سوریه می گوید موشک هایی را در آسمان حمص منهدم کرده

نگام ، بین الملل _ رسانه های دولتی سوریه و حزب الله لبنان گزارش می دهند که سامانه دفاع هوایی این کشور موشک هایی را که به سوی پایگاه های هوایی ارتش در شعیرات واقع در استان حمص و پایگاهی در نزدیکی دمشق شلیک شده بود منهدم کرده اند.

 

به گزارش بی بی سی فارسی ، یک سخنگوی پنتاگون گفت که آمریکا در این مقطع زمانی در این ناحیه هیچ فعالیت نظامی نداشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز یک سخنگوی ارتش اسرائیل گفت: “ما در مورد چنین گزارش هایی اظهار نظر نمی کنیم.”

دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا قرار دارد گزارش داد که صدای انفجارهای مهیبی در نزدیکی پایگاه هوایی شعیرات در استان حمص و همچنین در قلمون در نزدیکی دمشق که محل دو پایگاه هوایی است شنیده شده.

رامی عبدالرحمان مدیر این گروه گفت که موشک ها به هیچ یک از پایگاه ها اصابت نکرده است.

پایگاه هوایی شعیرات در ماه آوریل سال گذشته مورد اصابت ۵۹ موشک آمریکایی قرار گرفت که در واکنش به حمله شیمیایی دولت سوریه به شهر خان شیخون بود که بنابه گزارش ها حدود ۸۰ کشته به جا گذاشت. آمریکا گفت که حمله شیمیایی از آن پایگاه انجام شده بود.

تلویزیون سوریه گزارش می دهد که حملات تازه در آخرین ساعات دوشنبه شب به وقت محلی انجام شده و تصاویری از یک موشک که در آسمان منهدم می شود را نشان داد.

رسانه های حزب الله لبنان گزارش دادند که در مجموع نه موشک شلیک شده بود که شش عدد به سوی شعیرات و سه موشک به سوی پایگاه نظامی دومیر در نزدیکی دمشق بود.

البته تلویزیون سوریه در گزارش خود اشاره نکرده که موشکی به سوی دومیر شلیک شده بود.

اسرائیل که می گوید حضور سنگین نظامی ایران در سوریه را تحمل نخواهد کرد به انجام ده ها حمله هوایی به سوریه از سال ۲۰۱۳ اذعان کرده است؛ حملاتی که می گوید هدف آنها جلوگیری از انتقال سلاح های پیشرفته به گروه حزب الله لبنان از طرف ایران است.

در روز ۷ آوریل شماری ایرانی در حمله ای هوایی به یک پایگاه نظامی در حمص کشته شدند. روسیه، سوریه و ایران هر سه اسرائیل را مسئول آن حمله که مجموعا باعث مرگ ۱۴ نفر شد دانسته اند. حدود ۷ ایرانی در آن حمله کشته شدند.

توماس فریدمن ستون نویس روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی که یکشنبه منتشر شد به نقل از یک منبع مطلع نظامی اسرائیل نوشت که این کشور مسئول حمله به مرکز فرماندهی پهپادهای ایرانی در سوریه موسوم به “تی ۴” بود.

این منبع که نامش فاش نشد گفت: “این اولین بار بود که ما افراد و تاسیساتی ایرانی را هدف می گرفتیم.”

این منبع گفت که یک پهپاد “مسلح ایرانی” در ماه فوریه وارد آسمان اسرائیل شده بود که به گفته او “اولین بار بود که ایران نه به صورت نیابتی بلکه مستقیما علیه اسرائیل اقدام می کرد.”

ایران می گوید انتقام حمله به پایگاه تی ۴ را خواهد گرفت.