گورهای جمعی ایغدیر؛ سندی دیگر در اثبات کشتار تُرک‌ها به دست ارامنه‌

نگام ، بین الملل _ گورستان‌های دسته‌جمعی به جامانده در شهر مرزی ایغدیر ترکیه با ارمنستان گواهی بر قتل‌عام اهالی این منطقه توسط گروه‌های ارامنه در قرن نوزدهم است.

 

به گزارش آناتولی فارسی ، گورهای دسته جمعی کشف شده در حفاری های منطقه آناتولی شرقی ترکیه خود گواه دیگری بر قتل عام های گسترده گروه های ارمنی در این منطقه و بویژه ایغدیر و ظلم رفته بر آنها در قرن نوزدهم میلادی است.

تلمان قاسم‌اف، رئیس اتحادیه مطالعات علوم اجتماعی جمهوری آذربایجان در این رابطه به خبرنگار آناتولی گفت:

”در این منطقه سال‌ها پیش نیز فعالیت‌های حفاری صورت گرفته واستخوان های متعددی کشف شده است که با بررسی‌های لازم تشخیص هویت قومیتی آنها میسر است.

بررسی‌های انسان‌شناسی نیز اثبات می کند که این اجساد متعلق به ترک‌ها است. این در حالیست که اگر ارامنه‌ شواهد و مدارکی از این دست داشتند، بلافاصله در جامعه جهان مطرح می کردند. اما هیچ سندی دال بر نسل‌کشی ارامنه به دست ترک‌ها وجود ندارد. آنچه ادعا می کنند تنها یک ابزار تبلیغاتی علیه ترکیه است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نیز بارها پیشنهاد داده است که سیاستمداران و مورخان دو کشور آرشیوها و پرونده ها را بازرسی و با همکاری این موضوع را حل کنند. ارامنه‌ هرگز از این پیشنهاد استقبال نخواهند کرد. چرا که هیچ مدرکی در دست ندارند و تنها درصدد سیاه‌نمایی علیه ترکیه هستند. آنها درصدد اخذ غرامت و تصرف بخشی از خاک ترکیه هستند.

در ترکیه حدود ۵۰۰ هزار ارمنی زندگی و کار می کنند. اگر ترکیه ارامنه را نسل‌کشی کرده است، آیا این افراد به ترکیه می آمدند؟ ترک‌ها هیچ مشکلی با ارامنه ندارند”.