رئیس سندیکای کاغذ و مقوا: تولید کاغذ داخلی متوقف شده است

نگام ، اقتصادی _ رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا در ایران از «توقف تولید» کاغذ در کارخانه‌های داخلی خبر داد.

به گزارش رادیو فردا ، ابوالفضل روغنی علت این توقف تولید را «حمایت نشدن» این کارخانه‌ها از سوی «دستگاه‌‌های متولی» اعلام کرده است.

آن‌طور که روغنی گفته٬ «تمام نیاز بازار {به کاغذ} از طریق واردات انجام شد و تولیدات این کارخانه‌ها دپو و یا خمیر شد.»

وی در اظهارات خود به سه کارخانه «چوب و کاغذ مازندران،‌ کاغذ تبریز و کارخانه پارس» اشاره کرده و گفته که این سه کارخانه که تولید کننده کاغذ چاپ و تحریر در کشور هستند٬ «در سال ۹۶ تولید جدی نداشتند.»

این خبر پس از آن اعلام می‌شود که بدنبال نوسانات نرخ ارز در ایران و تحت تاثیر قرار دادن قیمت کاغذ٬ وزارت ارشاد اعلام کرد که کاغذ نیز همچون مواد غذایی و دارو٬ در فهرست «کالاهای اساسی» قرار گرفت.

عباس صالحی٬ وزیر ارشاد٬ ۲۷ فروردین‌ماه سال جاری در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته بود: «کاغذ در لیست کالاهای اساسی چون مواد غذایی و دارویی قرار گرفت و از تفاوت ارزی که دولت تامین می‌کند، برخوردار خواهد بود».

وی افزوده بود که این موضوع٬ برای ناشران، نویسندگان و اصحاب مطبوعات «خبر خوشایندی است که دولت نیاز فرهنگی را چونان غذا و دارو برای کشور مهم و اساسی می داند».

افزایش قیمت کاغذ تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز٬ در حالی رخ داده که تا برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب در تهران زمان چندانی باقی نمانده و ناشران نگران از دست رفتن همین تعداد اندک کتابخوان در ایران به بهانه «گرانی کتاب» هستند.

همزمان با این افزایش قیمت٬ دولت و بانک مرکزی برای واردات کالاهای اساسی، موادغذایی، دارو و کاغذ بودجه‌ای معادل سه هزار میلیارد تومان به عنوان یارانه در نظر گرفته‌اند تا قیمت تمام شده این کالاها افزایش نیابد.

پیش از یکسان‌سازی نرخ ارز، واردات کالاهای اساسی و دارو با ارز مبادله‌ای وارد می‌شد که در آخرین روزهای قبل از اجرای تک نرخی شدن (۴۲۰۰ تومان)، در کانال قیمتی سه هزار و ۷۰۰ تومان نوسان می‌کرد.

در همین حال٬ رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا در ایران٬ از عملکرد برخی دستگاه‌های دولتی انتقاد کرده و و گفته برخی نهادها مثل «آموزش‌وپرورش و وزارت ارشاد»٬ از خرید کاغذ داخلی «استقبال نمی‌کنند و به سمت خرید کاغذ وارداتی می‌روند.»

این در حالی است که به گفته اقای روغنی٬ کارخانه‌های داخلی می‌توانند «۶۰ درصد نیاز داخلی کاغذ روزنامه و ۴۰ درصد نیاز کل کشور به کاغذ تحریر» را تامین کنند.

وی که رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران نیز است٬ در عین حال پیش‌بینی کرده که وضعیت تولید کاغد در ایران در سال۹۷ «بدتر» شود.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا در ایران از اینکه در سال «حمایت از کالای ایرانی»٬ کماکان به گفته وی٬ «شرایط برای واردات تسهیل» شده و از کالای داخلی «حمایت» نمی‌شود٬ انتقاد کرده است.

پیشتر مهر گزارش داده بود که «ورود کاغذهای چینی با قیمت ارزان تر از تولیدکنندگان داخلی از جمله مشکلاتی است که در چندساله اخیر، صدای تولیدکنندگان این بخش را درآورده است؛ تولید کنندگان داخلی می گویند که کاغذ چینی وارد کشور می شود و با نام و برند ایرانی با قیمت گران تر به فروش می رسد.»