بی اعتمادی روزافزون مردم به حکومت / عباس بروجردی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – ﺑﯽ ﺣﺮﻣﺖ ﺷﺪن ﻗﺎﻧﻮن ﺗﻮﺳﻂ ﻣﻘﺎﻣﺎت ﺣﮑﻮﻣﺘﯽ، ﺑﯽ ﺛﺒﺎﺗﯽ ﺳﯿﺎﺳﯽ و اﻗﺘﺼﺎدی، ﺗﻐﯿﯿﺮات ﻣﺪاوم ﻗﻮاﻋﺪ و روﯾﻪ ﻫﺎی رﺳﻤﯽ، ﻓﺴﺎد ﻣﻘﺎﻣﺎت، ﺗﺒﻌﯿﺾ ﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺣﮑﻮﻣﺖ ﻣﯿﺎن ﺷﻬﺮوﻧﺪان روا ﻣﯽ دارد (از پنهان کردن سعید مرتضوی تا اعدام بهمن ورمرزیار)، ﺑﯽ ﺻﺪاﻗﺘ ﯽ ﻣﺴﺌﻮﻻن و … ﻫﻤﻪ ﻣﻮﺟﺐ ﺷﮑﺎف ﺑﯿﻦ ﺟﺎﻣﻌﻪ و ﺣﮑﻮﻣﺖ و ﺣﺘﯽ ﺑﯿﻦ اﻓﺮاد ﺷده است . ﺑﯽ اﻋﺘﻤﺎدی ﺑﺮ روی ﮐﺎرﮐﺮد ﮐﺎﻧﺎل ﻫﺎی ارﺗﺒﺎﻃﯽ ﻣﺎﺑﯿﻦ ﻧﻈﺎم ﺳﯿﺎﺳﯽ و ﻣﺮدم از ﺟﻤﻠﻪ اﺣﺰاب و رﺳﺎﻧﻪ ﻫﺎ ﻧﯿﺰ ﺗﺄﺛﯿﺮ ﮔﺬاشته .

ﺑﺪﯾﻦ ﺷﮑﻞ ﮐﻪ وﻗﺘﯽ علی خامنه ای با بستن کانال خود در تلگرام به عنوان حمایت از پیام رسان داخلی از سوی مردم به بی توجهی کامل و سخره گرفته میشود، با توجه اینکه در تلگرام هم حدودا یک میلیون طرفدار داشت پس بقیه ۸۰ میلیون نفر چرا وی را دنبال  نکردند.

آیا این روشهای کلیشه ای که تا کنون انجام داده اید سرانجامی داشته است جز یک هزینه بیهوده؟؟؟

علیرغم اقدام هماهنگ مقامات عالی‌رتبه ایرانی و همچنین رسانه‌ها و شخصیت‌های حکومتی و دولتی برای ترک تلگرام، و ممنوع کردن استفاده از آن برای دستگاه‌های دولتی و عمومی، که به نظر می‌رسد برای تشویق کاربران ایرانی به استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی و استفاده نکردن از پیام‌رسان‌های خارجی و نیز پیش‌درآمدی برای مسدود کردن تلگرام در داخل کشور انجام شده است، با توجه به ابعاد حضور تلگرام در زندگی روزمره مردم، بعید به نظر می‌رسد که حتی مسدود کردن تلگرام تاثیر زیادی بر روی تعداد کاربران آن بگذارد. اگر چه در صورت مسدود شدن تلگرام کاربران مجبور خواهند بود برای دسترسی به آن از وی.پی.ان استفاده کنند. کاربران ایرانی هم اکنون برای استفاده از فیس‌بوک و توییتر که در ایران فیلتر هستند نیز مجبور هستند از وی.پی.ان استفاده کنند.

براساس گفته‌های مقامات رسمی، در جریان دوهفته مسدودکردن تلگرام در اثنای ناآرامی‌های خیابانی در دی‌ماه ۹۶، بیش از ۳۰ میلیون‌نفر با استفاده از فیلترشکن از تلگرام استفاده کردند. واکنش کاربران ایرانی در دیگر شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر نیز حاکی از ناخوشایندی آنها از این اقدام مقامات ایرانی است.

بی‌‌اعتمادی به پیام‌رسان‌های داخلی، که به دلیل استیلای نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و قضایی به ساختارهای اینترنتی کشور، از حفاظت حریم خصوصی کاربران ایرانی عاجز هستند و دربرابر فشارهای آنها نمی‌توانند مقاومت کنند، عملا یکی از مسائلی است که موفقیت پیام‌رسان‌های داخلی را که از رانت‌های متعدد مالی و حقوقی برخوردار هستند با تردید مواجه می‌کند.

طی سالهای گذشته، پیام‌رسان‌های داخلی عملا با حضور پیام‌رسان‌هایی که سرورهای آنها در خارج از کشور است و مقامات آنها در برابر درخواست‌های مقام‌های ایرانی برای سانسور محتوا و یا نقض حریم‌خصوصی کاربران ایرانی، مقاومت کرده و آنها را ناکام گذاشته‌اند، توفیقی نداشته‌اند.

پیشتر حسن روحانی گفته بود که در جریان مسدود کردن دوهفته‌ای تلگرام در دی‌ماه، بیش از ۱۰۰ هزار نفر کار خود را از دست دادند. در پاسخ به نگرانی‌ها در حوزه اشتغال افرادی که از پیام‌رسان تلگرام برای کسب درآمد استفاده می‌کنند، فیروزآبادی دبیرشورای عالی مجازی کشور با طرح مساله بیمه کسانی که با مسدود شدن تلگرام کار خود را از دست خواهند داد، تلاش کردند به این نگرانی‌ها پاسخ دهند. اگر چه چنین اظهارات شتابزده‌ای باعث طرح سوالات جدی در خصوص بدون پشتوانه‌بودن چنین اظهاراتی شد.

علاوه بر نهادهای حکومتی و رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی و رهبر ایران، اسحاق جهانگیری معاون حسن روحانی و جمعی دیگر از مسوولین کشوری نیز فعالیت خود را پس از اقدام رهبر ایران در تلگرام متوقف کردند.

اپلکیشن تلگرام که به دستور دادگاهی در روسیه طی روزهای اخیر فیلتر شده است، در آخرین نسخه خود، از یک برنامه فیلترشکن در داخل خود اپلیکیشن استفاده می‌کند تا کاربران بتوانند سیستم فیلترینگ روسیه را دور بزنند. به نظر می‌رسد نگرانی از اینکه همین الگو برای ایران در زمان فیلتر کردن تلگرام انجام شود، مقامات ایرانی را واداشته است که از فروشگاه اپلیکیشن ایرانی کافه بازار بخواهند تا نسخه نهایی تلگرام را در اختیار کاربران ایرانی قرار ندهد.

انجام چنین عملی یکی از جدید‌ترین روش‌های جلوگیری از دسترسی به محتوای اینترنتی است. این اقدام کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، همچنین اقدامی بر علیه امنیت کاربران ایرانی نیز تلقی می‌شود. یکی از تغییرانی که همراه نسخه جدید تمام نرم‌افزار‌های منتشر می‌شود، رفع باگ و مشکلات امنیتی و آسیب‌پذیری‌های آنها است، به این ترتیب کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با از دسترس خارج کردن نسخه جدید تلگرام، عملا امنیت کاربران را نیز در معرض خطر قرار داده است.