عبدالله نوری می‌تواند رهبر جدید جریان اصلاحات شود؟

نگام ، سیاسی _ این روزها عبدالله نوری در خانه خود جلسات هفتگی دارد و اخیرا نیز برای کم‌کردن اختلافات بین دو حزب کارگزاران و اتحاد ملت ورود کرده است، برخی معتقدند او می‌تواند نقش رهبر جدید اجماع ساز را در جریان اصلاحات ایفا کند.

نامه نیوز در ادامه نوشت : حسن رسولی عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان عبدالله نوری را از شخصیت های موثر در جریان اصلاحات توصیف کرد و گفت: او در کنار شخصیت های مثل آقای خاتمی، آقای عارف، و سایر شخصیت های مورد وثوق اصلاحات از اعتبار و منزلت قابل توجهی برخوردار است.

وی افزود: آقای عبدالله نوری از شخصیت های جریان اصلاحات بوده و است. اگر جلسه ای بوده -که من مطلع نیستم- طبیعتا مثل سایر اقدامات انسجام بخش بقیه شخصیت های اصلاح طلب برای افزایش همگرایی بین بخش های گوناگون این جریان است. اصلاح طلبان در عین حال که در مسائل مهم کشور مثل انتخابات به صورت جبهه‌ای و ائتلافی عمل می کنند امکان دارد مثل اصولگرایان در پاره ای موارد به اختلاف نظرات درون جبهه ای بخورند. طبیعی است در این موارد چون اصل بر حفظ انسجام و اجماع است، شخصیت ها می توانند با استفاده از اعتبار و سرمایه اجتماعی خود پادرمیانی و میانجگیری کنند.

اهم اظهارات رسولی به شرح زیر است:

*من چون عضو شورای عالی بنیاد باران هستم نزدیک ۱۳ سال گذشته حتی یک مورد از جلسات ماهیانه بنیاد باران تعطیل نشده و در همه این جلسات آقای خاتمی بودند و تا جایی که اطلاع دارم آقای خاتمی محدودیتی برای برگزاری جلسات با دوستانش ندارند. وجود افرادی مثل آقای عبدالله نوری و دیگران نافی نقش محوری و تعیین کننده آقای خاتمی نیست بلکه نشانه متنوع بودن ظرفیت های جریان اصلاحات است که در قالب احزاب سیاسی، شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، شورای عالی سیاستگذاری و شخصیت های اصلاح طلب ملی و استانی قابل مشاهده است.

*{درباره بدنه اجتماعی عبدالله نوری}:من سنجه ای ندارم لابد اگر بدنه اجتماعی نداشته باشد که مورد وثوق جریان اصلاحات قرار نمی گیرد.

کاریزمای خاتمی قابل تفویض نیست

علی صوفی نیز در پاسخ به این سوال که آیا عبدالله نوری می تواند با وجود محدودیت خاتمی برای فعالیت سیاسی و حصر کروبی به رهبر جدید اصلاح طلبان بدل شود؟ گفت: شخصیت های اصلاح طلب به نوبه خود حوزه های نفوذی دارند و تأثیرگذار هستند، آقای عبدالله نوری نیز از شخصیت های برجسته اصلاح طلب است و کسی در آن تردید ندارد.

دبیرکل حزب پیش روی اصلاحات یادآور شد: اینکه بگوییم به همان اندازه که به حرف آقای خاتمی توجه می شود به حرف کس دیگر در جریان اصلاحات نیز توجه می شود، خیر این طور نیست. ایفای نقش آقای عبدالله نوری در سطح نخبگان مطرح است نه در سطح جامعه.

عبدالله نوری گرایش به کارگزاران دارد

ناصر ایمانی نیز درباره قرار گرفتن عبدالله نوری در جایگاه رهبری جریان اصلاحات گفت: جریان اصلاحات زمانی جریان اصولگرا به خاطره استفاده از روش های شیخوخیت و ریش سفیدی و فردسالاری محکوم می کرد و فخر می فروخت که اصلاح طلبان براساس خردجمعی و تصمیمات شورایی عمل می کنند اما الان جریان اصلاحات بیشتر به استفاده از روش شیخوخیت در تصمیم گیری ها متوسل می شود.

وی افزود: عبدالله نوری نمی تواند در جایگاه رهبری جریان اصلاحات قرار بگیرد چون در جلسات خصوصی که شخصیت های برجسته جریان اصلاحات با هم برگزار می کنند، اختلافات جدی میان آقای عبدالله نوری و دیگر شخصیت ها وجود دارد. پس این طور نیست که آقای نوری بتواند حرف اول و آخر را در جریان اصلاحات و به طور روشن بین کارگزاران و حزب اتحاد ملت بزند. حتی این ویژگی درباره آقای خاتمی هم محل بحث است چون مواردی بوده که او دیدگاهی داشته اما اصلاح طلبان آن دیدگاه را دنبال نکردند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی اظهار کرد: آقای عبدالله نوری گرایش به کارگزاران دارد بنابراین این مسئله جایگاه میانجگری او را بین کارگزاران و دیگرجریانات اصلاح طلب دچار مشکل می کند، در واقع بعید است مشکلات و اختلافات بین جریانات اصلاح طلب بتواند به دست عبدالله نوری حل شود.