تحلیل فارین پالیسی از عواقب ورود جان بولتون به کاخ سفید مشاور تشنه جنگ

 

نگام ، بین الملل _ مک مستر از سمت مشاور امنیت ملی ترامپ برکنار و جان بولتون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل، جایگزین شده است. این حرکت، پیامدهای جدی در جهت سیاست خارجی ایالات متحده را در بر خواهد داشت. در واقع، بولتون خطر دو جنگ – کره شمالی و ایران – را افزایش می دهد.

دیپلماسی ایرانی به نقل از کولین کال – جان وولفستال نوشت : پانزده سال پیش، بولتون از جنگ عراق دفاع کرد و تا به امروز او همچنان معتقد است فاجعه آمیز ترین تصمیم سیاست خارجی نسل، ایده خوبی بوده است. کمی قبل از حمله به عراق، وی گفته بود که بعد از برکناری صدام حسین لازم است تا با سوریه، ایران و کره شمالی مقابله کرد. او این موقعیت را تاکنون حفظ کرده است. برای بولتون، پاسخ بسیاری از مشکلات بین المللی در جنگ وجود دارد.

مسالهٔ هسته ای کره شمالی وارد دوره بحرانی می شود و انتخاب بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی، چشم انداز دستیابی به راه حل صلح آمیز را تیره می کند. بولتون، کیم را شخصی غیرمنطقی می داند و در تمام دوران کاری خود، دیپلماسی با پیونگ یانگ را تخریب کرده و از احتمال درگیری نظامی خشنود است.

ترامپ با پذیرفتن دیدار با کیم قبل از پایان ماه می ، جهان را شوکه کرد. گزارش ها حاکی از آن است که جایگزین مک مستر با بولتون و همچنین رکس تیلرسون با مایک پومپئو، تلاشی برای قرار دادن افرادی همسو با دیدگاه های ترامپ جهت رهبری نشست است. اگر بولتون بر موضع ترامپ دربارهٔ کرهٔ شمالی تأثیر بگذارد، همهٔ تلاش ها بی نتیجه خواهد شد. طبق گفته های بولتون، تنها مزیتی که دیدار «ناموثر» دو رهبر دارد کوتاه شدن زمانی است که در مذاکرات به هدر می رود. «مذاکرات هرگز نتیجه ای را که ما می خواهیم (کیم برنامه هسته ای را متوقف کند) نمی دهد

دیدگاه های مخرب بولتون تنها به کره شمالی محدود نیست. او احتمالا ترامپ را تشویق می کند تا مسیری برای درگیری نظامی با ایران ترسیم کند. مک مستر طرفدار ایران نبود اما او دریافته بود که خروج از برجام آمریکا را منزوی خواهد کرد.

طی دو سال گذشته، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش های پیاپی نشان داده اند که ایران به تعهدات خود در محدود کردن برنامه هسته ای، مطابق با برجام عمل کرده است. با این حال، بولتون بار ها و بار ها و بدون هیچ مدرکی ادعا کرده که ایران در تلاش برای به دست آوردن سلاح های هسته ای ساخته شده توسط کره شمالی است. برای بولتون، تعهد ایران به برجام به موضوع اصلی ارتباطی ندارد. او در ماه ژانویه در توئیتر نوشت: «بحث های بسیاری در مورد اینکه آیا ایران توافق هسته ای را نقض کرده است یا نه وجود دارد. موضوع این است که این یک توافق بد برای شروع بود و اکنون نیز توافق بدی است و باید پاره شود

انتصاب بولتون در زمان حساسی چه برای کرهٔ شمالی و چه برای ایران صورت گرفته است. برای آیندهٔ برجام احتمالا در ماه می – همان ماهی که نشست کیم-ترامپ برگزار می شود تصمیم گیری خواهد شد.

تیم سیاست خارجی آمریکا با شرکای اروپایی خود در حال رایزنی برای اعمال تحریم های موشکی ایران و محدودیت های بیشتر بر روی برنامه هسته ای هستند تا بتوانند ترامپ را در این توافق نگه دارند؛ اما بولتون شاید به وزارت امور خارجه بگوید که رئیس جمهور را به زحمت رد توافق با اروپاییان نیاندازید. بولتون در طول سالیان بار ها و بار ها از شعار «برای متوقف کردن بمب ایران، ایران را بمباران کنید» حمایت کرده است. نکته جالب این است که هدف نهایی بولتون برای ایران – مانند عراق و کره شمالی- تغییر حکومت است. این دیدگاه بولتون، الگوی کامل تفکرات او را آشکار می کند. تمایل به بد ترین وضعیت در تفکر، سوءاستفاده از اطلاعات برای ایجاد وضعیت جنگ، تحقیر کردن متحدان آمریکا و نهادهای بین المللی و باور باطل به قدرت نظامی ایالات متحده.

انتصاب بولتون به جای مک مستر، نشان می دهد ترامپ به شدت به سمت غرایز شخصی خود متمایل است و تلاش دارد تا خودش را با کسانی احاطه کند که هم عقیدهٔ او هستند. ترامپ برای خود مشاوری یافته است که بد ترین غرایز او را تغذیه می کند. رابطهٔ ناخوشایند او با حقایق عینی، اعتقاد او به اینکه قلدری چیزی است که آمریکا با آن «رهبری» می کند؛ تحقیر دیپلماسی، ارزش دادن به ابزار نظامی و اعتقاد به اینکه محیط کاری مسموم نتایج خوبی را تولید می کند./ دیپلماسی ایرانی