آغاز کارزار انتخاباتی در ترکیه و اعلام کاندیداتوری حزب مخالف

سارا آکالین

امروز دیدم انگین، نماینده زن مردم استانبول در مجلس ترکیه از حزب جمهوری خواه خلق طی بیانیه ای کاندیداتوری خود برای انتخابات را اعلام کرد.

همچنین اوزتورک ییلماز، معاون دبیر کل حزب جمهوری خواه خلق گفت در صورتی که کمال قلیچداراوغلو، رئیس حزب کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری نشود من نامزد انتخابات خواهم شد.

از سوی دیگر بنعلی یلدریم، نخست وزیر ترکیه در حالی در سخنرانی خود در مجلس این کشور خود را آخرین نخست وزیر جمهوری ترکیه عنوان کرد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور نیز از آغاز کارزار انتخاباتی در ترکیه خبر داد و گفت که بیانیه انتخاباتی را تا کنگره استانبول آماده خواهیم کرد و به این ترتیب ترکیه برای انتخابات روز ۲۴ ژوئن آماده می شود. انتخاباتی که عصمت ییلماز، وزیر آموزش ملی ترکیه در اظهاراتی قابل توجه آن را نه انتخاباتی زودهنگام که انتخاباتی مورد پذیرش سه حزب بزرگ و مهم ترکیه خواند. او امروز صراحتا گفت احزاب عدالت و توسعه، جمهوری خواه خلق و حرکت ملی برای برگزاری انتخابات روز ۲۴ ژوئن اعلام آمادگی کرده اند و با توجه به این مساله نمی توانیم عنوان “انتخابات زودهنگام” را برای آن به کار ببریم. چرا که موضوع مورد پذیرش سه حزب بوده و همگی برای برگزاری آن اعلام آمادگی کرده اند. البته او این نکته را نیز یادآور شد که این آخرین انتخابات زود‌هنگام در جمهوری ترکیه است.

محمت شیمشک، معاون نخست‌وزیر نیز در خصوص انتخابات نکاتی چند را مطرح و در مهمترین آن تصریح کرد که این انتخابات انتظارات مردم را بهبود خواهد بخشید.

او گفت پس از برگزاری این انتخابات وارد دوره جدید ۵ ساله‌ای خواهیم شد که طی آن قادر به تمرکز بر پیاده‌سازی اصلاحات‌ نسل دوم و سوم خواهیم شد. حزب عدالت و توسعه برنامه های انتخاباتی اش را به این ترتیب اعلام می کند. حزبی که کاندید آن صرفا رجب طیب اردوغان است و دولت باغچه لی رهبر حزب حرکت ملی نیز گفته که کاندیدای این حزب نیز اردوغان خواهد بود ولی در حزب جمهوری خواه خلق امروز دو نفر اعلام کاندیداتوری کردند و بنظر می رسد در روزهای آینده نیز افرادی از این حزب نامزد انتخابات شوند.