اسناد بسیار قوی دال بر استقاده رژیم بشار اسد از سلاحهای شیمیایی وجود دارد

نگام ، بین الملل _ سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه تاکید کرد که نشان دادن واکنشی جدی و استراتژیک در آن دوره، می توانست روند جنگ در سوریه را تغییر داده و از حملات شیمیایی در آینده نیز جلوگیری نماید.

 

به گزارش تی آر تی فارسی ، ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اظهار داشت: اسناد بسیار قوی وجود دارد که نشان می دهد رژیم بشار اسد در تاریخ ۷ آوریل از سلاحهای شیمیایی استفاده کرده است.

سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرده است که نزدیک به ۵۰۰ تن در دوما، بدلیل سمپتوم ها و علایمی که حاکی از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی بوده، تحت مداوا قرار گرفته اند.

کالین با تاکید بر اینکه در این حمله ۷۰ تن در نتیجه قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی بسیار سمی کشته شدند، گفت: این برای اولین بار نیست که چنین اتفاقی می افتد. رژیم اسد قبلا نیز علیه شهروندانش از سلاحهای شیمیایی استفاده کرده بود. هنگامی که رژیم اسد در سال ۲۰۱۳ این کار را انجام داد، باراک اوباما رئیس جمهور امریکا خطی قرمز مشخص کرد. ولی هیچ عملی در راستای متهم نمودن رژیم اسد و یا اتخاذ تدابیر لازمه برای جلوگیری از تکرار دوباره یک چنین رفتارهای وحشیانه انجام نداد. به دلیل همین موضع ناموفق اوباما نیز روسیه و ایران فرصت یافتند تا در ناآرامیهای سوریه با تمام قدرت مداخله نمایند.همچنین اوباما با این سکوت و عدم انجام هر گونه عملی، در واقع رژیم اسد را که در حال فروپاشی بود نجات داد و به آن زندگی دوباره بخشید.

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه تاکید کرد که نشان دادن واکنشی جدی و استراتژیک در آن دوره، می توانست روند جنگ در سوریه را تغییر داده و از حملات شیمیایی در آینده نیز جلوگیری نماید.