پژوهشگر مسلمان روس: برخی هر ظلمی در زندگی خود می کنند و منتظرند مهدی بیاید

نگام ، فرهنگ و هنر _ امید در زمینه فردی و اجتماعی عنصر جلو برنده فرد و جامعه است در واقع فرد بدون امید مرده ای متحرک است و جامعه بدون امید هم جامعه ای راکد و ساکن خواهد بود، وجود نجات دهنده ای که روزی خواهد آمد و جهان را پر از خوبی خواهد کرد می تواند عنصر جلو برنده فرد و جامعه باشد، اسلام تاکید کرده است که فرد باید خود را برای ظهور این منجی آماده کند همین امر باعث می شود فرد گرفتار روزمرگی که آفت زندگی در دنیای مدرن است نشود و برای زندگی بهتر و دستیابی به آینده بهتر تلاش کند حضور چنین افرادی در جامعه مانع از رکود و سکون جامعه می شود.

در ادامه متن گفت وگوی شفقنا با ژانت سلطان مراد، محقق ونویسنده و ازمسلمانان کشور روسیه را می خوانید :

*از نظر شما منتظر بودن به هر منجی که در ادیان مختلف آمده، چقدر می‌تواند امید به آینده را در انسان تقویت کند و باعث رونق اخلاقی و اقتصادی در جامعه شود؟

به نظر من در هر دینی منتظر یک کسی هستند که باید بیاید، مسلمانان اعتقاد دارند که امام مهدی از نسل امامت روزی می‌آید و جهان را پر از عدل و داد می‌کند. انتظار آن است که کسی می آید که عدالت را در دنیا به وجود می آورد که همه ی انسان ها خوب زندگی می کنند و با هم مهربان خواهند شد و هیچ احتیاجی به چیزی نخواهند داشت. امید در زمینه فردی و اجتماعی عنصر جلو برنده فرد و جامعه است در واقع فرد بدون امید مرده ای متحرک است و جامعه بدون امید هم جامعه ای راکد و ساکن خواهد بود، وجود نجات دهنده ای که روزی خواهد آمد و جهان را پر از خوبی خواهد کرد می تواند عنصر جلو برنده فرد و جامعه باشد اسلام تاکید کرده است که فرد باید خود را برای ظهور این منجی آماده کند همین امر باعث می شود فرد گرفتار روزمرگی که آفت زندگی در دنیای مدرن است نشود و برای زندگی بهتر و دستیابی به آینده بهتر تلاش کند حضور چنین افرادی در جامعه مانع از رکود و سکون جامعه می شود.

*در میان هر دینی و هر امتی به زبان هر پیامبری، سخن از موعود رفته است؛ سوشیانتِ دین زرتشت ، بودای پنجمِ بودائیان، مسیحِ عیسویان و مهدیِ مسلمانان؛ وجه اشتراک منجی‌ها در ادیان چیست؟

آن چه که میان همه ادیان مشترک است این است که می دانند یک کسی می آید و هر دینی یک اسم برای منجی انسان دارد ما می گوییم امام مهدی روزی خواهد آمد و اشتراک مهم در میان همه ادیان این است که کسی برای اصلاح در زمین خواهد آمد و زمین را از وضعیتی که در حال حاضر گرفتار آن شده است نجات خواهد داد.

*انتظاراتی که منجی در هر دینی که فرض شود از پیروان و کسانی که در انتظار او هستند چیست؟ آیا انتظار فقط زبانی است یا باید در عمل ، منتظر منجی باشد؟ و چگونه؟

رفتار فرد مسلمان باید متناسب با آموزه های اسلامی باشد، برخی از مسلمانان هر ظلمی در زندگی خود می کنند، ظلم به خود و دیگران و منتظر هستند که امام مهدی بیاید و ظلم را در جهان از بین ببرد و تنها به زبان منتظر ظهور منجی هستند و به دعا بسنده می کنند، در حالی که ظهور منجی نیازمند عمل است، باید اخلاق، رفتار و اعمال ما مناسب اسلام و آموزه هایی باشد که پیامبر برای مسلمانان آوردند، اگر مسلمانان رفتار خود را اصلاح کنند منجی نیز خواهد آمد و اصلاح زمین محقق خواهد شد.

*در عصر امروزه درمان های متنوعی غیر از درمان های دارویی (از جمله خنده درمانی، رنگ درمانی، موسیقی درمانی و…) وجود دارد. آیا منجی درمانی یعنی انتظار فرد موعود را کشیدن، می‌تواند به عنوان درمان معنوی به کار گرفته شود؟ چگونه؟

از نظر من همین انتظار ظهور موعود و دعا برای ظهور او می تواند تاثیر بسیار مثبتی در روحیه فرد داشته باشد در دنیای امروز زشتی های زیادی وجود دارد و امید به اینکه با ظهور امام مهدی زشتی های جهان پایان می پذیرد و زیبایی جای آن را می گیرد باعث می شود که فرد نگاه مثبتی به زندگی خود داشته باشد و از سوی دیگر خود تلاش کند تا رفتار و اعمال خوبی داشته باشد و به گونه ای در این دنیا زندگی کند که به زیبایی های آن اضافه کند نه زشتی های آن و افراد مختلف با دیدن این فرد که زندگی خوب و زیبایی دارد به ظهور منجی ایمان بیاورند و در واقع از این طریق متقاعد شوند که می توان در دنیا به خوبی زندگی کرد و زیبایی خلق کرد.

*اسلام و مسیحیت به عنوان دو دین کهن و جهان شمول ، چه وجه اشتراکاتی دارند؟

اسلام و مسیحیت هر دو از ادیان الهی هستند و هر دو اعتقاد دارند که منجی در این عالم ظهور خواهد کرد.

*نظرتان درباره هریک از کلمات زیر چیست؟ ( دریک جمله بیان فرمایید)

اسلام: اسلام یعنی تسلیم امر الهی بودن ارتباط با خداوند داشتن و ایمان به پیامبر و جانشینان پیامبر و همچنین ایمان به ظهور منجی.

مسیحیت: مسیحیت نسبت به مسلمانان حس خوبی دارند و می دانند مسلمانان واقعی مثل داعش و وهابیت نیستند و خیلی خوشحالم که دوستان مسیحی ام می توانند تشخیص بدهند اسلام واقعی چیست چهره ای که داعش از اسلام در جهان به نمایش گذاشته اسلام واقعی نیست.

انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره): فکر می کنم اگر عقیده و تلاش امام خمینی و تلاش های مردم ایران نبود شاه سرنگون نمی شد و اسلام در حال حاضر در ایران وجود نداشت و مردم ایران با تلاش زیاد توانستند حکومت اسلامی تشکیل دهند. در این زمان ایران خیلی دشمن دارد و مخصوصا آمریکا سعی می کند ایران را خراب کند و اسلام را از بین برود وعقاید جوانان را از بین ببرند انشاء الله که به هدفشان نرسند.

داعش: در حال حاضر این موضوع در کل دنیا مطرح است و این مسئله وهابیت و داعش الان یکی از مشکلات مشترک کشورهای اسلامی است در حال حاضر جوانان زیادی به اسلام گرایش پیدا کرده اند اما وهابیت چهره بد و خشنی از اسلام به جهان ارائه می کند و تلاش آنها این است که با نمایش چهره خشن از اسلام مانع از علاقه مندی جوانان به اسلام شوند در صورتی که اسلام واقعی هیچ سنخیتی با اسلام وهابیت و داعش ندارد و نشان دادن چهره واقعی به جهان وظیفه همه مسلمانان است.

*شما به عنوان فردی که در روسیه به دنیا آمدید اگر از شما بپرسند که مسلمانی چه ویژگی دارد چرا یهودیت و مسیحی و بودایی بودن را کنار بگذارم و دین اسلام را انتخاب کنم. جواب شما چیست؟

ویژگی مهم اسلام که عامل برتری بر سایر ادیان و مکاتب است اعتقاد به خداوند و توسل به انبیا و امامان است و اخلاق حسنه ای که از پیامبر برای ما باقی مانده است، باعث می شود که فرد از زندگی خود رضایت داشته باشد و با رعایت حق الناس در واقع به حقوق خود احترام بگذارد. فرد مسلمان ارتباط مستمر با خداوند دارد و نماز می خواند و از این طریق به آرامش دست پیدا می کند و مشکلات روحی که در جهان امروز خیلی شایع است کمتر می توانند این فرد را گرفتار کنند چرا که فرد مسلمان در نماز خود را در پیشگاه خداوند می بیند و می تواند مشکلات خود را با خداوند در میان بگذارد و از او برای حل مشکلاتش کمک بگیرد. در واقع این امید و این اندیشه که مشکلات دنیای امروز با ظهور منجی حل خواهد شد باعث تلاش فرد می شود و این امید محرک او می شود تا بتواند بیشتر تلاش کند و به موفقیت های بیشتری دست پیدا کند.