درگیری ایران و اسراییل در سایه جنگ داخلی سوریه

نگام ، بین الملل _ به نظر می رسد اسراییل با حمله روز دوشنبه به یک پایگاه نظامی در سوریه، جنگ غیر رسمی با ایران را تشدید کرده است.

به گزارش امتدا ه نقل نیویورک تایمز در حمله هوایی به این پایگاه ،۴ مستشار نظامی ایرانی کشته شده اند. به گزارش رسانه های ایران ، یکی از کشته شدگان افسر عالی رتبه نظامی است که در پروژه هواپیماهای بدون سرنشین فعالیت داشته است.

حمله به پایگاه هوایی سوریه در نزدیکی شهر بیابانی پالمیرا در مرکز سوریه، نگاهها را متوجه درگیریهای فزاینده ایران و اسراییل کرده است، که در سایه جنگ داخلی سوریه مخفی مانده بود. همزمان با تلاش ایران برای ایجاد ساختار و پایگاه نظامی در سوریه، اسراییل هم تلاش کرده تا فعالیتهای ایران را کند یا متوقف کند.

مقامات اسراییلی از پذیرش یا رد مسوولیت حمله هوایی خودداری کرده اند. این حملات پس از آن صورت گرفت که ترامپ وعده داد که حملات شیمیایی دولت اسد را پاسخ خواهد داد. معلوم نیست که حمله هوایی اسراییل در پاسخ به حملات شیمیایی صورت گرفته باشد. به احتمال زیاد اسراییل از این فرصت استفاده کرده تا پاسخی به تهدیدات امنیتی خود داده باشد.

رسانه های ایران و روسیه اعلام کردند که دو هواپیمای F15 اسراییلی این حمله را انجام داده اند که به کشته شدن ۱۴ نفر منجر شده است. این هواپیماها از دریای مدیترانه برخواسته و از آسمان لبنان برای شلیک موشکها استفاده کرده اند. به گفته خبرگزاری اینترفاکس روسیه، سیستم ضدهوایی سوریه موفق شده ۵ فروند از ۸ موشک شلیک شده را ساقط کند. سه موشک دیگر به یک پایگاه نظامی سوریه معروف به T4 حمله کردند که نقش مهمی در فعالیت های نظامی ایران در سوریه ایفا کرده است.

اسراییل اکنون نگران تقویت جایگاه بشار اسد است. و همچنین نگران تقویت پایگاههای نظامی ایران است که می تواند به برتری این کشور در مقابل اسراییل کمک کند.

رهبران اسرائیل غالبا ایران را به بمباران تهدید می کنند، بنابراین داشتن نیروهای قوی نظامی در نزدیکی مرزهای اسرائیل می تواند به ایران کمک می کند. اگر اسرائیل به ایران حمله کند، احتمالا می تواند پاسخی دردناک از طرف حزب الله لبنان و یا شبه نظامیان طرفدار ایران در سوریه به دنبال داشته باشد.

اسراییل در ماه فوریه هم، پس از نفوذ یک پهباد ایرانی به خاک اسراییل، به پایگاه T4 حمله کرده بود. اسرائیل مدعی شده بود که مرکز فرماندهی و کنترل پهبادها را هدف قرار داده است. سیستم دفاع هوایی سوریه همچنین یکی از هواپیماهای جنگنده F-16 اسرائیل را سرنگون کرده بود. طی دهه های گذشته این اولین هواپیمای اسراییلی بود که مورد هدف قرار گرفته است.

دولت اسراییل به ندرت به انجام اینگونه عملیات هوایی اعتراف می کند و متقابلا سوریه و حزب الله نیز هیچ وقت اعلام نمی کنند که مورد حمله قرار گرفته اند. اما در ماه آگوست، ژنرال امیر اسل، فرمانده نیروی هوایی اسراییل، اذعان کرد که از سال ۲۰۱۲ تا کنون نزدیک به ۱۰۰ حمله هوایی صورت گرفته است.

حمله روز دوشنبه پس از آن رخ داد که ترامپ بشار اسد را یک حیوان نامید و خطاب به سوریه روسیه و ایران گفت که آنها هزینه سنگینی بابت حملات شیمیایی اخیر خواهند پرداخت.

روسیه بلافاصله به این اتهام پاسخ نداد، اما سخنگوی ولادیمیر پوتین در پاسخ به سخنان فتنه جویانه ترامپ گفت: “اسد رئیس جمهور مشروع جمهوری عربی سوریه است و اصلا قابل قبول نیست که از چنین کلمات توهین آمیزی درباره رییس جمهور یک کشور استفاده شود”. این اولین بار است که روسیه رسما اسراییل را مسوول این حملات معرفی می‌کند. از آنجایی که این گونه حملات متوجه موقعیت نظامی ایران است، روسیه پیش از این خود را به ندیدن و بی‌خبری می زد.

تحلیل گران سیاسی می گویند، روسیه این بار ترجیح داد علنا در کنار سوریه و حزب الله قرار بگیرد به جای آنکه در حمایت از اسراییل، بی طرف بماند.

شرایط وِیژه ای پیش روی آمریکاست. در حالیکه ترامپ اعلام کرده بود، ۲۰۰۰ نیروی نظامی خود را از سوریه بیرون خواهد کشید، حملات شیمیایی هفته گذشته مسیر را تغییر داد. مشاورین ترامپ معتقدند، محدود کردن فعالیتهای نظامی ایران، یکی از دلایل تغییر این تصمیم است.

علی رغم وعده ترامپ برای پاسخگویی به حمله شیمیایی در دوما، هنوز معلوم نیست این پاسخ چگونه در چارچوب سیاستهای دولت آمریکا در قبال سوریه، صورت خواهد گرفت. سال گذشته، پس از حمله دولت سوریه به روستای خان شیخون، ترامپ دستور حمله هوایی به مراکز موشکی دولت بشار اسد را صادر کرده بود .