تعلیق جلسات گروه کاری ترکیه و آمریکا تا زمان آغاز به کار پومپئو

نگام ، بین الملل _ منابع دیپلماتیک اعلام کردند که جلسه گروه کاری مشترک آمریکا و ترکیه در خصوص منبج به زمان شروع به کار وزیر خارجه جدید ایالات متحده موکول شده است.

به گزارش آناتولی فارسی ، همچنین این منابع اعلام کرده اند، گروه کاری مشترک در موضوعات تخصصی می توانند زودتر نیز تشکیل جلسه دهند. البته زمان خاصی مشخص نشده و گفت‌وگوها ادامه دارد.

– نظارت بر روند آتش بس در ادلب در اختیار ترکیه است

منابع دیپلماتیک همچنین با اشاره به وجود ۸ مرکز نظارتی ترکیه در ادلب، اعلام کرده اند: دیگر کشورهای ضامن آتش بس در سوریه یعنی ایران و روسیه نیز دارای مراکز نظارتی به همین تعداد هستند، اما این مراکز بیشتر نمادین اند. این نقاط از اهمیت کمتری نسبت به نقاط استقرار پایگاه‌های نظارتی ترکیه در این منطقه برخوردار هستند.

ترکیه در ادلب در حال نظارت بر مخالفان نظامی و گروه های مسلح مخالف با نیروهای بشار اسد است، اما ایران و روسیه تنها در حال نظارت از نیروهای رژیم هستند.

– واکنش روحانی به بیانیه مرتبط با عفرین

منابع دیپلماتیک همچنین در واکنش با اظهارات حسن روحانی رئیس جمهور ایران در نشست دو روز پیش سران کشوهای ترکیه، روسیه و ایران در آنکارا مبنی بر “تحویل عفرین به نیروهای رژیم” اعلام کرده اند که ایران نگرانی های امنیتی و حق دفاع از امنیت ملی ترکیه را درک می کند.

تهران و آنکارا مخالف تجزیه سوریه اند و درباره محافظت از تمامیت ارضی سوریه متفق القول هستند. ایران در تلاش برای افزایش مشروعیت رژیم اسد است و در راستای حساسیت های رژیم عمل می کند.

– موضع مشترک با روسیه در خصوص پ.ک.ک/ی.پ.گ

پس از نشست سه جانبه دو روز پیش میان ترکیه، روسیه و ایران، آنکارا و مسکو در خصوص پ.ک.ک/ی.پ.گ به تفاهم دست یافته اند.

منابع دیپلماتیک نشانه های این تفاهم را باز کردن حریم هوایی عفرین از طرف روسیه در عملیات شاخه زیتون عنوان و همچنین عدم دعوت عناصر پ.ک.ک/ی.پ.گ به کنگره گفت‌وگوهای ملی سوریه که در ۳۰ ژانویه در شهر سوچی روسیه برگزار شده بود عنوان کرده اند.