اعزام مهندسان بیکار ایرانی به سوریه برای اشتغال زایی

سارا آکالین

محمدرضا رضایی، رئیس کمیسیون عمران مجلس امروز در اظهاراتی قابل توجه گفت در حال حاضر بیش از ۴۰۰ هزار مهندس عمران در کشور داریم که بسیاری از آن ها بیکار هستند و پیشنهاد کرده که این مهندسان بیکار در بازسازی سوریه به کار گرفته شوند.

وی به خبرگزاری خانه ملت گفته است در حال حاضر ظرفیت ساخت و ساز در کشوری مانند سوریه بسیار بالا است و با توجه به آسیب جدی وارده به زیرساخت های این کشور ایران می تواند با صدور خدمات فنی و مهندسی در بهبود وضعیت سوریه دخیل بوده و از این نظر به اقتصاد کشور خود نیز کمک کند.

استدلال این نماینده مجلس این بوده که با آغاز همکاری نیروهای متخصص ایرانی در کشورهای جنگ زده علاوه بر ارزآوری برای کشور اشتغال زایی نیز صورت می گیرد.

رضایی تصریح کرده که باید با تقویت دیپلماسی اقتصادی زمینه حضور مهندسان و شرکت های عمرانی ایرانی و حتی صدور خدمات فنی و مهندسی به سوریه و سایر کشورهای جنگ زده را فراهم کنیم.

فارغ از اینکه نماینده مجلس اعزام مهندسان عمران بیکار به سوریه را راه حل بیکاری در کشور می داند اما این در حالی است که امروز سعید نمکی، معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام کرد که ۴۲ درصد بیکاران کشور را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند.

او گفته این وضعیت در حالی است که هزینه‌های زیادی برای آموزش آنها صرف شده است و باید فکری اساسی برای رفع این معضل و جلوگیری از مهاجرت نخبگان صورت بگیرد.

پیش از این در ماه اسفند ۱۳۹۶ امید علی پارسا، رئیس مرکز آمار تعداد “بیکاران مطلق” را ۳ میلیون و ۲۲۶ هزار نفر اعلام کرد و بیکاری پیامدهایی دارد و به گفته عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور در مناطقی که بیکاری بیشتر است، آمار آسیب‌های اجتماعی، مانند “اعتیاد، حاشیه نشینی و طلاق” هم بالاتر است.

 

نگام  _  ناگفته های ایران ما