بازگردانده شدن ۲۲۷ پناهجوی افغان توسط ترکیه

نگام ، بین الملل _ گروهی ۲۲۷ نفره از پناهجویان افغان که به صورت غیرقانونی وارد ترکیه شده بودند صبح دیروز ساعت ۰۴:۰۰ به وقت محلی توسط هواپیمای چارتر به افغانستان برگردانده شدند.

 

 

به گزارش تی آر تی فارسی ، گروهی ۲۲۷ نفره از پناهجویان افغانستان که به صورت غیرقانونی وارد ترکیه شده بودند، توسط نیروهای ژاندارمری و پلیس کشور در استان‌های آغری، ایغدیر و ارزروم دستگیر و پس از مراحل قانونی با هواپیمای چارتر به کابل بازگردانده شدند.

استانداری ارزروم ترکیه اعلام کرد که دور دیگر اخراج گروهی ۲۰۴ نفره از پناهجویان افغان از ‌ترکیه برای ساعت ۱۱:۰۰ امروز یکشنبه ۸ آوریل از فرودگاه شهر ارزرم به مقصد کابل برنامه ریزی شده است. مدارک سفر ۴۶۷ نیز تا روز دوشنبه آماده و صاحبان مدارک اخراج خواهند شد.

سهیلا شالیزی مسئول دفتر نمایندگی شرکت هواپیمایی آریانا افغان نیز به خبرنگار آناتولی از آغاز پروازهای چارتر به منظور انتقال پناهجویان خبر داده و گفت که با مقامات ترکیه توافق حاصل شد به دلیل ورود موج جدیدی از مهاجرت افغانها از طریق ایران به شهرهای شرقی، پروازهای چارتر از فرودگاه ارزروم ترکیه به کابل صورت گیرد.

هاشم ازوجان، رئیس اداره‌ مهاجرت شهر ارزروم اعلام کرد که پیش از این در زمینه روند اخراج پناهجویان به افغانستان با مشکلات تهیه مدرک مواجه بودیم اما در حال حاضر با سفر کارمندان سفارت افغانستان به این شهر این روند سرعت بخشیده و نیازی برای انتقال پناهجویان از شهرهای شرقی به آنکارا و استانبول نیست.

از ارزوم ترکیه مقامات امنیتی و محلی کشور می گویند بازگرداندن و هزینه های بلیط هواپیما و سایر پناهجویان برعهده ترکیه بوده و دولت افغانستان نیز برای رسیدگی به امور پناهندگان کمک‌های لازم را انجام خواهد داد.

گفتنی است پناهجویان بعد از عبور از مرز مشترک ایران- ترکیه، مسافتی بیش از ۲۵۰ کیلومتر از منطقه مرزی تا شهرهای آغری و ارزروم را اکثرا پیاده طی می‌کنند. این مسیر کوهستانی و سرد هنوز با برف پوشیده است و مشکلات زیادی را برای پناهجویانی که به‌شکل غیرقانونی از مرز گذشته‌اند ایجاد کرده است.