آن چه که محسن رضایی از روسیه و پوتین نمی داند

اکبر گنجی

 

محسن رضایی گفته است : پوتین آمده کنار ما، ما که نرفته ایم کنار او. بنابراین او دنباله رو ماست و زمین در اختیار ماست.

سرلشکر محسن رضایی در ادامه گفته:”سوریه یکی از متحدین ما بود که در روزهای مظلومیت به ما کمک کرد. امروز که ما به سوریه کمک می کنیم درسی برای ملت های دیگر است که مطمئن می شوند که به دوستانمان کمک می کنیم. چند سال پیش که دشمنان وارد دمشق شدند، با حضور فرزندان شما و با بهره گیری از تجارب شما، توانستیم در آزاد سازی سرزمین سوریه کمک کنیم ولی آمریکایی ها به دنبال توطئه های جدیدی هستند. البته به حمدلله ملت سوریه بیدار شده است. در تحولات سوریه، روسیه پیش ما آمده است و ما نزد روسیه نرفته ایم. اگر ما به اوکراین می رفتیم و در کنار روسها می جنگیدیم کسی می توانست ادعا کند که ایران ازروسیه خط می گیرد . این روسها بودند که بعد از مدتی در کنار ما قرار گرفتند. البته ما حواسمان هست که مساله اصلی در زمین اداره می شود. زمین در اختیار مردم وارتش سوریه است”.

محسن رضایی آن قدر نمی داند که :

اولاً: پوتین برای منافع اش به شهروندان روسیه هم رحم نمی کند، چه رسد به ایران و ایرانیان. این اساس روابط بین الملل است که هر دولتی فقط و فقط منافع خودش را تعقیب می کند.

ثانیاً: پوتین با نتانیاهو و ترامپ و بن سلمان و همه در رابطه است. بدون هماهنگی او اسرائیل نمی توانست صدها بار سوریه را بمباران و موشک باران کند.

ثالثا: حتی اگر سوریه ای که بیش از یک سوم خاکش تحت اشغال کشورهای آمریکا، ترکیه و اسرائیل است، روزی تحت حکومت واحد قرار گیرد، اولین شرط آمریکایی ها، اسرائیلی ها و عرب ها؛ خروج نیروهای ایران است. در این بازی قدرت، پوتین به دنبال منافع خود بوده و منافعش را فدای منافع ایران نخواهد کرد.