“بازار افغانستان و قطر در دست ترکیه است”

نگام ، بین الملل _ رئیس هیئت مدیره خانه صنعت و معدن جوانان ایران گفت که این کشور در رقابت تجاری با دیگر همسایگان خود ضعیف عمل کرده و هم اکنون بازار افغانستان و قطر در دست ترکیه است.

 

به گزارش آناتولی فارسی ، رضا امیدوار تجریشی، رئیس هیئت مدیره خانه صنعت و معدن جوانان ایران گفت: “بازار قطر در اختیار ترکیه است و سهم ما از این بازار فقط درآمد کمی از ترانزیت کامیون‌های ترک است. در افغانستان نیز قضیه همین است”.

او در مصاحبه دیروز خود همچنین با اشاره به درگیری سیاسی دولت عراق و اقلیم کرد شمال این کشور و مقایسه رویکرد ایران و ترکیه در قبال این زمینه، اظهار داشت:

“ترکیه در این موضوع اقتصاد خود را فدای سیاست نکرد و توانست بازاری را که ما ۱۳ سال برای آن زحمت کشیده بودیم را در عرض چند ماه به دست بیاورد.

در بحران بین مسکو و آنکارا، ترکیه برای اینکه بازار بزرگ مواد غذایی و محصولات کشاورزی روسیه را از دست ندهد حاضر به عذرخواهی رسمی شد. این نشان می‌دهد که اقتصاد امروز نقش اول را در تمامی اصول دیپلماسی و سیاسی دارد.

ما هنوز با افغانستان و عراق که بازارهای اصلی ما هستند نتوانستیم ارتباط بانکی داشته باشیم. از طرف دیگر عراق اجازه نمی‌دهد کامیون‌های ما وارد آن کشور شود و در مرز باید اصطلاحا کامیون‌ها پشت به پشت شوند که این موضوع هزینه ما را بالا می‌برد”.