تلفن همراه ۴۵ساله شد

نگام ، اجتماعی _ امروزه کمتر کسی را می توان یافت که از تلفن همراه استفاده نکند و این وسیله ارتباطی حالا دیگر به جزء لاینفک زندگی بشر تبدیل شده است.

به گزارش ایران آنلاین شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید برای نخستین بار تماس تلفنی از طریق تلفن همراه در چه زمانی برقرار شد و مخترع این وسیله پرطرفدار کیست. دیروز(۳ آوریل) نخستین تماس با تلفن همراه ۴۵ ساله شد؛۴۵ سال پیش در چنین روزی، اولین تماس تلفنی با تلفن همراه توسط مارتین کوپر « پدر تلفن همراه » در شهر نیویورک برقرار شد.

مارتین کوپر نخستین کسی بود که با گوشی یک کیلوگرمی خود صحبت کرد و بدین ترتیب لقب پدر‌ تلفن‌ همراه را از آن خود کرد؛ تلفن همراهی که او در شرکت موتورلا ساخته بود. سوم آوریل ۱۹۷۳ میلادی بود که «کوپر» در حالی که از خیابان رد می‌شد، دستگاه کوچکی را در دستش داشت و مردم با تعجب به وی نگاه می کردند این دستگاه کوچک چیزی جز نخستین تلفن همراه جهان نبود.

گفتنی است که «مارتین کوپر» ایده ساخت گوشی همراه را از یک مجموعه تلویریونی علمی ـ تخیلی به نام «پیشتازان فضا» الهام گرفت که در آن شخصیت اصلی سریال با گوشی بی سیم حرف می زد. وی تصمیم گرفت روی عملی کردن این قضیه کار کند و در اولین تماس با تلفن همراه خود با رقیبش در آزمایشگاه بل، یعنی «جو انگل» صحبت کرد.

به این ترتیب گوشی DynaTAC 8000X به نخستین تلفن همراه تبدیل شد و از سال ۱۹۸۳ و با قیمت سه هزار و ۹۹۵ دلار در جهان به فروش رسید. مارتین کوپر ابتدا در سال ۱۹۵۲ به عنوان مهندس الکترونیک در شرکت موتورولا کار می کرد.