دکمه فیلترینگ دست من و توست!

محسن حیدری

 

در روزهای گذشته با بسیاری از هموطنان درباره شایعات فیلترینگ تلگرام صحبت کردم. در این باره چند نکته را با شما در میان می گذارم:

اکثریت قریب به اتفاق کاربران، مخالف فیلترینگ تلگرام هستند ولی می گویند: “حکومت تصمیمش را گرفته و تلگرام به زودی فیلتر می شود. پس بهتر است زودتر به پیام رسان سروش متعلق به صداوسیما و… برویم”. انسان یاد منطق عقرب در محاصره آتش می افتد. عقربی که در محاصره آتش است از ترس سوختن، خود را نیش می زند و خودکشی می کند! منطق ما انسانها با بندپایانی چون عقرب یکی است؟

به این شایعات توجه نکنید. اولا حکومت، شمایید. ثانیا دولتمردان هنوز هیچ تصمیمی نگرفته اند و منتظر تصمیم مردم هستند. این را هم بدانید که این شما مردم هستید که تعیین می کنید چه چیزی فیلتر شود یا بماند. اگر چیزی را می خواهید، روی حرف خود بمانید و شایعات را جدی نگیرید چون به دست خودتان جدی می شوند!

اگر (و تنها “اگر”) یک چهارم شما چیزی غیر از تلگرام نصب کنید، تازه آن وقت ممکن است دولت تصمیم به فیلترینگ تلگرام بگیرند.

در این میان شاهد گفتگوهای ملی و مذهبی هم هستیم. مدافعان کوچ از تلگرام به سروش صداوسیما و… می گویند این حمایت از تولید داخلی است. عده ای هم از مباحث بیگ دیتا نگرانند. از طرف دیگر بسیاری از هموطنان با درک مذهبی صحیح می گویند ترک کردن تلگرام یعنی اینکه به دست خودمان زمینه ی عملی امر به معروف و نهی از منکر را نابود کنیم. مگر یادمان رفته صداوسیما چقدر طرفدار حق و تضارب آراست؟ اگر به سروش صداوسیما و نظایر آن پناه ببریم، باید فاتحه ی امر به معروف ونهی از منکر (بویژه انتقاد از دولتمردان) را هم بخوانیم و این دو واجب الهی را تعطیل کنیم.

اتفاقا یکی از راههای مهم حمایت از کالای ایرانی هم امر به معروف و نهی از منکر است. فراموش نکنیم ایران خودرو و سایپا به رغم حمایت ۴۰ ساله ما چه وضعی دارند. چرا؟ چون در ایران خودرو و سایپا فقط صدای دولتمردان شنیده می شود و صدای مردم نیست. (هروقت سیستم مدیریت سایپا و ایران خودرو و… اصلاح شد و نیاز چندانی به امر به معروف و نهی از منکر ما نسبت به دولتمردان نبود، در مورد اینکه به پیام رسان داخلی برویم فکر می کنیم. اما اکنون این کار خیانت به آن دو فریضه الهی است.)

تلگرام خود را به روز نگهدارید و حتما دقت کنید که نسخه‌های تلگرام را فقط از مارکت‌های معتبر جهانی مثل “گوگل پلی” دریافت کنید.

فراموش نکنیم که جامعه سالم در گرو آگاهی و احساس مسئولیت تک تک شهروندان است.