می‌کنند گفت: “خدا را شکر که روابط ما آزمون‌های سخت را با موفقیت پشت سر گذاشت. همکاری‌های دوجانبه ما با غلبه بر هر فتنه همانند آهن مذاب آب دیده به فولاد مبدل و قدرتمندتر شد”.

رئیس جمهور ترکیه با تاکید بر اینکه موضوع سامانه دفاعی اس-۴۰۰ تصمیم مستقل ترکیه است، افزود: “رویکرد مثبت کشور دوست؛ روسیه آن را محقق کرد. توافق صورت گرفته و این موضوع تمام شده است. در حال حاضر روند ساخت ادامه دارد. با تصمیم روسیه مبنی بر کوتاه‌تر کردن زمان تحویل نیز این کشور صمیمیت خود را بیش از پیش اثبات کرده است”.